Festival vědeckých filmů AFO nabídne Einsteina, Grygara či roborevoluci

  • 0
Ocenění pro legendu české astronomie Jiřího Grygara, desítky populárně-vědeckých filmů a mezi hosty japonský profesor, jenž sestavil své robotické dvojče. I to slibuje 52. ročník mezinárodního filmového festivalu Academia Film Olomouc (AFO), který začíná již v úterý a do Olomouce opět přiláká tisíce lidí.

Ústřední motto letošního festivalu zní: „The Future Is Now!“, v překladu Budoucnost je teď! Podle mluvčího akce Ondřeje Čížka je vykřičník na konci důležitý.

„Klademe důraz na to, že pokud chceme zabránit dopadům nejpalčivějších problémů, jako je globální oteplování, ničení životního prostřední či negativní vliv robotiky a umělé inteligence, musíme je řešit teď. Budoucnost je tady, musíme aktivně jednat,“ zdůrazňuje Čížek.

Při sestavování programu organizátoři AFO vybírali z rekordních tří tisíc populárně-vědeckých filmů, jež se na mezinárodní přehlídku Univerzity Palackého přihlásily. Nakonec jich bude v Olomouci od 25. do 30. dubna k vidění právě dvaapadesát. Mnohé z nich ukazují, kam se může lidstvo dostat, pokud bude před nejrůznějšími hrozbami zavírat oči.

„AFO se letos snaží upozornit i na temnou stránku budoucnosti a současně nabídnout východiska,“ doplňuje Čížek.

K vidění bude DiCapriův dokument či premiéra 3D Predátorů

Lidé se tak budou moci mimo jiné podívat na aktivistický dokument Je s námi konec? z produkce oscarového Leonarda DiCapria. Na programu je také očekávaná TV série Genius o životě a díle Alberta Einsteina, která se natáčela po celé České republice či 3D film Na křídlech ptáků z produkce BBC.

Jako první pak olomoucké publikum v premiéře uvidí snímek Predátoři a bude si moci díky tvůrcům známého filmu Pidiobři užít velkolepé 3D dobrodružství z divoké přírody.

Každý film doprovodí působivá znělka sestříhaná ze záběrů některých letošních dokumentů. Vznikla ve dvou verzích, z nichž ta temněji laděná se bude na festivalu promítat až po půl desáté večer.

„Jak ostatně nedávno prohlásil sám Stephen Hawking - žijeme v nejúžasnější, ale také nejnebezpečnější době v dějinách našeho druhu,“ dodal k letošnímu AFO programový ředitel Jakub Ráliš.

Přednášku bude mít česká legenda i specialista na robotiku

Kromě populárně-vědeckých filmů jsou lákadlem každého Academia Filmu i jeho hosté. S jedním se návštěvníci budou moci setkat hned první den festivalu. V úterý v 17 hodin bude mít v kině Metropol přednášku známý český astronom a astrofyzik Jiří Grygar.

„Je to legenda české astronomie a jeden z nejslavnějších popularizátorů vědy u nás. Proto mu v sedm hodin večer při slavnostním zahájení AFO předá rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller Cenu za celoživotní přínos popularizaci vědy. Je to člověk, který přivedl k lásce k vesmíru celé generace,“ vyzdvihuje Čížek.

Jedním z hlavních bodů festivalu je i přednáška filozofky Susan Schneiderové, jež působí na amerických univerzitách Princeton a Yale.

„Věnuje se filozofii myšlení, umělé inteligenci i etice. Představí svůj pohled na nahrání mozku do počítače, přiblíží podobu testů pro rozpoznání stroje, který má vlastní vědomí, a popíše svou spolupráci s NASA,“ vypočítává Čížek.

Dalším atraktivním hostem je japonský specialista na robotiku, profesor Hiroshi Ishiguro, který i s využitím vlastních vlasů vytvořil robotickou kopii sebe sama. Svého dvojníka do Olomouce přiveze a představí divákům.