Advokát Marián Šťastný byl už podruhé odsouzen za zpronevěru, za stejný zločin dostal už v roce 2012 pětiletý trest.

Advokát Marián Šťastný byl už podruhé odsouzen za zpronevěru, za stejný zločin dostal už v roce 2012 pětiletý trest. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Klientům zmizelo z úschovy 84 milionů, advokát dostal 7,5 roku vězení

  • 52
Trestem sedmi a půl roku vězení potrestal olomoucký krajský soud advokáta Mariána Šťastného. Ten podle rozsudku zpronevěřil 84 milionů korun z peněz, které si k němu do úschovy dali klienti. Část z nich dosud nevrátil. Za stejný zločin byl přitom odsouzen už před třemi lety.

Šťastnému soud kromě vězení uložil ještě desetiletý zákaz činnosti v advokacii. Česká advokátní komora ho nicméně vyškrtla ze seznamu advokátů už v roce 2011, kdy stanul u soudu pro zpronevěru poprvé.

Tenkrát šlo o částku 6,5 milionu korun a advokát byl odsouzen k pětiletému trestu a šestiletému zákazu činnosti. Později se však objevily další případy. Dnešní verdikt původní rozsudek zrušil.

„Hrozila mu trestní sazba pět až 12 let. Vinu jsme vyslovili pro celou řadu případů. Při této extrémně vysoké škodě jsme uložili mírný trest. Původní trest jsme vlastně opticky zvýšili pouze o 2,5 roku,“ uvedl soudce Vladimír Hendrych. Podotkl, že soud vzal ohled i na to, že v některých případech obžalovaný škodu nahradil.

Že si část peněz nechal pro sebe, advokát u soudu odmítal. „Pro všechny skutky platí, že jsem z nich ani korunu nepoužil pro vlastní potřebu. Šlo o prostředky na mém úschovním účtu, používal jsem je tak k úhradě úschov,“ zdůraznil na jednom z dřívějších jednání obžalovaný.

Případem se ale bude ještě zabývat olomoucký vrchní soud, Šťastný se totiž proti rozsudku odvolal. Podle obhájce nesouhlasí s právní kvalifikací.

„Nikdy jsem neodmítl nikomu nic vrátit, ani jsem s ničím nemanipuloval v úmyslu přivodit sobě jakýkoli prospěch. Ani jedním skutkem jsem sobě žádný prospěch nepřinesl, ba naopak. Jsem v pozici, kdy jsem odsouzen k náhradě škody, kterou k dispozici nemám,“ uvedl obžalovaný.

„Je mi nesmírně líto, že musím stát tady v této pozici. Byl jsem zvyklý stát na jiné straně a doufám, že se tam vrátím,“ doplnil. Podle jeho obhájce Vratislava Klimenta nešlo o typickou zpronevěru, ale o neoprávněné nakládání.

Část obchodů souvisela s fotovoltaickými elektrárnami

Šťastného cesta k milionům byla podle obžaloby nynějšího případu vždy stejná. Do úschovy převzal statisícové až milionové částky, obratem však s nimi naložil, jak uznal za vhodné.

Některým klientům později peníze vrátil, část z desítek milionů ale „zmizela“ úplně. U soudu pak vyšlo najevo, že některé obchody, kvůli nimž čelil obžalobě, souvisely v letech 2009 a 2010 s byznysem kolem fotovoltaických elektráren.

Pětiletý trest, který dostal Šťastný v roce 2012, byl za zpronevěru, která byla de facto předehrou k nynější kauze. V březnu 2010 z účtu své advokátní úschovy na další dva účty v rozporu se smlouvami rozeslal více než šest milionů korun (více čtěte zde).

, ,