Sádrový odlitek, podle kterého zhotovují studenti Akademie výtvarných umění v Praze pod vedením akademického sochaře Petra Siegla chybějící části jesenické památkově chráněné kamenné lavice.

Sádrový odlitek, podle kterého zhotovují studenti Akademie výtvarných umění v Praze pod vedením akademického sochaře Petra Siegla chybějící části jesenické památkově chráněné kamenné lavice. | foto: Městský úřad Jeseník

Akademický sochař obnovuje kamennou lavici z Jeseníku zničenou vandaly

  • 0
Zřejmě už od léta budou moci lidé v Jeseníku znovu obdivovat památkově chráněnou kamennou lavici bohatě zdobenou výjevy z historie. Zdevastovanou památku totiž vracejí do téměř původního stavu studenti Akademie výtvarných umění v Praze pod vedením akademického sochaře Petra Siegla.

Autorem lavice, která byla roky zastrčena za budovou jesenického katastrálního úřadu, je jeden z nejznámějších slezských sochařů a jesenický rodák Engelbert Kaps. Do kamene vytesal výjev znázorňující návrat Germánů z lovu. Restaurátoři ji po částech převezli do Prahy.

"Nejhorší nebyly ani tak části ulomené od vandalů, které se dají nahradit. Horší byly různé barevné, a dokonce asfaltové spreje, které vsákly hluboko do kamene," nastínil Siegl.

Ještě minulý týden byli restaurátoři v Jeseníku, odkud přivezli některé olámané části zakopané v zemi. "Místní lidé upozornili radnici, že by tam něco mohlo být. Skutečně jsme některé části našli a ty znovu použijeme. Další zhotovujeme podle fotodokumentace. Ty větší z podobného kamene, menší z kamene umělého," vysvětlil Siegl.

Původní vzhled jesenické památkově chráněné kamenné lavice na historické fotografii.
Zdevastovaná jesenická památkově chráněná kamenná lavice na svém původně místě za budovou katastrálního úřadu.

Historický snímek památkově chráněné kamenné lavice z Jeseníku (vlevo) ostře kontrastuje s nedávnou fotografií zachycující jak se na památce vyřádili vandalové. foto: Městský úřad Jeseník

Restaurátoři už mají k dispozici sádrový model lavice, podle kterého budou chybějící části tvořit. Zatím pro ně ale stále zůstává záhadou, odkud sochař vzal kámen na své slavné dílo. "Nejdřív jsem si myslel, že bude z Jesenicka, ale tam se takový vápenec vůbec nevyskytuje. Zatím nepotvrzená domněnka je, že si kámen nechal přivést z okolí Vídně, kde studoval," míní akademický sochař.

Radnice už hledá důstojné místo, kde opravenou lavici v létě umístí. "Jde o jedinečnou památku, kterou se chceme pochlubit. Také ji chceme mít pod kontrolou před vandaly," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Zdevastovaná jesenická památkově chráněná kamenná lavice na svém původně místě za budovou katastrálního úřadu.
Zdevastovaná část jesenické památkově chráněné kamenné lavice.

Lavice zmizela za domem dnešního sídla katastrálního úřadu, zarostla a stala se cílem vandalů.

Lavice vznikla v letech 1913 až 1914. Až do oprav stála na stejném místě v parku před vilou podnikatele Erwina Weisse, kde dnes sídlí Slezský kámen. Později ve směru od ulice vyrostl dům, dnešní sídlo katastrálního úřadu. Tak se památka dostala "z očí". Část parku město přestalo udržovat, takže lavice zarostla a stala se terčem vandalů.