Klientky olomouckého domova pro seniory Anavita se při focení kalendáře setkaly mimo jiné s modelkou Veronikou Procházkovou. Cílem je upozornit veřejnost na nutnost osvěty Alzheimerovy choroby. | foto: Václav Širc

Seniorky s Alzheimerem pózují v kalendáři. Možná se už ani nepoznají

  • 6
Možná se kvůli své nemoci na výsledných fotografiích vůbec nepoznají. Ale den, kdy byly fotomodelkami po boku populárních herců, sportovců nebo moderátorů, si dokonale užily. Dvě klientky olomouckého domova pro seniory Anavita, které trpí Alzheimerovou chorobou, pomohly vzniku nového kalendáře nadace Život s demencí.

Netradiční formou se nadace už třetím rokem snaží upozornit veřejnost na nutnost osvěty Alzheimerovy choroby a zejména včasného odhalení nemocných. Na každém ze snímků fotografa Václava Širce se lidé postižení demencí objevují po boku některé ze známých osobností a v situacích, jež jsou vzpomínkou na sportovní úspěchy, pracovní kariéru či koníčky seniorů.

Ukázka z kalendáře

„Klientky si neuvědomovaly, kde jsou a co se kolem nich děje. Možná se na fotkách ani nepoznají. Vím ale, že ten den byly šťastné. Užívaly si už to, že jedou na výlet autem s krásným řidičem,“ říká Dana Horáková, která v olomouckém domově pracuje jako aktivizační pracovnice.

Dvě klientky, jež cestovaly na focení do Brna, se setkaly s herečkou Pavlou Vitázkovou a modelkou Veronikou Procházkovou Chmelířovou.

Další klienti se pak fotili například s olympijským vítězem v moderním pětiboji Davidem Svobodou, zpěvákem Markem Ztraceným, fotbalistou Tomášem Ujfalušim, herečkou Patricií Solaříkovou, modelkou Ivetou Vítovou nebo Miss Earth 2012 a projektovou manažerkou nadace Život s demencí Terezou Fajksovou.

Seniorky si při focení oživily vzpomínky

„Chceme tímto počinem šířit osvětu o Alzheimerově chorobě, která je nazývána tichou epidemií 21. století. Pro klienty s demencí a seniory má takové focení ale i terapeutický, respektive reminiscenční podtext. Oživili si totiž při něm zasuté vzpomínky na důležité životní události nebo činnosti, které jim přinášely radost,“ vysvětluje členka správní rady nadace Život s demencí, modelka Veronika Procházková Chmelířová.

Zachování kontinuity s životem v rodině prostřednictvím oživování vzpomínek vítá také lektorka a konzultantka důstojné péče o seniory s demencí Pavla Hýblová.

„Život má být i ve stáří zábavný a o radosti. Právě focení v prostředích a při událostech, které mají staří lidé v sobě hluboko ukryté, je skvělou terapií. Pracovat s osobní historií a individualitou klientů je jedním z pilířů vztahové péče, jež je nynějším trendem,“ zdůrazňuje Hýblová.

Pod hlavičkou nadace poskytuje psychologickou podporu a poradenství lidem s Alzheimerovou chorobou či jejich rodinným příslušníkům na nepřetržité lince 725 444 200.