Díky amnestii nemusí v Olomouckém kraji téměř sedm stovek lidí nastoupit na veřejně prospěšné práce. To komplikuje situaci obcím či třeba útulku. (Ilustrační snímek)

Díky amnestii nemusí v Olomouckém kraji téměř sedm stovek lidí nastoupit na veřejně prospěšné práce. To komplikuje situaci obcím či třeba útulku. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Amnestie zasáhla psí útulek i obce, přišly o odsouzené k práci

  • 0
Bezmála sedmi stům lidí pomohla v Olomouckém kraji amnestie od trestu obecně prospěšných prací. Pro obce či nejrůznější sdružení, kde tito lidé pracovali, je to však citelná komplikace. Musí měnit plány a vše vyrovnat svými zaměstnanci.

Amnestie se v Olomouckém kraji v důsledku kromě vězňů citelně dotkne také olomouckého psího útulku, místních technických služeb či občanských sdružení a obcí.

"Teď to všechno odpadlo, budeme se muset obejít bez nich," potvrzuje Ivan Puhač, předseda olomoucké pobočky Ligy na ochranu zvířat, jež ve čtvrti Neředín provozuje psí útulek.

Lidé odsouzení k obecně prospěšným pracím tady doposud zastávali například údržbářské práce či odklízení sněhu. Za rok se jich v neředínském útulku vedle šestice kmenových zaměstnanců vystřídalo zhruba deset.

"Vše teď budou muset dělat naši pracovníci, bohužel budou mít o to méně času na to věnovat se našim psům. Zasáhne to tak do našich plánů," nastínil Puhač.

Odsouzené využívaly třeba i technické služby

Platí to i pro olomoucké technické služby. V posledních měsících jejich vedení díky trestům obecně prospěšných prací mělo navíc k dispozici tři až čtyři lidi denně.

"Pracovali na údržbě veřejné zeleně. Není to sice tak, že by toto nyní zkolabovalo, ale samozřejmě úbytek pracovní síly to pro nás je," přemítá ředitel technických služeb Miroslav Petřík.

Celkem se v kraji díky amnestii obecně prospěšným pracím vyhne bezmála sedm set lidí.

"Je již nyní jisté, že budou amnestováni. Čeká se jenom na to, aby to soud spíše formálně posoudil," uvedla nedávno zástupkyně ředitele Probační a mediační služby Jana Libíčková.

Lidé bez trestu

Obecně prospěšné práce díky amnestii nemusí v kraji odpracovat zhruba 686 lidí.

Na Olomoucku jich je cca 260, na Prostějovsku 113, na Přerovsku 104, na Šumpersku 141 a na Jesenicku 68.

Ve věznicích se amnestie týkala více než 120 vězňů. V Olomouci jich bylo 84 odešlo jich už 67. U zbývajících žalobci podali stížnost. Z Mírova odešli 4 vězni. Amnestie se tady týkala asi 40 lidí.

Na Olomoucku jde o zhruba 260 lidí, obecně měli podle Jiřího Zatloukala, který v Olomouci vede místní středisko Probační a mediační služby, na starosti především úklid, údržbu zeleně či pomocné dělnické práce na stavbách pro nejrůznější organizace či obce.

"Pro některé je to zásah a problém, jelikož zde už počítali s tím, že ti lidé k nim nastoupí," dodává Zatloukal.

V Hnojicích měl odsouzený zdít brány a opravit chodník

Jednou z obcí, kterých se výpadek amnestovaných lidí s trestem obecně prospěšných prací dotkne, jsou i Hnojice na Olomoucku. Radnice tu kvůli naplánovanému zdění bran a opravy chodníku už dokonce nakoupila materiál.

"Celkem u nás měl tento člověk odpracovat tři sta hodin. Takže to zadáme našim pracovníkům. Budou na to muset vynaložit čas, který by mohli věnovat něčemu jinému," podotýká starosta Hnojic Libor Kašpárek.

Nečekaný výpadek cenné pracovní síly pak zaskočil také jeho kolegu Jaroslava Knapa, jenž spravuje obec Mořice na Prostějovsku. Jen v této části kraje amnestie od obecně prospěšných prací osvobodila více než sto lidí.

"Aktuálně jsme u nás měli jednoho pracovníka s trestem obecně prospěšných prací. K dispozici nám byl jen na jeden den, pak jsme o něj kvůli amnestii přišli," líčí mořický starosta.

I on tak počítá s tím, že jeho práci zadá přímo zaměstnancům obce. "Ale samozřejmě se nám to nelíbí. U nás na vesnici je každá ruka dobrá, snažíme se proto využít všech možností," doplňuje Knap.