Tablo studentů olomouckého Slovanského gymnázia tvořené grimasami na skle skončilo na druhém místě ankety o nejoriginálnější tablo.

Tablo studentů olomouckého Slovanského gymnázia tvořené grimasami na skle skončilo na druhém místě ankety o nejoriginálnější tablo. | foto: Rajče.net

Tablo s grimasami chystali olomoučtí studenti pár dní, získalo stříbro

  • 0
Jejich tablo vznikalo necelý týden, přesto o něm ví spousta lidí procházejících centrem Olomouce. A navíc teď získalo i ocenění. Obličeje maturantů ze Slovanského gymnázia "naplácnuté" na sklo ve výloze Galerie Moritz obsadily druhé místo v celostátním finále soutěže o nejoriginálnější tablo.

V soutěži, kterou připravila MF DNES ve spolupráci se serverem Rajče.net, získalo tablo 918 z celkových více než osmi tisíc hlasů (kompletní výsledky ankety (najdete zde).

"Původní nápad je od spolužačky, která přišla s návrhem udělat obličeje nalepené na skle, které by byly někde ve výloze. Následně jsem se toho ujala já a domluvila focení s olomouckým fotografem Pavlem Schlemmerem, se kterým jsme si dali schůzku a chtěli vědět, co na to říká. Tedy jestli se mu ten nápad líbí a nafotí nás," popsala Viktorie Hájková, která za třídu 6. AF tablo do soutěže přihlásila.

Vznik tabla pak už podle ní nezabral ani týden. "Šlo to docela rychle. Schůzka byla v sobotu, focení v úterý a středu a v pátek už jsme dávali plakáty do výlohy. Abychom to stihli, vznikalo vše trochu na poslední chvíli a měli jsme strach, že to nezvládneme. Ale bylo to docela rychlé, třeba i v porovnání s tím, jak dlouho trvá výroba některých tabel," nastínila Hájková.

Nechtěli jsme obyčejné tablo s malými fotkami

Celkové náklady na výrobu netradičního tabla byly zhruba osm a půl tisíce korun a cíl třídy byl prostý: nemít "obyčejné" tablo, ale takové, které nikdo nepřehlédne a už z dálky ho pozná.

Úspěšné tablo gymnazistů

"Nechtěli jsme klasické tablo s malými fotkami, ke kterému musí člověk přijít hodně blízko, aby poznal toho kterého člověka. Proto jsou nakonec fotky ve formátu A2, takže zaujmou každého, kdo jde okolo," vysvětlila studentka.

"Někteří lidé si sice kvůli té netradiční formě ze začátku mysleli, že je to spíš nějaká reklama, ale jinak na tablo máme spoustu pozitivních ohlasů. Až jsme byli sami překvapení, kolik lidí se nám ozvalo se svým kladným hodnocením. Že je to výborný a originální nápad, navíc dobře provedený," dodala.

Velká skleněná výloha Galerie Moritz v rušné ulici 28. října přitom nebyla v plánu od začátku. Původně totiž chtěli studenti své velkoformátové fotky grimas na sklech rozmístit v reklamních vitrínách na tramvajových zastávkách. Vzhledem k jejich ceně si to však rozmysleli.