Zchátralá budova bývalé Klappenrothovy manšestrové manufaktury v Šumperku. Ta...

Zchátralá budova bývalé Klappenrothovy manšestrové manufaktury v Šumperku. Ta byla vůbec první manufakturou na výrobu manšestru v habsburské monarchii. | foto: Národní památkový ústav

Čtenáři by jako první zachránili bývalou manšestrovou manufakturu

  • 4
Čtenáři iDNES.cz by z ohrožených památek v Olomouckém kraji jako první zachránili bývalou Klappenrothovu manšestrovou manufakturu v Šumperku. Právě ta totiž dostala v anketě mezi pěti dalšími vybranými ohroženými památkami nejvíce hlasů, a to více než třetinu.

Bývalá manufaktura dostala v anketě 763 hlasů z celkových více než dvou tisíc. Na druhém místě pak skončil s 610 hlasy zámek s kaplí v Dlouhé Loučce, a na třetím s velkým odstupem olomoucká vila rodiny Stratilů. Ta navíc jen o pouhé dva hlasy předstihla jinou památku ze Šumperska - mauzoleum s kaplí rodiny Kleinů v Sobotíně.

Vyberte z 13 finalistů památku, která stojí za záchranu

Seznam památkářů (celý ho můžete vidět zde), ze kterého byly památky do ankety vybrány, nyní neobsahuje stavby, jejichž stav se už alespoň částečně zlepšil.

1. Bývalá manšestrová manufaktura v Šumperku - 763 hlasů

Zchátralá budova bývalé Klappenrothovy manšestrové manufaktury v Šumperku. Ta...

Mnoho zchátralých památek se nachází v severní části Olomouckého kraje. Z těch připomínajících někdejší průmyslovou slávu jsme proto vybrali právě budovu bývalé textilní manufaktury v Šumperku.

Jádro stavby je barokní a pochází z první poloviny 18. století. V roce 1785 zde pak byla vídeňským obchodníkem Johannem Klapperothem založena vůbec první manufaktura na výrobu manšestru v habsburské monarchii.

Konečné výsledky ankety zde

Budova je tak upomínkou na časy, kdy patřil Šumperk k centrům textilní výroby a v určitém období z města pocházela až třetina veškeré moravské produkce plátna určeného na export.

Podle památkářů vyžaduje zchátralá budova celkovou obnovu včetně zabezpečení statiky, rekonstrukci střechy či obnovy vnějších i vnitřních omítek.

2. Zámek s kaplí v Dlouhé Loučce - 610 hlasů

Tento zchátralý zámek se nachází v Dlouhé Loučce nedaleko Uničova. Původně barokní stavba zbudovaná na místě někdejší tvrze byla před rokem 1838 rozsáhle klasicistně přestavěna a v letech 1838-39 doplněna o empírovou kapli.

Přízemí zámku je klenuté renesančními hřebínkovými klenbami, jsou v něm dvě vstupní síně a centrální schodiště. Přiléhá k němu kaple s půlkruhovým kněžištěm a lodí na obdélném půdorysu.

Zchátralý zámek v Dlouhé Loučce nedaleko Uničova na Olomoucku.
Zničený interiér zchátralé kaple zámku v Dlouhé Loučce nedaleko Uničova na
Zničený interiér zchátralého zámku v Dlouhé Loučce nedaleko Uničova na

Zleva pohled na zchátralý zámek v Dlouhé Loučce nedaleko Uničova na Olomoucku, na interiér kaple a malby v budově zámku.

Za komunismu se stal zámek stejně jako jiné majetkem státu a do poloviny osmdesátých let tu byly sklady obuvi. V roce 1985 ale budova částečně vyhořela. Od té doby začala památka chátrat a nic na tom nezměnil ani fakt, že se později dostala do rukou soukromých majitelů. Nynější nejskromnější odhady na cenu oprav začínají na částce čtvrt miliardy korun.

3. Vila rodiny Stratilů v Olomouci - 204 hlasů

Z Olomouce jsme vybrali novoklasicistní vilu rodiny Stratilů postavenou v roce 1933. Jakožto architekt si ji navrhl sám Hans Stratil. Je jedinečná mimo jiné tím, že ukrývá dva identické zrcadlově obrácené byty.

Zchátralá vila rodiny Stratilů, která se nachází v olomoucké ulici Čajkovského.

Po druhé světové válce objekt zabavili komunisté a později sloužil jako kulturní středisko. V sedmdesátých letech přitom památkovou hodnotu budovy narušila přístavba kulturního sálu se zázemím, která proto ani není narozdíl od zbytku stavby památkově chráněna.

Po sametové revoluci nebyla vila, vyhlášená v roce 1991 památkou, vrácena původním majitelům a zůstala v rukou státu. V roce 2007 v budově dvakrát hořelo a od té doby ji občasně využívají jen bezdomovci.

4. Mauzoleum s kaplí rodiny Kleinů v Sobotíně - 202 hlasů

Kousek od Šumperka je k vidění i další zašlá krása - pseudorenesanční rodová hrobka průmyslnické rodiny Kleinů. Ta se nachází v Sobotíně, kde rodině patřily místní železárny.

Zchátralá budova mauzolea průmyslnické rodiny Kleinů v Sobotíně na Šumpersku.

Stavba mauzolea, které ukrývá kryptu a malou kapli, začala v roce 1881 a trvala čtyři roky. Další tři pak ještě pokračovaly vnitřní úpravy a tvorba nástěnných a stropních maleb.

Ostatky členů rodiny byly v roce 1999 vyzvednuty a přemístěny do rodinné hrobky u zdejšího kostela. Nyní je mauzoleum ve špatném stavu. Původní větrací systém nefunguje a pískovec narušuje déšť i podzemní voda. V roce 2007 proto vznikl plán na opravu větrání a odvodnění, na stavební práce se ale nepodařilo najít peníze.

5. Zámek v Nenakonicích - 193 hlasů

Další vybraná památka se nachází v trojúhelníku tvořeném Olomoucí, Prostějovem a Přerovem. Je jí zámek v Nenakonicích, místní části obce Věrovany, postavený v první polovině 18. století. Sloužil především jako letní sídlo olomouckých proboštů a cenné jsou na něm mimo jiné v přízemí použité křížové hřebínkové a lunetové klenby.

Zchátralý zámek v Nenakonicích, části obce Věrovany na Olomoucku.

Nez zámek na začátku 21. století převzala obec, patřil Vědecké knihovně Olomouc, které měl sloužit jako depozitář knih. Ta ale kvůli jeho narušené statice a vlhkosti nakonec v hlavní budově nikdy knihy neskladovala.

Stav budovy se od té doby dále zhoršil, v roce 2004 byla dokonce stržena věž.

6. Boží muka u Tomíkovic - 149 hlasů

Nejseverněji položenou vybranou památkou z Olomouckého kraje zastupující region Jesenicka jsou boží muka u Tomíkovic, místní části Žulové.

Zchátralá boží muka u Tomíkovic, místní části Žulové na Jesenicku.

Z pilířové rustikálně barokně tvarované drobné stavby z přelomu 18. a 19. století postavené ze smíšeného zdiva a omítnuté vápennou omítkou zbylo do současnosti jen chátrající torzo.

Stavbě nyní chybí části zdiva i omítek a má narušenou statiku, takže vyžaduje celkovou obnovu.