Archeologové odkryli na stavbě Tyršova mostu v Přerově základy raně...

Archeologové odkryli na stavbě Tyršova mostu v Přerově základy raně renesančního kostela Jednoty bratrské z druhé poloviny 16. století. Na snímku jeho dlažba, po níž kdysi chodil i Jan Amos Komenský. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Dva kusy dlažby, po níž chodil Komenský, putovaly do nizozemského muzea

  • 0
Dva kusy historické dlažby, kterou archeologové nedávno našli v Přerově, nyní získalo Muzeum Jana Amose Komenského v nizozemském Naardenu. Jde o dlažbu z míst, po níž se "učitel národů" procházel v době, kdy byl Přerov významným centrem Jednoty bratrské.

Dar symbolicky propojil dvě místa v Evropě, která jsou s Komenského jménem spjatá. Přerovští muzeu věnovali kus dlažby pocházející z již odhalených základů kostela svatého Marka a druhý z nyní dále odkrývaných základů bratrské školy.

"Jedná se o nálezy ze sedmnáctého století, které archeologové vyzvedli ze země teprve před pár dny," upřesnil přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Odborníci jsou přesvědčeni, že po dlažbě, kterou odkryli v souvislosti s pracemi na úpravě jižního předpolí Tyršova mostu, se procházel vedle Komenského třeba také Jan Blahoslav.

Nalezení základů kostela i sousední budovy, o které jsou archeologové přesvědčeni, že byla bratrskou školou, někteří označují za objev století.

"Má i středoevropský dopad už jen vzhledem k tomu, jaký byl Komenský světoběžník a jak se jeho myšlenky šířily nejen po evropském kontinentu," řekl archeolog Zdeněk Schenk.

Archeologové stále hledají předmět, který vše potvrdí

Byť ještě nenašli důkaz stoprocentně potvrzující, že nyní odkrývají to, co po zmíněné škole zůstalo, vidí tuto záležitost už jako téměř jistou.

Kostel a škola Jednoty bratrské z druhé poloviny 16. století jsou i na historickém zobrazení města.

"Asi z 98 procent jsme si jisti, že jde o základy objektu školy. Hlavně vzhledem k tomu, že na daném místě je škola spolu s kostelem vyobrazená na nejstarší vedutě města Přerova z roku 1593," vysvětlil Schenk.

Přesto by uvítali, kdyby jejich přesvědčení potvrdil nález drobného předmětu přímo souvisejícího s každodenním životem takové instituce. "Co by to mělo být? Třeba kovová pisátka, kterými se rylo do voskových destiček," nastínil Schenk.