Místo vykopávek kostela z dob Komenského v přerovské lokalitě Na Marku je kvůli

Místo vykopávek kostela z dob Komenského v přerovské lokalitě Na Marku je kvůli ochraně nálezů opět zasypáno. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Objevy z dob Komenského v Přerově zasypali a řeší budoucí podobu místa

  • 1
Odhalené základy bratrské školy i kostela z dob Komenského objevené v Přerově už odborníci zakonzervovali a zasypali. Nyní bude komise složená z památkářů, architekta, archeologů a zástupců města rozhodovat, jak by mohlo místo v budoucnu vypadat. Lokalita se má stát dalším magnetem pro turisty.

Zatím není jasné, jakou podobu místo získá. Možností je víc. Záleží na tom, jaké zadání dá architektům, kteří potom vtisknou návrhům tvář, speciální komise. Originály nálezů ovšem nejspíš už zůstanou ukryté v bezpečí pod zemí.

A to z několika důvodů. Třeba kvůli tomu, aby vzácné zbytky staveb byly chráněné před vlivem povětrnostních podmínek nebo poškození od návštěvníků. Navíc původní půdorys kostela i školy byl v průběhu staletí překryt pozůstatky mladších staveb a pro laika by bylo složité zorientovat se.

Přerovské nálezy

"U tohoto výzkumu se nejedná jen o odkrytí kostela a školy z poloviny 16. století. Ty jsou překryté novou zástavbou z 19. a 20. století. Pro laika je to pak spleť konstrukcí a základů, z které není bez podrobného výkladu schopen rozklíčovat, co je co," nastínil přerovský badatel Jan Mikulík.

Svou roli by hrál i fakt, že postavení přístřešku nad originály a placení provozu by bylo příliš finančně náročné. Archeologové už proto památku zakonzervovali a překryli, aby nález netrpěl. Prozatím na místě dočasně zůstane zelená plocha.

"Vznikl tým ze zástupců města, archeologů, památkářů a architekta, který vypracuje zadání, co budeme ve vztahu k dané lokalitě požadovat," popsal náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Jasněji by podle něj mohlo být v lednu.

Variant jak místo upravit pro návštěvníky je víc

Jasné ještě není ani to, jestli město poté, co budou obrysy budoucí podoby lokality jasnější, vyhlásí architektonickou soutěž, nebo upřednostní návrhy na celkové architektonicko-urbanistické řešení.

Archeologové by podle Mikulíka považovali za vhodnou variantu, která by co nejsrozumitelněji přiblížila objev lidem. "S památkáři jsme dospěli k názoru, že tento nejen pro Přerov významný objev by bylo dobré prezentovat formou repliky či rekonstrukce," podotkl Mikulík.

Taková varianta by třeba představovala vyznačení základní linie kostela svatého Marka včetně staveb zákristie a bočního oltáře, části ohradní zídky, uličky s kamennou cestou a výseku bratrské školy.

"Tento základ by byl nově vystavěný na povrchu. Jednalo by se o nakašírování základů bez rušivých zásahů pozdějších staveb," popsal představu Mikulík.

Existuje ale i úvaha, že by část staveb byla torzovitě vystavěná, a řeší se i to, zda by nebylo možné alespoň původní vzácnou cestu nacházející se mezi kostelem a školou vystavit třeba pod speciálním sklem.

"Jak vše nakonec bude, se teprve uvidí. Hodně to závisí na investorovi, tedy městu," upozornil Mikulík.

Přerov musí unikátní objevy zviditelnit, shodují se všichni

Zácha zatím konkrétnější být nechtěl. Odpověď na to, jak bude vypadat prostranství, které se má stát dalším magnetem pro turisty, dají až nadcházející měsíce. "Co člověk, to názor. Uvidíme, jaká budou doporučení komise, která by se měla co nejdřív poprvé sejít," podotkl Zácha.

Komenský a Přerov

Přerovská latinská škola stála na počátku kariéry Jana Amose Komenského. Učitel národů tu studoval někdy v letech 1604 až 1608 a o pár let později se sem vrátil učit. V Přerově se i oženil. Ovšem ve městě pobýval i jeden z velkých mecenášů jednoty bratrské Karel starší ze Žerotína a významný biskup Jan Blahoslav. Podle archeologů je právě toto období rozkvětu jednoty bratrské ve městě pro Přerov nejvýznamnější.

Všichni se ale shodují, že je třeba tak významnou záležitost, i v evropském kontextu, náležitě zviditelnit. "Jde o nejvýznamnější období, které Přerov s rozkvětem jednoty bratrské zažíval," dodal Mikulík.

Lidé by si kromě samotných základů staveb měli mít časem možnost prohlédnout i jednotlivé drobné nálezy.

Archeologové během výzkumů našli třeba stříbrné mince, cenný zlatý altun z období Osmanské říše, prstýnek z drátků z téže doby, zlacený knoflík či kování z liturgických knih, zlomená rydla, kterými se rylo do voskových školních tabulek, či hliněnou kuličku z dob Komenského.