Archeolog Jan Mikulík s částí zdobeného hrnce z druhé poloviny 13. století...

Archeolog Jan Mikulík s částí zdobeného hrnce z druhé poloviny 13. století objevenou při průzkumu budoucího parkoviště v Lipníku nad Bečvou. | foto: Z. Schenk

Archeologové našli v Lipníku dávnou dílnu kovářů i keramiku ze 13. století

  • 1
Na zbytky kovářské dílny z časů krále Přemysla Otakara II. narazili archeologové v Lipníku nad Bečvou. Na ploše pod rozrůstajícím se parkovištěm u obchodního domu Lidl odkryli základy suterénu, který skrýval kromě velkého množství úlomků keramiky z druhé poloviny 13. století také kovářské strusky, tedy odpad z řemeslné dílny.

„Strusky byly jako odpad vhozeny společně s keramikou do výkopu jámy během jejího zasypání. Tento výrobní odpad naznačuje, že se na západním předměstí Lipníka nacházela kovářská dílna, v jejíž výhni plál oheň naposledy za doby vlády českého krále Přemysla Otakara II.,“ řekl archeolog Zdeněk Schenk z obecně prospěšné společnosti Archaia Olomouc.

Určit stáří dílny pomohly archeologům zlomky keramiky v zásypu. Torza hrnců, které tam našli, mají římsovité okraje zdobené takzvanou vlnicí nebo vertikálními rýhami, jež se dají datovat právě do druhé poloviny 13. století.

Doklady o kovářských dílnách z období vrcholného středověku jsou podle archeologa Schenka známé z území mnoha moravských i českých měst, na Přerovsku jde však o první známý případ dokumentovaný archeologickým výzkumem.

„Nejbližší nález podobné kovářské dílny pochází z města Kelč na Vsetínsku, přičemž tzv. Nové Město Kelč bylo pravděpodobně založeno po polovině 13. století olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku, který byl pravou rukou Přemysla Otakara II.,“ podotkl Zdeněk Schenk.

Ulice slouží jako důležitá dopravní tepna už od středověku

Místo, které archeologové v Lipníku zkoumali, leží v ústí Hrnčířské ulice, přímo naproti západního pásma městských hradeb. Historikové se dosud domnívali, že Hrnčířská ulice spolu se sousední Oseckou vznikly zhruba v polovině 15. století, kdy lidé začali osidlovat západní předměstí Lipníka nad Bečvou.

Nálezy archeologů v Lipníku

Poslední archeologický výzkum ale naznačuje, že historie této části města sahá mnohem hlouběji do minulosti.

„Intenzivní růst lipenských předměstí nastal za pánů z Pernštejna, kdy došlo k všeobecnému rozkvětu města. Současná Osecká ulice změnila za poslední století výrazně svoji podobu díky stavebním zásahům. Její funkce je však od dob středověku neměnná - pořád je součástí důležité dopravní tepny vedoucí od východu k západu napříč městem,“ popsal Schenk.

Soubor keramiky a kovářské strusky, které v těchto dnech archeologové našli v Lipníku nad Bečvou, ošetří odborníci v laboratoři Muzea Komenského v Přerově, kde budou také uloženy.

„Věříme, že do budoucna se naskytne příležitost, jak je vhodně prezentovat přímo v Lipníku nad Bečvou,“ dodal archeolog.