Archeologové vyzvedávali o víkendu nedaleko někdejšího hradu Tepenec u Jívové

Archeologové vyzvedávali o víkendu nedaleko někdejšího hradu Tepenec u Jívové na Šternbersku dřevěnou konstrukci středověké studny vybudované v 16. století. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

V podzemí vydržela staletí, teď je unikátní dřevěná studna venku

  • 9
Významný a překvapivý nález vyzvedávají nyní ze země archeologové v lesích na Olomoucku. U obce Jívová u někdejšího hradu Tepenec, založeného Karlem IV., objevili studnu vyloženou jedlovým dřevem a starou bezmála pět set let.

Vzácná prkna ze stromů pokácených v polovině 16. století se zachovala především díky jílu.

"Svoji roli zde sehrál fakt, že k nim nemohl vzduch. V rámci Olomouckého kraje jde o ojedinělou věc," uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška.

Archeologové vyzvedávali o víkendu nedaleko někdejšího hradu Tepenec u Jívové
Archeologové vyzvedávali o víkendu nedaleko někdejšího hradu Tepenec u Jívové
Archeologové vyzvedávali o víkendu nedaleko někdejšího hradu Tepenec u Jívové

Stále funkční studnu se čtvercovým dřevěným obložením o rozměrech zhruba dva krát dva metry archeologové v předhradí Tepence objevili už v roce 2008 při jednom ze série výzkumů. Na vyzvednutí se však našly peníze až nyní. Prkna do té doby chránil před rozkladem písek.

"Jde trochu překvapivě o jedlové dřevo. Čekal bych, že použijí spíše nějaké tvrdší. Analýzy nám ukázaly, že stromy na toto obložení lidé pokáceli v rozmezí let 1548 až 1550," vysvětlil Peška.

Staletý unikát bude stát vedle radnice

V tu dobu byl už hrad Tepenec opuštěný. V roce 1340 ho jako jediný hrad na Moravě založil ještě coby markrabě moravský budoucí císař a král Karel IV.

Mizející hrad Karla IV.

Na Tepenci archeologové pátrají od sedmdesátých let, kdy se nedaleko začal těžit kámen. Stroje od té doby vrch, na němž hrad stál, likvidují. Vědci tak zachraňují, co se dá. Nálezů ze středověku a pravěku jsou už plné bedny. Ve skále se tu našly i vysekané sklepy středověkých domů.

"V šestnáctém století ale tato místa patřila řádu kartuziánů. Předpokládáme, že studnu opravili nebo sami vyhloubili kvůli hospodaření či dobytkářství, jemuž se tady mohli věnovat," přemítá Peška.

Ten v neděli dopoledne řešil, jak neobyčejný nález ze země dostat. Muži, kteří ve zhruba sedm metrů hluboké šachtě pracují, se potýkají s nánosy a vodou.

Během neděle se na povrchu objevily první desky, zbytek operace byl naplánovaný na pondělí. Později budou znovu složené k vidění u obecního úřadu v Jívové.

"Vrcholí tak letošní průzkum. Určitě se sem ještě vrátíme, jakmile to finance dovolí," líčí Peška.