Plastika hlavy Krista, kterou si vyrobili vězni protikomunistického odboje z chlebové hmoty v roce 1949. Nyní ji jeden z nich věnoval olomouckému arcibiskupství. | foto: Arcibiskupství olomoucké

Političtí vězni se vzdali soust chleba na Kristovu tvář, teď ji má církev

  • 37
Neobvyklý dar připomínající politické vězně, které v komunistickém žaláři posilovala víra v Boha, získalo olomoucké arcibiskupství. Jan Janků, který strávil v polovině minulého století ve vězení devět let, církvi věnoval plastiku hlavy ukřižovaného Krista, kterou si vězni vyrobili z chlebové hmoty.

„Tohoto daru si velice vážíme. Je to cenné svědectví o utrpení nevinně odsouzených vězňů komunistického režimu i o síle, kterou čerpali ze své víry,“ komentoval dar uložený v dřevěné krabičce se skleněným víkem generální vikář olomouckého arcibiskupství Josef Nuzík.

Pětadevadesátiletý rodák z Hanušovic na Šumpersku Jan Janků byl zatčen v květnu roku 1949 v souvislosti s procesy proti odbojové skupině Světlana, o jejíž existenci přitom sám do té doby ani nevěděl. Provinil se jen tím, že půjčil pero se svým jménem jednomu z členů skupiny, který byl později dopaden a zastřelen. Janků poté skončil ve věznici v Uherském Hradišti.

„Jeden ze spoluvězňů, Ludvík Šmotek, nám povídá: ‚Chlapci, máme se špatně, ale kdybychom takhle jedno sousto k nakousnutí ušetřili, tak já vám z toho něco udělám.‘ Propracovali jsme to sousto se slinami a dávali do hrnečku, tři dny to leželo a pak z toho byla tvárná hmota, ze které udělal Ludvík tohohle Krista,“ popsal Janků.

„Je velice vzácný, protože je v něm obsaženo dvanáct soust různých vězňů,“ dodal muž, který se po celý život hlásí ke své víře i k ideálům skautského hnutí.

Během pobytu za mřížemi v Uherském Hradišti zažil i mučení nechvalně známým vyšetřovatelem Aloisem Grebeníčkem, posléze také poznal cely mírovské věznice. Právě tam pro něj podle jeho slov sehrála víra klíčovou roli.

„Kdybychom tam byli bez víry, tak ani jeden z nás nepřežil. Tam jsme se naučili poznávat Boha. Vězni, jezuité, nám dávali přednášky, dokonce měli sepsanou celou Bibli - za tu jsem byl deset dní v korekci, protože ji u mě našli,“ popsal Janků.

Příležitost prohlédnout si neobvyklý dar zřejmě bude mít i veřejnost. Arcibiskupství zatím zvažuje, jakou formou a při jaké příležitosti to bude.