Slavící olomoucké Arcidiecézní muzeum láká na řadu uměleckých skvostů (na...

Slavící olomoucké Arcidiecézní muzeum láká na řadu uměleckých skvostů (na snímku Erbovní sál olomouckých kanovníků a jedna z kurátorek Helena Zápalková). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Slavící muzeum láká v Olomouci na skvosty v čele s obrazem El Greka

  • 1
Skvosty, které dosud nebyly k vidění, a především klenot světového malířství v podobě obrazu Klanění pastýřů od španělského manýristy El Greka, nabízí od tohoto týdne obnovená stálá expozice Arcidiecézního muzea v Olomouci. A to v rámci oslav deseti let od otevření.

Speciální narozeninový dárek do krajského města doputoval až z věhlasného Metropolitního muzea umění v New Yorku a Olomoučané tak budou mít příležitost prohlédnout si dílo světového významu jako vůbec první v Česku. Obraz nevyčíslitelné hodnoty setrvá na Hané tři měsíce.

„Je to pro nás velká čest a potvrzení našeho renomé, protože jsme i jedním z nejvýznamnějších světových muzeí vnímáni jako důvěryhodný partner,“ uvedl k významné zápůjčce vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl.

Za El Grekovu zhruba metr a půl vysokou olejomalbu z let 1605 až 1610 putovalo na oplátku k Američanům do New Yorku neméně unikátní plátno - Apollo a Marsyas od Tiziana. To olomoucké arcibiskupství půjčuje zcela výjimečně.

Podle ředitele Muzea umění Michala Soukupa najdou návštěvníci na výstavě nazvané Ke slávě a chvále i další cenné a dosud nevystavené poklady olomouckého arcibiskupství i řady farností.

Po stovkách let jsou znovu společně k vidění Trogerova plátna

Autoři expozice se inspirovali největším projektem v historii olomouckého muzejnictví, který na přelomu let 2010 a 2011 propojil Muzeum umění a Vlastivědné muzeum a skončil s rekordní návštěvností - Olomouckým barokem. Toto téma přibližuje dobu nejvýraznějšího kulturního vzepětí města.

Výstava slavícího muzea

„Mezi klíčové protagonisty barokní kultury patřily zejména instituce olomouckého biskupství, jezuitská univerzita a široké duchovenské prostředí. A my chceme jejich důležitou roli adekvátně ukázat,“ uvedl zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.

Výraznou změnou prošel například erbovní sál, vystavené exponáty se vztahují k mecenátu olomouckých biskupů. Další objednavatele uměleckých děl z církevních kruhů představuje expozice ve schodišťové hale, své místo zde našla díla z někdejší premonstrátské kanonie na Hradisku a poutního místa na Svatém Kopečku.

„Poprvé po stovkách let se zde znovu scházejí obě restaurovaná plátna svatého Petra a svatého Pavla od významného barokního mistra a rektora vídeňské akademie Paula Trogera. Ještě v roce 1784 patřila ke skvostům výzdoby Klášterního Hradiska. Po zrušení kláštera obrazy zmizely a našly se až v roce 2008 v kostelíku v Račicích na Třebíčsku,“ připomněla Gabriela Elbelová, další z autorek reinstalace.

Muzeum se jako první v zemi pyšní titulem Evropského dědictví

Významné místo v obměněné expozici má také výtvarná reprezentace světeckých patronů olomoucké diecéze, například svaté Pavlíny či svatého Jana Sarkandera. Podle historičky umění Heleny Zápalkové se dílčí změny dotkly téměř všech částí, k přesunům a výměnám došlo v expozici archeologie, gotického umění v nové síni, v obou sálech obrazárny i ve všech barokních sálech.

Olomoucké Arcidiecézní muzeum vzniklo v roce 1998 jako první muzeum v tuzemsku orientované na duchovní kulturu. Jeho součástí se stal románský palác moravských biskupů u baziliky svatého Václava na olomouckém Přemyslovském hradě. První návštěvníky přivítalo 1. června 2006.

Od konce loňského roku je muzeum držitelem titulu Evropské dědictví, které získalo jako první v České republice. Zařadilo se tak mezi devět evropských pamětihodností, které toto ocenění loni získaly (více čtěte zde).

„Během slavnostního otevření obměněné stálé expozice odhalíme pamětní desku, která bude o získání tohoto prestižního označení návštěvníky informovat,“ doplnil ředitel muzea Soukup.