Armáda prodává v Olomouci další kasárna, za 131 milionů nabízí areál v Olomouc - Hejčíně. (ilustrační snímek)

Armáda prodává v Olomouci další kasárna, za 131 milionů nabízí areál v Olomouc - Hejčíně. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Armáda v Olomouci prodává další kasárna. Chce za ně 131 milionů

  • 1
Prodej nevyužitých vojenských areálů v Olomouci pokračuje. V současné době jsou k mání opuštěná kasárna v městské části Hejčín. Za bezmála tříhektarový areál s kancelářemi, sklady, ubikacemi, ale také s fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty armáda požaduje téměř 131 milionů korun.

Místní by byli rádi, kdyby budoucí majitel areál využil pro stavbu domů.

„Hejčínská kasárna už armáda nevyužívá a nepotřebuje. Proto jsou určena k prodeji. Původně v areálu sídlil zabezpečovací prapor, který zajišťoval logistiku pro olomouckou posádku,“ uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

Z informací odboru nakládání s nepotřebným armádním nemovitým majetkem vyplývá, že hejčínský areál má rozlohu 2,75 hektaru. V jednotlivých budovách jsou kanceláře, učebny, sklady, ubytovací prostory, garáže, tělocvična a kuchyně.

„Areál je napojen na veškeré inženýrské sítě veřejných dodavatelů, jeho stavebně technický stav je velmi dobrý. Součástí areálu je také rozsáhlé sportoviště,“ píše se na webu odboru.

Radnice kasárna nechce

Podle Zechmeisterové ministerstvo kasárna nabídlo jako první státní správě. Úřady včetně radnice na ni nereflektovaly.

„Pro nás je to příliš velký objekt. Sami bychom pro něj využití hledali jen těžko. Navíc by se jednalo o poměrně vysokou investici. Ke kupní ceně, která sama o sobě není nízká, by bylo potřeba připočíst náklady na rekonstrukci,“ podotkl náměstek primátora Martin Major.

Ministerstvo za areál požaduje 130,8 milionu korun. Nabídky bude v případě osobního doručení přijímat do 24. listopadu. Pokud se zájemce nenajde nebo nesplní požadované podmínky, cena půjde s největší pravděpodobností dolů.

„Po prvním neúspěšném kole se zpravidla jedná o snížení o 10 až 20 procent,“ upřesnil mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

Vyloučeno ale není, že ve finále cena bude oproti původní výrazně nižší. To se stalo třeba v případě Sochorových kasáren nedaleko centra Olomouce, jejichž prodej se táhl zhruba dva roky. Na začátku ministerstvo za areál mezi ulicemi 17. listopadu, Šantova a Wittgensteinova chtělo 220 milionů korun, předseda představenstva fotbalové Sigmy Josef Lébr ho nakonec koupil za 68 milionů korun.

O bydlení v Hejčíně je zájem, nahrává developerům

Kasárna v Hejčíně stojí v těsné blízkosti bytové zástavby. I proto místním není lhostejné, jaký bude jejich další osud.

„Je to pěkný areál. Samozřejmě bychom si nepřáli, aby z něj byla nějaká továrna. Podle mě je ideální pro výstavbu bytových a rodinných domů, která by logicky navazovala na okolní domy,“ uvedl předseda komise místní části Hejčín Milan Novotný.

Obyvatelé Hejčína by zároveň uvítali, kdyby v areálu byly i plochy k rekreaci. „Kupní cena kasáren ale není malá. Očekávám, že investor bude chtít areál využít co nejvíc komerčně. Jak jsem říkal, z našeho pohledu by bylo dobré, kdyby se jednalo o bytové a rodinné domy,“ uvedl Novotný.

Této myšlence nahrává podle něj to, že o bydlení v Hejčíně je zájem a v městské části už pro nové domy není místo, respektive na volných pozemcích bytová výstavba není možná. Totéž ale zatím platí i pro vojenský areál.

„I podle nového územního plánu jsou v areálu plochy určené pro armádu. Ministerstvo si to přálo, přestože vědělo, že areál bude prodávat. Pokud by v něm tedy mělo vzniknout cokoliv jiného, bylo by nutné požádat o změnu územního plánu,“ řekl vedoucí odboru koncepce a rozvoje magistrátu Marek Černý.

Vojenský areál v Hejčíně není v krajském městě první, který armáda nabídla jako nepotřebný majetek k prodeji. Kromě zmíněných Sochorových kasáren poblíž Galerie Šantovka změnila majitele i Staroměstská kasárna v Studentské ulici.