Sociální ubytovna tu možná nebude, Přerov má přednostní právo na odkup hotelu. Nemá na něj ale peníze.

Sociální ubytovna tu možná nebude, Přerov má přednostní právo na odkup hotelu. Nemá na něj ale peníze. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Armáda dala Přerovu přednost při koupi Strojaře. Rozhodne nové vedení

  • 2
Hrozba, že se bývalý hotel Strojař promění v sociální ubytovnu, se Přerovu vzdálila. Armáda totiž vyhověla městu a budovu mu za 40 milionů nabídne přednostně. Nové vedení teď bude muset rozhodnout, zda ji odkoupí.

Plán na odkoupení hotelu Strojař schválilo v září na jednom ze svých posledních zasedání končící přerovské zastupitelstvo. Hlavním důvodem byla obava ze vzniku další sociální ubytovny, kterých jsou nyní ve městě dvě desítky.

„Kupujeme budovu, kterou nechceme a na kterou nemáme peníze. Ale nechceme přihlížet hrozbě, že tady bude další ubytovna. Kdyby totiž do Strojaře chtěl někdo nastěhovat lidi, měl by zelenou, protože je jako ubytovna již zkolaudován,“ vysvětlil již dříve předkladatel návrhu na odkup, „dosluhující“ náměstek primátora Michal Zácha.

Armáda na plán přerovských zastupitelů odpověděla kladně.

„Cenu města jsme akceptovali, jsme za ni připraveni jednat. Znamená to, že by byl objekt městu prodán přednostně. Záleží nyní na tom, jak se k tomu postaví nové vedení. Pokud nedojde k tomu, že by ustoupilo, jednali bychom o přímém prodeji. Čekáme nyní na jejich stanovisko,“ řekl ČTK Vladimír Lukovský z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Doplnil, že stanovisko resortu bylo městu zasláno v minulých dnech.

Na koupi hotelu by si město muselo půjčit

Novou radniční koalici přitom nyní tvoří také členové sdružení Společně pro Přerov, kteří se k odkupu Strojaře v minulém zastupitelstvu stavěli negativně.

„My jsme byli proti nebo jsme se zdrželi hlasování,“ uvedl Vladimír Puchalský ze Společně pro Přerov, který se má podle koaliční smlouvy stát novým primátorem.

„Zatím byl schválen pouze plán na odkoupení hotelu. Nyní musíme počkat, až bude ustanoveno nové vedení města. To bude muset situaci znovu a zodpovědně posoudit. Více se k tomu nyní nedá říct,“ dodal.

Již dříve však nešetřil kritikou ke způsobu, jak celá situace s hotelem Strojař vznikla. Původně totiž patřil městu.

„Bývalé vedení města ho nepřijatelným způsobem vyměnilo za bývalé sídlo vojenské správy tady na rohu náměstí, se kterým si dodnes neví nikdo rady a leží ladem, a za havarovanou ubytovnu v Bajerově ulici. Teď by za něj město mělo zpátky zaplatit 40 milionů korun, když má dluh nějakých 370 milionů korun,“ upozorňuje budoucí primátor.

I na koupi hotelu by si Přerov zřejmě musel půjčit, přitom jen v příštím roce činí splátka stávajícího dluhu 126 milionů korun, dalších šest milionů dělá úrok.

Kromě peněz za odkup by navíc město muselo investovat další peníze do oprav. „Aby se budova přizpůsobila standardům 21. století, bylo by nutné do ní investovat několik desítek milionů korun. Musí se vyměnit okna, udělat inženýrské sítě a další,“ odhadl Michal Zácha s tím, že jednou z možností, o které město uvažovalo, byla přeměna hotelu na startovací byty pro mladé.

Armáda začala devítipodlažní budovu nabízet loni, když už přestala sloužit svému původnímu účelu - jako ubytovna pro vojáky. V prvním kole byla nabídka 62 milionů, ve druhém pak za 55 a ve třetím 46,5 milionu korun. Cenu pro následující kolo odhadovalo Ministerstvo obrany na 40 milionů. Podle odhadu realitních makléřů je přitom reálná cena, za kterou by se dal hotel v současnosti prodat, přibližně pětadvacet milionů korun.