Bagrování dna na Plumlovské přehradě

Bagrování dna na Plumlovské přehradě | foto: Petr Janeček, MAFRA

Bagrování Plumlovské přehrady končí, nádrž je čistá a bude bez sinic

  • 2
Bagrování přehrady a nedalekého Podhradského rybníka v Plumlově na Prostějovsku je u konce. Čištění obou nádrží od bahna, které každoročně způsobovalo přemnožení jedovatých sinic trvalo dva roky. Nyní však na něj musí navázat i stavba kanalizací v okolních obcích, aby se předešlo opětovnému zamoření přehrady.

Mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová potvrdila, že bagrování dna nádrže je již u konce. "Stavební firma nyní provádí čištění, odstraňuje panely z příjezdové cesty a dělá opravy vozovky, kterou těžká technika poškodila. Nyní je na řadě oprava hráze. V nejbližší době plánujeme vypsat výběrové řízení," nastínila Slámová.

Vodohospodáři kromě toho připravují i likvidaci porostu na dně přehrady, to však přijde na řadu až těsně před napuštěním. "Rostliny na dně vůbec nevadí. Z půdy si berou živiny, což přispěje k čistější vodě," vysvětlila Slámová.

Očista Plumlova

Vypouštění Plumlovské přehrady začalo na podzim před dvěma roky. Původní termín dokončení se o dva roky posunul, protože Povodí Moravy kromě vyčištění samotné nádrže opraví také hráz, vybagruje dno a upraví i Podhradský rybník nad přehradou. V minulosti již Povodí Moravy vyčistilo dno rybníka Bidelec v Plumlově.

Jedna z nejrozsáhlejších akcí svého druhu v Česku přijde dohromady na zhruba čtvrt miliardy korun. Samotné bagrování dna přehrady bude asi o pětinu vyšší, než se původně předpokládalo. Suma kolem 94 milionů korun, což byla státní dotace, poskočí o dalších 20 milionů nahoru.

Povodí Moravy předpokládá, že v roce 2013 se rekreanti na Plumlově vykoupají již v čisté vodě.

U konce je i bagrování dna Podhradského rybníka těsně nad přehradou. U zdejšího kempu nyní Povodí pro rekreanty buduje takzvanou koupací zónu. Jde o uzavřenou oblast, do které nákladní automobily navážejí štěrkopísek.

Práce na Podhradském rybníce, Plumlovské přehradě a na opravách hráze přijdou na více než čtvrt miliardy korun.

"Odtěžení sedimentů je pouze prvním krokem k čisté nádrži. Musíme ovšem odstranit příčiny, nikoliv jen následky. Úspěch bude proto záviset právě na kanalizaci v obcích nad přehradou, revitalizaci okolní krajiny a protierozních opatřeních," uvedl Petr Loyka, který nad pracemi vykonává biologický dozor.

Obce se chystají stavět kanalizace

Nyní tak na řadu přichází odkanalizování obcí nad přehradou a pozemkové úpravy. Poslední část výstavby kanalizace v pondělí oficiálně zahájilo například město Plumlov.

"Pro přehradu to bude obrovské ulehčení. Nyní máme pět výpustí, které šly ven. Kanalizace úplně odstřihne odpadní vody z města. Děláme, co se dá, aby nádrž byla čistá," řekl starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Čtyři kilometry trubek přijdou na zhruba 31,5 milionu korun. Pětačtyřicet procent je dotace od ministerstva zemědělství, deset procent jde z kasy města a zbytek bude úvěr. Poté přijdou na řadu Žárovice, Soběsuky a Hamry.

Výstavbu kanalizace má v plánu také obec Vícov, která leží nad Plumlovem.

"My jsme již měli platné územní rozhodnutí, podle kterého by naše kanalizace byla napojená na výkrmnu vepřů. Ta však skončila, takže nyní připravujeme změnu, abychom mohli vybudovat novou čističku odpadních vod. Pokud vše půjde dobře, veškeré projekty budeme mít během příštího roku hotové. Pak už bude záležet jen na tom, jak budeme úspěšní v žádostech o dotace," upozornila starostka Jana Rozsívalová.

Přehradu znečišťuje hnojivo z polí

Úřady kromě toho připravují pozemkové úpravy, aby hnojiva z polí dešťová voda dál nekontrolovatelně nesplavovala do přehrady.

"Podle plánu ministerstva zemědělství a pozemkového úřadu by úpravy krajiny v obcích nad přehradou, jako jsou Žárovice, Soběsuky, Vícov nebo Krumsín, měly být zahájené v průběhu příštích dvou let," potvrdil starosta Krumsína Jaroslav Střelák. Tato obec má přitom odpadní vody vyřešené.

Již v letech 2008 a 2009 vybudovala biologickou čističku, následující rok položila trubky. "Odpadní vody vůči vnějšímu světu máme vyřešené, zbývá akorát několik úseků přímo v obci. Nemáme klasickou čističku, ale systém přírodních rybníků. Na stavbu jsme si museli vzít úvěr, což některé akce utlumilo, ale kanalizaci jsme považovali za prioritu," uvedl Střelák.

Investice byla přes dvacet milionů korun, z toho devadesát procent byly dotace z Evropské unie a z Olomouckého kraje. Dvoumilionový úvěr bude Krumsín splácet do srpna 2013.