Bagrování dna na Plumlovské přehradě

Bagrování dna na Plumlovské přehradě | foto: Petr Janeček, MAFRA

Bagrování Plumlovské přehrady kvůli počasí stojí, na léto se napustit nestihne

  • 0
Bagry na Plumlovské přehradě zvládly odtěžit zatím jen čtvrtinu bahna. Důvodem jsou teploty nad bodem mrazu, při kterých stroje nemohou pracovat, protože by zapadly. Napuštění přehrady, které mělo podle původních plánů začít už vloni na jaře, se asi do léta nestihne.

Bagrování v posledních týdnech zkomplikovalo střídání teplot a občasný déšť. Když totiž ustoupí mráz, těžké stroje musí zastavit, protože by zapadly do bahna. Povodí Moravy tak poprvé připustilo, že je letošní turistická sezona pravděpodobně ztracená.

"Vše samozřejmě závisí na počasí. Pokud nemrzne, jde o to, aby bagry a nákladní auta nezapadly do bahna. Pravděpodobně dojde k určitému posunu dokončení prací," potvrdil Pavel Bíza z útvaru mezinárodních vztahů a marketingu Povodí Moravy.

To dosud počítalo s tím, že by bagrování bahna skončilo v březnu a přehrada by se pak okamžitě začala napouštět. Tím pádem by se mohla stihnout alespoň část letní sezony. Nyní se termín dokončení posunul minimálně o měsíc.

"V tuto chvíli nemohu potvrdit, že se letošní sezona stihne," přiznal v pondělí Bíza. Povodí navíc podle něj na Plumlově připravuje ještě další opravy například na březích či v okolí hráze.

"Tyto práce by napouštění mohly také ovlivnit a zdržet," uvedl Bíza.

Obnova přehrady má kvůli problémům roční zpoždění

Povodí Moravy chce nádrž zbavit bahna, protože bylo živnou půdou pro jedovaté sinice. Ty v posledních letech proměnily kdysi vyhledávanou turistickou oblast v opuštěnou zónu. Rozpočet celé akce je přes devadesát milionů korun

Bagrování však začalo s téměř půlročním zpožděním. Objevily se nečekané problémy se statikou hráze, kterou by rychlý odtok vody mohl nenávratně poškodit.

Původně plánované tempo vypouštění proto vodohospodáři museli zpomalit. Výběrové řízení na firmu, která práce dělá, navíc několik měsíců zkoumal antimonopolní úřad.

Obce v okolí Plumlova radost nemají. Zatímco v období mrazů odvážela nákladní auta bahno z přehrady i o víkendech a kolikrát také v noci, jakmile se teploty dostaly nad nulu, bagrování skončilo.

"Když bylo nad nulou, práce stály. Těžké stroje by na dně přehrady zapadly, nákladní auta by se nedostala na pole, kam vyvážejí hlínu, a silnice by vypadala strašně. Pracovat se může, když je to pro všechny únosné," poznamenal starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Bagry začaly s půlročním zpožděním čistit dno Plumlovské přehrady od nánosů...

Pro bagrování přehrady je třeba mráz, aby stroje nezapadly do bahna, ten však panoval jen v prosinci a lednu. V poslední době se teploty přes den drží nad nulou a občas prší.

Také Jaroslav Peška, starosta Mostkovic, které leží těsně pod přehradou, optimismem nehýří.

"Pravda je, že za současného počasí se na přehradě nedělá. My máme pronajatou pláž U Vrbiček, která nyní slouží jako staveniště. Byli bychom rádi, kdyby se sezona stihla. Na druhou stranu, raději oželíme jednu sezonu, ale ať je vše uděláno poctivě," řekl.

Čištění od bahna letos čeká také Podhradský rybník nad přehradou. Pavel Bíza potvrdil, že na jeho odbahnění už Povodí vypsalo výběrové řízení. Usazeniny ze dna skončí přechodně na nevyužívané skládce v Plumlově, která je nedaleko silnice na Vícov.

"Je důležité, aby na odtěžení přehrady navázalo odtěžení Podhradského rybníka. Úspěch celé akce však bude záviset také na fungující kanalizaci v obcích nad přehradou," uvedl Petr Loyka, který má na starosti biologický dozor.