Obce z Jesenicka se v uplynulých letech opakovaně potýkaly s bleskovými povodněmi, ve velkém zde udeřily například v roce 2014.

Obce z Jesenicka se v uplynulých letech opakovaně potýkaly s bleskovými povodněmi, ve velkém zde udeřily například v roce 2014. | foto: HZS Olomouckého kraje

Jesenicko zůstává v nebezpečí, ochrana tempu bleskových povodní nestačí

  • 0
Bleskové povodně řádily v uplynulých letech v rámci Olomouckého kraje nejvíc na Jesenicku. Lesy ČR a Povodí Moravy zde proto už prostavěly při úpravách nebezpečných potoků stamiliony. Jenže to nestačí, dodnes někteří lidé na severu kraje žijí ve strachu, protože zajištění rizikových míst vázne.

Bleskové povodně jsou nevyzpytatelné a podle expertů jich s klimatickými změnami bude přibývat, na jednom místě navíc mohou udeřit i opakovaně. Právě v oblasti Jeseníků je přitom podle klimatologů hrozba bleskových povodní největší.

„V podstatě mohou nastat kdekoliv a není místo, které by bylo před takovými jevy chráněné. Asi nejpříhodnější podmínky pro přívalové srážky z bouřek jsou však na návětří hor, například Jeseníků,“ říká meteorolog ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Roman Volný.

S bleskovými povodněmi mají z minulosti zkušenost například v České Vsi na Jesenicku, vedle milionových škod na majetku lidí tam zůstaly po přívalových deštích narušené svahy nad řekou Bělá, která stéká do údolí z jesenických kopců. Tamní obyvatele ohrožovaly dlouhá léta a některé ohrožují dodnes.

„Ten nejhorší sesuv byl za podnikem Řetězárna. Navíc byl extrémně nebezpečný, protože přímo ohrožoval domy stojící na svahu. I tak trvaly práce - od vyřizování administrativy až po zajištění svahu - zhruba dva a půl roku,“ říká starosta České Vsi Petr Mudra.

Jeden z narušených svahů na zajištění stále čeká. „Na tento svah se nedají získat peníze, protože tam není žádná obytná zástavba. Vede tam však místní komunikace. Jediné, co se dalo udělat, bylo zakázat tam vjezd nákladním autům, protože těžká doprava by mohla situaci ještě zhoršit. Naštěstí nákladní auta se mohou dostat na místo objížďkou,“ popisuje Mudra.

Podívejte se, jak řádila blesková povodeň na Jesenicku před dvěma lety

29. května 2014

Nedaleké Bernartice „spláchly“ bleskové povodně hned dvakrát v průběhu čtyř let. Koryto Bernartického potoka je nyní upravené na dvacetiletou vodu.

„Určitá pomoc to je, ale když naprší během krátké doby takové množství vody, tak tomu stejně není možné čelit. A u nás to byl opravdu extrém,“ vzpomíná starosta Bernartic Mojmír Michálek.

Sám vidí alespoň částečnou pomoc v úpravách zemědělských ploch na svažitých terénech.

„Pole byla kdysi členěná po stovkách metrů, teď to jsou ohromné lány. Jsem zvědavý, jestli stále častější hrozba bleskových povodní přiměje stát, aby se tím víc zabýval,“ přemítá Michálek.

Protipovodňová opatření chystá Povodí Moravy i Lesy ČR

Povodí Moravy vidí cestu v úpravě toků, ochranných hrázích a vodních nádržích.

Bleskové povodně 2014

„Součástí takového komplexu bude například připravovaná vodní nádrž Skalička v povodí řeky Bečvy,“ uvedl tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Důležité slovo v ochraně před bleskovými povodněmi mají také Lesy České republiky (LČR). Starají se totiž o řadu menších toků, které se při prudkých deštích rychle vylévají z břehů.

„Na území Olomouckého kraje je zpracováno několik studií odtokových poměrů, například se jedná o toky na katastrech Lesnice, Brníčka a Dlouhomilova na Šumpersku nebo Zlatý potok na katastru obce Řideč na Olomoucku. Z těchto studií potom vycházejí konkrétní úpravy,“ sdělila mluvčí LČR Eva Jouklová.

Na ochranu Jesenicka už prostavěly Lesy ČR 170 milionů

V posledních letech došlo na obnovu hrází bystřin v oblasti Jeseníků, například na Jelením potoku v Branné nebo na Klepáčském potoku v Klepáčově.

„Tyto úpravy chrání obce níže na toku před splaveninami. Podobné stavby se připravují i na Hučivé Desné. Cílem je snížit průtok, rychlost vody a omezit zachycování splavenin a erozi svahů,“ řekla Jouklová.

Jenom na Jesenicku dosud prostavěly Lesy ČR při úpravě nebezpečných potoků kolem 170 milionů. Lidé ale stále netrpělivě čekají například na opravy zhruba dvou kilometrů koryta Ondřejovického potoka v osadě Ondřejovice na Jesenicku, které vyplavila blesková povodeň před dvěma lety.

„S pracemi na Ondřejovickém potoce počítáme v letech 2017-2018,“ upřesnila Jouklová.

Lesy ČR rovněž chystají opravu a rekonstrukci opěrných zdí na Libinském potoce v Libině na Šumpersku nebo obnovu vodních nádrží na potoku Podhrádek u Žádlovic na Mohelnicku. Na Hranicku se připravují nádrže fungující jako lapače splavenin na potocích Drahotušský, Ludina a Bradelný.