Miroslav Skopal ze Slavonína stojí 7. srpna 2010 v místě, kde se ráno říčka Nemilanka prohnala jeho stavením. Ochrana čtvrti před bleskovými povodněmi dodnes není připravená.

Miroslav Skopal ze Slavonína stojí 7. srpna 2010 v místě, kde se ráno říčka Nemilanka prohnala jeho stavením. Ochrana čtvrti před bleskovými povodněmi dodnes není připravená. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ochrana Olomouce před bleskovou povodní má konkrétní plány, ale i zpoždění

  • 0
Budování poldrů, čistění koryt i pásy nové zeleně v okolí Olomouce. To jsou pojistky, jež mají město ochránit před bleskovými povodněmi a jejichž přehled nyní přináší MF DNES. Lidé se jich ovšem dočkají nejdřív v letech 2019 či 2020, s původním termínem - rokem 2018, se již nepočítá.

Místa, kam může při prudké bouřce vtrhnout náhlý příval vody, vytipovali odborníci pro olomouckou radnici už v roce 2014. Město je zabezpečí, potřebuje k tomu ale dotace. O první už požádalo, o další teprve zažádá.

I proto začne růst hradba protipovodňových opatření pro několik městských částí zřejmě nejdříve za tři roky. Možnost, že by budování poldrů či čištění koryt město alespoň částečně urychlilo zaplacením z vlastního rozpočtu, radnice odmítá. A to i přesto, že se prudké bouře budou podle expertů opakovat.

Jan Langr, vedoucí odboru ochrany na magistrátu, zdůrazňuje, že protipovodňová opatření je nutné řešit současně. Město proto v návaznosti na dotace plánuje zajistit nebezpečná místa jako celek.

„Pokud totiž vyřešíme jen jednu lokalitu bez vazby na další, budeme svědky toho, co se odehrálo v Nemilanech, i na jiných místech Olomouce. Tedy odvedeme vodu z jedné části města jinam. Můžeme tak nakonec pouze přenést problém z jednoho místa na druhé,“ vysvětluje Langr.

Tři desítky kritických míst ve městě a okolí

Lokality, jež jsou při přívalových deštích v největším nebezpečí, Olomouc zná. Experti vytipovali 34 kritických míst v městských částech Droždín, Holice, Chválkovice, Lošov, Nemilany, Radíkov, Řepčín, Slavonín, Svatý Kopeček, Topolany a Týneček. U 14 označili riziko zásahu bleskovou povodní za nízké, u 7 střední a u 10 vysoké. Tři oblasti z přehledu nakonec vyřadili.

U nejrizikovějších míst město před třemi týdny požádalo ministerstvo životního prostředí o dotaci na studii proveditelnosti. Vyjde na více než tři miliony. Jestli město příspěvek od státu dostane, bude jasné na konci roku.

Langr předpokládá, že by výsledky mohly být známy v prosinci 2018. Autoři do studie po analýze vodních toků napíšou, která opatření jsou pro jednotlivá kritická místa nejvhodnější. Langr se již dříve zmínil, že budou blízká přírodě.

„Budou zaměřená především na zachycení vody v krajině, na neškodné odvedení povodní z přívalových srážek mimo zastavěné území, na zachycení povodňových průtoků v suchých retenčních nádržích či poldrech a na ochranu zastavěného území přírodě blízkými úpravami vodních toků,“ vypočítává.

Určitou představu o ochraně Olomouce má totiž radnice už dnes. Existuje mapa, v níž je zakreslena podstatná část všech pojistek proti bleskové povodni, které se v okolí města plánovaly. Teď záleží, zda si z nich odborníci při psaní studie vyberou, nebo navrhnou vlastní.

Langr mezi bezpečnostní opatření řadí třeba vybudování či čištění odvodňovacích příkopů či kopání poldrů na Nemilance, říčce Stousce a na Křelovském potoce. Ve hře je také zakládání mezí či tzv. zasakovacích pásů (pás trávy či křovin, jenž brání erozi a tlumí následky přívalových dešťů - pozn. red.).

Bleskové povodně zase přijdou. A budou se opakovat

Právě drobné říčky se při prudkých lijácích nečekaně mění v dravé proudy. Langr už dříve připustil, že kvůli změnám klimatu je v budoucnu pravděpodobné střídání delších období sucha s intenzivními srážkami.

„Což je bohužel faktor přinášející právě přívalové nebo jinak řečeno bleskové povodně,“ řekl.

Nenápadná říčka Nemilanka tak v roce 2010 vyplavila Slavonín. Překvapila i majitele místní stolárny Miroslava Skopala. Proti záplavám nebyl ani pojištěný, nikdo je tu nečekal.

„Jsme v podstatě na kopci a žádná velká řeka kolem není,“ řekl tehdy Skopal. Slavonín, konkrétně okolí Zolovy ulice, tak ve výčtu ohrožených lokalit figuruje. Od nenadálých záplav ho mohou - pokud se k nim přikloní autoři studie - v budoucnu ochránit poldry.

Kdy se dělníci do budování protipovodňových pojistek pustí, není dnes jasné. Původní termín, který hovořil o konci roku 2018, byl podle všeho příliš optimistický.

„Je to s velkým otazníkem. Za dva roky se dost věcí může změnit,“ uvedl na jaře Langr. Nyní již město ve spojitosti se začátkem prací a jejich dokončením hovoří až o letech 2019 až 2020.

Devět míst, kde hrozí voda, a nápady, jak ji zkrotit

Mapka zobrazující lokality v Olomouci a jejích místních částech, které jsou...

1. Poldr na Křelovském potoce
Od bleskových povodní by olomoucké městské části Topolany mohl pomoci mimo jiné i poldr na Křelovském potoce.
2. Poldr v Topolanech
Přímo v Topolanech je nejvíce ohrožena ulice U Parčíku. Z břehů se tu vylévá potok Stouska. I tady je možným řešením poldr.
3. Poldr ve Slavoníně
V městské části Slavonín voda u ulice Zolova při přívalových deštích stéká ze zemědělských pozemků. V úvahu tu podle dřívějších projektů přichází poldr pojmenovaný Pod Hvězdárnou.
4. Poldr u Zolovy ulice
Autoři se budou ve studii zabývat také tím, zda Slavonínu pomůže i poldr u ulice Zolova.
5. Úpravy Nemilanky
V úvahu na jihu Olomouce přicházejí také úpravy koryta říčky Nemilanky.
6. Stabilizace odtoku v Radíkově
V městské části Radíkov stéká nad ulicí Náprstkova voda z polí. Zvlášť, když zde zemědělci nasejí nevhodné plodiny a nedodrží protierozní osevní postupy. Pomoci by tu mohla stabilizace odtoku.
7. Odvodňovací příkopy na Svatém Kopečku
Na Svatém Kopečku je kritickým místem parkoviště u zoologické zahrady. Při prudkých deštích z něj odtéká množství vody. Dostává se na silnici, odtud pokračuje k domům. Odvody vody na takový příval nestačí. Přívalové srážky mohou na Kopečku vyplavit také zahrady a garáže v okolí ulic Pod Hvězdou a Křížkova. Zabránit by tomu mohlo vyčištění odvodňovacích příkopů, svedení vody do lesa či zvýšení kapacity propustí u vjezdů k domům v Darwinově ulici.
8. Úpravy v Droždíně
V městské části Droždín dělají prudké bouře často problémy ve svažitém území kolem potoka Adamovka. Také zde již město zvažovalo úpravy koryta.
9. Odvodňovací systém v Lošově
V městské části Lošov chybí na začátku obce (ulice Svolinského) odvody vody. Ta se tak po silnici dostane až do centra obce. Stejný problém je v Lošově v místech směrem od hvězdárny nad ulicí Lenhartova. Navíc na obou místech je pro Lošov nebezpečné i tání většího množství sněhu. Odborníci zde již dříve navrhli vyčistit silniční příkop nad vjezdem do zemědělského areálu, vybudování propustí pod vjezdem na pole a do areálu či odvodňovací příkop, jenž by podél lesní cesty svedl vodu do Adamovky.