Bobří hráz na říčce Nemilance, která působí problémy v olomouckém místní části...

Bobří hráz na říčce Nemilance, která působí problémy v olomouckém místní části Nemilany. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na kraji Olomouce vedou válku s bobry. Kvůli hrázi voda zalila sklepy

  • 6
V olomoucké místní části Nemilany řeší problémy s bobří hrází. Rodinka těchto zvířat si ji totiž postavila na říčce Nemilance tak nešťastně, že obyvatelům začala stoupat voda ve sklepích. Alespoň zčásti tak už museli bobrům jejich stavbu rozebrat. Zvířata se ji ovšem zřejmě pokusí znovu dostavět.

Za necelé tři měsíce stihli bobři na říčce postavit hráz vysokou asi 120 centimetrů a širokou kolem pěti metrů. Voda postupně přestala téct na zhruba kilometr a půl dlouhém úseku.

"V červenci letošního roku si v Olomouci-Nemilanech začali občané stěžovat na trvalé navýšení hladiny říčky Nemilanky o 60 až 80 centimetrů. Voda jim začala prosakovat do sklepů a také zaplavovat kanalizaci," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Že se jim do sousedství nastěhovali bobři, lidé zjistili až ve chvíli, kdy objevili jejich hráz.

"Když začala voda stoupat, pátrali jsme. Průtok Nemilanky je totiž velmi malý a najednou v jejím korytě stála voda, která začala zelenat a páchnout. Měli jsme štěstí, že skoro měsíc nezapršelo, všude v okolí jsou štěrkopísky, a tak by nám spodní voda mohla nadělat problémy," vysvětlil předseda komise městské části Nemilany Vlastimil Pavlík.

Bobr staví hráze, protože chce vchod do nory pod vodou

Jak ale na bobry, kteří jsou chránění zákonem?

"Bobr evropský u nás patří do skupiny zvlášť chráněných živočichů, postupně se ale vrací, a tak se občas stane, že osídlí i ne příliš vhodnou krajinu. Nepříliš vhodná je samozřejmě pro lidi, bobr si ji umí upravit k obrazu svému tak, jako se to stalo na Nemilance," popsal Jiří Šafář z CHKO Litovelské Pomoraví.

Bobr si na březích řek staví nory, jejichž vchod je pro jeho větší bezpečí pod hladinou vody.

"Pokud tomu tak není, postaví hráz tak, aby se voda zvedla," dodal Šafář s tím, že pokud by se podařilo bobry donutit, aby se přestěhovali třeba jen o půl kilometru dál, už by obyvatelům okolních obcí nemuseli dělat problémy.

Protože je bobr evropský chráněný, jakýkoliv zásah proti němu odborníci pečlivě sledují. Aby mu mohlo Povodí Moravy, které říčku spravuje, úplně rozebrat hráz, potřebovalo by zvláštní výjimku od krajského úřadu. To by však trvalo dva měsíce.

"Tady bylo ale třeba postupovat rychleji. Proto jsme požádali Krajský úřad v Olomouci o udělení předběžného opatření, které může správní orgán nařídit před ukončením souběžně vedeného řízení," vysvětlil Radim Světlík, generální ředitel Povodí Moravy.

Pokud se bude hráz rozebírat jen do půlky, bobři ji opraví

K Nemilance tak vyrazil bagr, který bobří hráz snížil o polovinu a uvolnil cestu vodě, která mohla odtéct.

"Problém je, že bobři jsou pracovití a zase si hráz dobudují do původní velikosti. Je to tak trochu boj kdo s koho, pokud se bude hráz dál rozebírat jen do půlky, sázím na bobry," míní Šafář. Zároveň však navrhuje řešení.

"Do snížené hráze by se mohly zabudovat umělohmotné trubky s navrtanými děrami, díky kterým voda bude moci stále protékat a bobři si s tím neumí poradit. Skvělé zkušenosti s takovým řešením mají třeba v Německu. Takový způsob bobrům neublíží, jen se posunou někam dál."