Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Bodový systém poslal v kraji od volantu tisíce lidí. Jasně vedou muži

  • 1
Téměř dva tisíce řidičů a řidiček z Olomouckého kraje nesmí nyní sednout za volant, neboť nasbírali 12 trestných bodů. Za šestiletou existenci systému si navíc nucenou přestávku muselo dát ještě dalších tisíc lidí. Kromě toho přes 20 tisíc hříšníků dostalo zákaz řízení od soudu nebo ve správním řízení.

Podle statistik, které MF DNES získala s platností k polovině ledna, nastřádalo dvanáct trestných bodů celkem 3 441 obyvatel regionu.

„Bodový systém určitě prokázal svůj smysl a přispěl ke zlepšení chování řidičů. Je to přímá a účinná represe, která je nutí chovat se dle zákonů, protože na prevenci příliš neslyší,“ hodnotí šéf krajské dopravní policie Dušan Věženský.

Dalších 22 844 lidí dostalo zákaz usednout za volant ve správním řízení či rozhodnutím soudu kvůli vážnému přestupku - často jde o řízení pod vlivem alkoholu či drog.

„To je stále rozšířenější problém u mladých řidičů. Ti starší se spíše proviní řízením pod vlivem alkoholu,“ míní dopravní expert a koordinátor organizace BESIP pro Olomoucký kraj Miroslav Charouz.

Naprostou většinu potrestaných tvoří muži

Velkým problémem je ovšem nedodržování zákazu řízení. Například tento týden policisté ve Šternberku přistihli ženu, která dostala jen za loňský rok zákazy hned tři.

„Toto už není na policii, ale na soudech, které ale často udělí jen podmíněný nebo alternativní trest. Justice i správní úřady by určitě měly přitvrdit,“ řekl Věženský.

Statistiky také přispěly do věčného sporu o to, zda lépe řídí muži, nebo ženy. Ženy z nich vyšly jako jasně předpisovější a ohleduplnější řidičky. Obyvatelé kraje totiž dosud spáchali celkem 302 715 přestupků a trestných činů a 83 procent mají na svědomí muži.

V případě nastřádaných 12 bodů pak z 1 887 lidí, kteří nesmí aktuálně k polovině ledna řídit, tvoří ženy pouhých sedm procent. Podle dřívějších statistik ministerstva dopravy přitom ženy tvoří zhruba čtyři z deseti držitelů řidičského průkazu.

„Chyby dělají všichni, ale ženy bývají za volantem zodpovědnější, zatímco muži mají častěji sklony k rychlé, riskantní či agresivní jízdě a tím pádem i častěji sbírají trestné body. Podle mých zkušeností z dopravních akcí ale existuje jedna výjimka a tou je zastavování u přechodů. V tom mají ženy ještě dost co zlepšovat,“ uvedl Charouz.

Dva lidé si šli na školení umazat jediný trestný bod

Nejčastější přestupky jsou dle statistik stejné bez rozdílu pohlaví - překročení povolené rychlosti v obci, porušení zákazových a příkazových značek a nepoužití bezpečnostního pásu či ochranné přilby.

Téměř třináct stovek provinilců už využilo možnosti umazání tří trestných bodů na speciálních školeních, které je možné absolvovat jednou za kalendářní rok. Nejčastěji to byli lidé čelící přímé hrozbě ztráty řidičského průkazu v případě dalšího přestupku, tedy s nasbíranými sedmi až deseti body.

Zajímavostí je, že padesátka řidičů se zalekla a vyrazila na školení už ve chvíli, kdy měli tři a méně trestných bodů, z toho dva muži dokonce kvůli umazání jediného bodu.