Šumperk, Olomouc i Jeseník mají výherní automaty i ve vlastních městských budovách. (Ilustrační snímek)

Šumperk, Olomouc i Jeseník mají výherní automaty i ve vlastních městských budovách. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Města bojují proti hazardu, automaty přitom mají i ve svých budovách

  • 0
Známé pořekadlo tvrdí, že pod svícnem bývá největší tma. Platí to i pro některá města Olomouckého kraje u boje proti hernám. Na jednu stranu se radnice chlubí, jak s hazardem chtějí bojovat, na druhou hrací automaty najdete přímo v městských budovách.

Například v Šumperku mají hernu přímo v divadle. "Nejsem z toho nadšený, ale to je asi vše, co s tím mohu dělat. Pokud bychom smlouvu zrušili, vypadne nám velmi důležitý příjem pro divadlo. Navíc by byl velký problém sehnat dnes do těchto prostor jiného nájemce," přiznal ředitel divadla René Sviderski.

Právě v Šumperku je heren v městských objektech nejvíc. Vedle divadla je herna také v místnostech šumperského Domu kultury a v restauraci Na Benátkách, která patří městskému podniku zřizovanému městem.

"Všechny tři objekty jsou buď ve vlastnictví městem založených společností, nebo pronajatých městem soukromé společnosti. Tyto organizace mají právní subjektivitu a jednají vlastním jménem, takže je na nich, komu své prostory pronajmou," sdělil mluvčí šumperské radnice radnice Kamil Navrátil.

Místostarosta Šumperka Marek Zapletal hájí město tím, že hrací přístroje povolovalo ministerstvo financí. "Stát se neptal města, zda je chce, nebo ne a neudělal nic převratného, aby nám v boji proti hernám pomohl," řekl Zapletal.

Radní se ale nikdy nezabývali tím, že by smlouvy na nebytové prostory, ve kterých jsou automaty, změnili. "Každou smlouvu lze sice vypovědět nebo změnit, ale za cenu ztrát příjmů a pravděpodobně i náhradního finančního plnění," řekl Zapletal.

"Smlouva na pronájem prostor v divadle byla uzavřena po dlouhodobé, bohužel neúspěšné, snaze obsadit tyto prostory jiným nájemcem s vhodnější náplní činnosti," upozornil Navrátil.

Hernu má ve své budově i Olomouc

V Olomouci jsou automaty v městském objektu Jalta v ulici I. P. Pavlova, který patří Správě nemovitostí Olomouc. "Tato adresa je povolená podle obecně závazné vyhlášky, kterou se městu před dvěma lety podařilo docílit jakéhosi stopstavu v počtu heren v Olomouci," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová. Každou další hernu by muselo povolit zastupitelstvo města.

Náměstek primátora Ladislav Šnevajs přiznal, že herna zde není nejvhodnější. "Restaurace je tam už desítky let. Nebylo ani technicky možné nájemci výherní hrací přístroje zakázat. Určitě ale prověřím možnosti, jak tuto věc změnit," řekl Šnevajs.

Vyhláškou se už podařilo Olomouci dostat herny z nejužšího centra města. "O další redukci heren jedná pracovní skupina zřízená radou města Olomouce," doplnila Doleželová.

V Jeseníku dotují peníze z hazardu provoz koupaliště

V Jeseníku jsou hrací automaty hned ve dvou objektech vlastněných městem, a to na jesenickém koupališti a v obchodním centru Alkron. "Nájemcem Alkronu je soukromý subjekt, který jednotlivé prostory dále pronajímá, tudíž v tomto vztahu vystupuje město nepřímo," vysvětlila mluvčí jesenické radnice Věra Janků.

V případě jesenického koupaliště je to ten samý případ, tedy prostory pro herny přímo nepronajímá město. Nicméně samotným základem obou objektů je, že patří městu a provozuje se v nic činnost, která se nelíbí jak místním, tak zastupitelům. Navíc Jesenické koupaliště s.r.o. je společnost, v níž má většinový podíl město a může do jednání o nájemci prostor přímo zasahovat.

Nezasáhne. "Asi to není nejvhodnější, ale peníze plynoucí z podnájmu jsou významným finančním příjmem, který snižuje provozní ztráty koupaliště. Město by muselo provoz víc dotovat. Ať se to někomu líbí, nebo ne, automaty zlepšují ekonomiku koupaliště, které je výrazně ztrátové," uvedl místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Nic se nezmění ani v Alkronu. "Mohli bychom tyto herny zrušit vyhláškou, ale způsobili bychom finanční problémy nájemcům. Ti se v Alkronu i často střídají. Kdybychom jim zakázali herny, tak by to jejich situaci ještě zhoršilo," doplnil Halas. Prostějov ani Přerov herny v městských budovách nemají.