Olomoučtí zastupitelé se budou v únoru zabývat tím, zda rázněji omezí ve městě hazard. Nyní je v Olomouci 1 098 výherních loterijních automatů. (Ilustrační snímek)

Olomoučtí zastupitelé se budou v únoru zabývat tím, zda rázněji omezí ve městě hazard. Nyní je v Olomouci 1 098 výherních loterijních automatů. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Olomoučtí zastupitelé v únoru rozhodnou, zda město rázně omezí hazard

  • 1
Už tento měsíc mají olomoučtí zastupitelé projednat vyhlášku o omezení hazardu ve městě. Nový předpis by mohl postupně vytlačit některé herny z památkové rezervace nebo nejvíc frekventovaných ulic. Herny však mohou využít ochrannou lhůtu trvající do roku 2015.

Náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová připouští, že dohodnout se na počtech a místech, kde bude omezení platit, není snadné. Radnice se pustila do regulace hazardu už před více než dvěma roky a dosud například zmrazila počet hazardních podniků. Co vše chce město nyní mít pod kontrolou?

"Chceme regulovat počet provozoven, jejich vzhled, reklamu a také místa. Jedná se například o tom, zda vůbec mají herny být v městské památkové rezervaci, v blízkosti škol, poskytovatelů sociálních služeb nebo na hlavních trasách," shrnula Machová

"Stačí si projít třeba Masarykovu třídu. Není zrovna dobrá vizitka, když je tam skoro více heren než obchodů," doplnila příklad současného stavu jedné z hlavních ulic města.

Omezení není jednoduché, majitelé heren se brání

Olomoučtí si ale uvědomují, že zavést do praxe vyhlášku omezující hazardní hry nebude snadné. Provozovatelé heren se nebudou chtít jen tak snadno vzdát.

"Není to jednoduchá záležitost. Provozovatelé těchto podniků z toho nemají malé peníze a mohou si dovolit i slušné právníky," podotkla Machová a uvedla příklad Chrastavy, jejíž vyhláškou regulující videoloterijní terminály se před časem zabýval Ústavní soud.

"Určitě letos chceme zavést obecně závaznou vyhlášku. Už se o ní jedná dlouho a nyní to vypadá, že se dohodneme na počtu míst, reklamě, vzhledu i době, kdy by tyto hry mohly být provozované," míní Machová. Konkrétnější být ale zatím nechtěla.

"Jednat o tom bude únorové zastupitelstvo," dodala s tím, že o úplném zákazu heren se zatím neuvažuje. "Pokud bychom zrušili ve městě naší velikosti všechen hazard, objevily by se černé herny. Proto v první fázi jednáme o tom, kde herny zůstanou, a kde ne," popsala Machová.

V Olomouci je 1 098 automatů a desítky patologických hráčů

Vyhláška by měla nejen stlačit množství podniků, ale současně i pomoci snižovat počet patologických hráčů. Ti olomoučtí mají podle odborníků nejraději výherní loterijní automaty, sází na sportovní zápasy či hrají ruletu nebo poker na internetu.

"Klienti jsou poměrně dobře situovaní a dokážou si udržet svoji práci. Jejich průměrný věk je kolem 35 let," uvedl za olomoucké Podané ruce Lukáš "Carlos" Hrubý s tím, že klienti k nim přicházejí anonymně. Jen za loňský rok měli v jejich poradně přes stovku klientů.

Vyhláškou se už před časem podařilo Olomouci dostat herny z nejužšího centra města. V Olomouci je nyní 1 098 výherních loterijních automatů. Příjmy města z hazardu díky novele zákona o loteriích a hazardu vzrostly už v roce 2012. Zatímco o rok dříve byly 30 milionů korun, loni se jejich roční výše pohybovala kolem 70 milionů. Letos by to mohlo být ještě o 20 milionů korun víc.