Olomoucká radnice chce prostřednictvím nové vyhlášky zavřít 57 heren. Na druhou stranu ale mají ve městě vzniknout dvě velká kasina. (Ilustrační snímek)

Olomoucká radnice chce prostřednictvím nové vyhlášky zavřít 57 heren. Na druhou stranu ale mají ve městě vzniknout dvě velká kasina. (Ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Z Olomouce zmizí 57 heren, zároveň ale vzniknou dvě velká kasina

  • 1
Olomoučtí radní schválili omezení hazardu. Pokud plán potvrdí i zastupitelé, z nynějších 114 heren jich zmizí do ledna 2015 polovina. Radní však současně nechtějí herny z ulic vyhnat úplně. Hazard se proto zkoncentruje do kasin, kde je snazší kontrola.

Kasina mají vzniknout dvě a to v někdejším Hodolanském divadle a v budované Galerii Šantovka. Výměnou za to zmizí z centra Olomouce čtyři velké herny.

"Do 1. června to mají být herny Svatováclavský pivovar v Riegrově ulici a herna Excalibur v ulici 8. května," upřesnil náměstek primátora Ivo Vlach. Také bývalá tržnice v Kateřinské ulici a herna "U Betona" skončí současně s otevřením nových velkých kasin.

"Celkem klesne počet adres z původních 114 míst na 57. Netýká se to jen centra, ale i ostatních čtvrtí," dodal Vlach. Konkrétně třeba ve Starých Hodolanech je celkem deset míst, kam chodí milovníci hazardu. Po zeštíhlovací kúře mají v dané čtvrti zůstat čtyři. Právě v Hodolanech však vzbudil plán na přebudování někdejšího divadla na kasino u lidí obavy.

Rušení heren není jediný bod vyhlášky. Politici plánují i zavedení kontrol restaurací, kde budou automaty. A radikálně se změní i reklamy na hazard. Z ulic například musí úplně zmizet agresivní blikající poutače.

Radnice nechce hazard vymýtit, bojí se vzniku ilegálních heren

A proč radnice nevykáže hazard úplně?

"Nechceme zlikvidovat tento druh podnikání, aby nezačaly vznikat takzvaně černé herny," uvedl Vlach s tím, že ve městech, která sáhla k plošnému zákazu, začaly fungovat například kluby, do nichž si jejich členové chodili "zahrát". "Hraje se dál, ale stát ani obec z toho nemá ani korunu," vysvětlil náměstek.

Herny jsou "hájené" podle legislativy až do posledního dne roku 2014. Nejpozději po tomto datu z Olomouce zmizí 28 heren, jejichž provoz kdysi město povolilo. Postupně bude zavírat i dalších 29 heren, které fungují díky dříve vydanému povolení ministerstva financí.

"Až do 31. prosince 2014 platí ochranná lhůta pro provozovatele a do té doby nejsme schopni přímo vynutit dané opatření," poznamenal Vlach. Jak dlouho ještě bude každý z vytipovaných 57 podniků fungovat, záleží na majiteli či na délce platnosti povolení.

Provozovatelé heren ale mají navíc odstranit z výloh reklamy ve formě světelných poutačů s herními symboly, výší jackpotů na blikajících displejích i reklamy na podávání alkoholu ke hře zdarma.

Město do rozpočtu získává z hazardu desítky milionů korun

Město tvrdí, že nechtělo přípravu vyhlášky uspěchat. "Snažili jsme se najít co nejlepší přístup, ale současně nevylít s vaničkou i dítě," řekl olomoucký primátor Martin Novotný.

Po předloňské změně loterijního zákona totiž dostaly obce možnost regulovat danou oblast, z níž ale začaly plynout i vyšší příjmy do obecních pokladen. Díky novele loterijního zákona jen loni město z hazardu získalo o čtyřicet milionů víc, a celkem tak do pokladny přišlo na 85 milionů. Tyto peníze pak obratem zamířily na sport, kulturu a sociální aktivity.

"Na jedné straně máme odpovědnost za financování veřejně prospěšných aktivit a na druhé za omezení společensky negativního jevu," podotkl Novotný. Jak by se nová regulace v budoucnu projevila v městském rozpočtu lze prý dnes jen těžko odhadnout.

Na území Olomouce je v 85 provozovnách umístěných na 1 267 výherních hracích přístrojů a dalších herních zařízení. Mimo tento počet je v ulicích města dalších 29 provozoven, které fungují právě díky dříve vydaným povolením ministerstva financí. Novou vyhlášku na konci února ještě projednají olomoučtí zastupitelé.