Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. Areál by se dokonce mohl stát tématem referenda.

Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. Areál by se dokonce mohl stát tématem referenda. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Nebourejte Jezdecká kasárna, žádá petice. Opozice zvažuje i referendum

  • 0
Boj o historická Jezdecká kasárna v Prostějově stále nekončí. Zastupitelé mají o jejich osudu rozhodnout v září a vládnoucí koalice prosazuje demolici s tím, že jde o nejekonomičtější variantu. Odpůrci teď naopak vyrukovali s peticí a opozice zvažuje, že bude k osudu cenné stavby prosazovat referendum.

Ačkoliv je budova z roku 1891, která se stala symbolem jižní části města, roky opuštěná a zanedbaná, podle odborných posudků je staticky v pořádku.

„Vedení města nepředložilo žádný reálný koncept využití celé lokality a žádnou finanční ani provozní studii. Zbouráním bude nenávratně zničen objekt s historickou hodnotou, která se úzce váže k historii města. Celý způsob řešení ze strany vedení města vzbuzuje pochybnosti o nestranném postupu,“ píše v petici jeden z jejích autorů, architekt Jiří Zakopal z Prostějova.

Proti bourání kasáren protestuje rovněž opozice v městském zastupitelstvu a dokonce začíná přemýšlet o referendu. Pokud by se jí podařilo na zářijovém zastupitelstvu odložit rozhodnutí o demolici budovy, lidové hlasování by chtěla spojit s krajskými volbami na podzim příštího roku.

„Už jsme se o tom s kolegy bavili a zatím jsme nedospěli k výsledku. S vyhlášením referenda je spojeno velké úsilí, ale tato myšlenka už visí ve vzduchu,“ potvrdil lídr Změny pro Prostějov a opoziční zastupitel Jan Navrátil.

Radnice: Je výhodnější budovu zbourat a postavit novou

Opozice tvrdí, že město by nemělo dělat nevratné kroky, a proto navrhuje částečnou opravu kasáren.

„Radnice by měla v hlavní budově bezodkladně zajistit opravu střechy a konstrukcí, kde hrozí škody z prodlení, zabezpečit přízemí proti vniknutí nepovolaných osob a zařadit rekonstrukci objektu do rozpočtu na příští rok,“ stojí v návrhu, který kromě Změny pro Prostějov podepsali i Aleš Matyášek z TOP 09 a Petr Kousal z KDU-ČSL.

Město referendum nechce. „Základní otázkou je, když kasárna nebudeme bourat, tak co s nimi. Přesvědčily mě ekonomické argumenty, že přestavba by byla drahá, protože objekt dispozičně nevyhovuje. Další otázkou je, kdo by k referendu přišel,“ reagovala náměstkyně primátora Alena Rašková.

Podle náměstka primátora Zdeňka Fišera, který má na starosti investice, je budova kasáren stavěná na hromadné ubytování vojáků.

„Technické požadavky na byty jsou dnes už zcela jiné. Musely by se měnit stropy, podlahy, příčky, náklady by byly obrovské. Z ekonomického pohledu je výhodnější postavit novou budovu,“ tvrdí Fišer.

O osudu kasáren rozhodne zřejmě ekonomická studie

Pravdou je, že radnice zatím s využitím celé lokality tápe. Nejprve uvažovala o multifunkčním centru, nyní mluví o bydlení pro seniory. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž vypsalo dotace, v rámci kterých by město na jeden dům s pětadvaceti byty mohlo získat až 13,5 milionu.

„Lokalita Jezdeckých kasáren by byla vhodná, je na řadě,“ řekl Fišer. O osudu kasáren tak rozhodne studie, kterou si radní nechali zpracovat.

„Dá jasnou odpověď, jestli je ekonomicky výhodnější stavět na zelené louce, nebo rekonstruovat stávající budovu,“ vysvětlil náměstek.

Opozice se zatím v žádném případě nehodlá vzdát. „To, že vznikla petice, znamená, že problém je na stole, a už ani tak nezáleží na tom, kolik bude nakonec podpisů. Každopádně to budou stovky. Dokud budova stojí, má cenu se snažit,“ prohlásil Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov.

Naráží tak na vleklý problém okolo přestavby centra Prostějova. Ačkoliv investor, který zde chce postavit obchodní galerii za miliardu korun, vyhrál výběrové řízení před pěti lety, zatím ani nekopl do země a střed města dodnes hyzdí chátrající společenské centrum a tržnice (více čtěte zde).