Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat...

Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Zbourat, vyřkli prostějovští radní ortel nad kasárnami z roku 1891

  • 1
Začátkem příštího týdne zastupitelstvo v Prostějově definitivně rozhodne o bourání historických Jezdeckých kasáren. Odpůrci demolice opakují, že budova je vhodná k opravě a navíc tvoří neodmyslitelného genia loci tamní čtvrti. Pokud ale koalice bude jednotná, kasárna půjdou k zemi.

V historii Československa má 6. jezdecký pluk, jehož část za první republiky sídlila v Jezdeckých kasárnách v Prostějově, velký význam. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že historická bojová zástava pluku je jednou v řadě zástav, které jsou slavnostně neseny při významných státních příležitostech ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Kasárna z roku 1891 ale zřejmě brzy půjdou k zemi.

Prostějovská radnice nicméně ubezpečuje, že ani po demolici historická stopa nezmizí. Slávu jezdectva bude podle ní připomínat jízdárna, která stojí hned vedle.

„Je to budova, která jezdecký pluk plně charakterizuje. Stavba je navíc zachována téměř v původní podobě včetně prvků na fasádě,“ vysvětlil náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

„O hlavní budově to neplatí. Architektonické fasádní prvky jsou osekané a budova má břízolitovou hladkou omítku. Podle památkářů objekt ztratil svou architektonickou hodnotu a není ani zapsán jako památka. Jízdárna má fasádu původní, i když památkou také není,“ dodal.

Osud kasáren zřejmě zpečetí zastupitelstvo. Navzdory petici

Na nejbližší zasedání městského zastupitelstva, které bude příští týden, proto radní navrhují zbourání.

„Navrhneme rozpočtové opatření na demolici hlavního objektu s tím, že je vyhlášeno výběrové řízení pro územní studii na využití areálu kasáren. Výsledkem bude postupné budování nového prostoru s byty pro seniory, popřípadě domy s pečovatelskou službou či byty sociálního charakteru - podle toho, jaké budou vypsány dotace,“ řekl Fišer.

Radnice tvrdí, že přestavba chátrající budovy by byla příliš drahá. Na demolici již dříve vypsala výběrové řízení, přijde na 2,8 milionu korun. Jízdárna by se měla přeměnit na kulturní centrum se sálem, posilovnou a menšími tělocvičnami. Součástí areálu bude i zeleň.

„Ve středu celého prostoru bude náměstí s parkovou úpravou propojené se Spitznerovými sady a s místem na případné rozšíření botanické zahrady. Jde o plochu, která svou rozlohou odpovídá Smetanovým sadům,“ doplnil Fišer.

Proti demolici však vznikla petice s tisícovkou podpisů. „Budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ uvedl člen petičního výboru Jan Walla.

Opozice: Radnice rozhodne na sílu většinou jediného hlasu

S bouráním ostře nesouhlasí ani prostějovská opozice. Vedení města opakovaně vyzvala k veřejné diskusi a o kasárnách uspořádala i odborný seminář.

„Zástupci koalice nepřišli, protože se veřejné debatě brání. Argumenty obou stran, které by byly dány na stůl, tak nejsou projednány. Opět půjde o rozhodnutí na sílu většinou jednoho hlasu současné koalice,“ zlobí se opoziční zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09.

Odpůrci demolice argumentují, že odborné posudky, které mají k dispozici, potvrzují výtečnou statiku objektu a možnost rekonstrukce na kanceláře, byty nebo ubytování.

Město odmítlo i přímou nabídku na využití kasáren

O kasárna navíc projevila zájem rodina Meszárosových, která z Prostějova pochází a vlastní zde nemovitosti. V České Kamenici již řadu let provozuje Nemocnici následné péče se 130 lůžky, ambulancemi, lékárnou či stravovacím zařízením. V Prostějově by chtěla vybudovat podobné centrum.

„I přes problémy v našem zdravotnictví slušně prosperujeme,“ uvedla v dopise zastupitelům Jitka Meszárosová. Radnice však nabídku odmítla, po takové službě prý v Prostějově není poptávka.

„I přesto stále doufám, že se budovu podaří zachránit. Dokud stojí, má cenu za ni bojovat,“ připravuje se na zasedání zastupitelstva lídr opoziční Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

Z postupu města jsou smutní i experti. „Likvidace cenných historických budov a jejich náhrada novostavbami připomínají typický projev arogance minulého režimu, kdy došlo k rozsáhlé devastaci země,“ píše v odborném stanovisku k Jezdeckým kasárnám přední český expert a vedoucí Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha profesor Václav Girsa.

„Setrvačnost tohoto trendu i 25 let po roce 1989 je bezpochyby odrazem neúcty k hodnotám či projevem koncepční bezradnosti,“ dodává.