Ostré spory mezi prostějovskou vládnoucí koalicí a opozicí o demolici budovy Jezdeckých kasáren nadále pokračují. Po prosazení demolice podal jeden z opozičních politiků trestní oznámení.

Ostré spory mezi prostějovskou vládnoucí koalicí a opozicí o demolici budovy Jezdeckých kasáren nadále pokračují. Po prosazení demolice podal jeden z opozičních politiků trestní oznámení. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Prostějov prosadil demolici kasáren, opozice podala trestní oznámení

  • 3
Zavádějící, zmanipulované a neúplné. Takové byly podle prostějovské opozice podklady pro zasedání městského zastupitelstva, které definitivně potvrdilo zbourání historických Jezdeckých kasáren navzdory nesouhlasu z řad odborníků i petici. Podala proto trestní oznámení.

Jedním z momentů, kvůli kterému jsou odpůrci bourání přesvědčeni, že radnice zastupitelům předložila účelově upravené podklady, je fakt, že v minulých měsících argumentovala mimo jiné tím, že v areálu jižně od centra města chce stavět komunitní domy pro seniory.

V pondělí koalice ČSSD, hnutí Pévéčka a komunistů protlačila demolici nejtěsnější možnou většinou jednoho hlasu, ve schváleném usnesení však o komunitním bydlení není ani slovo. Mluví se zde jen o výstavbě objektů občanské vybavenosti, což kromě objektů pro školy, sport a kulturu zahrnuje například i obchody, služby či wellness centra.

„Na uvolněném prostoru chceme budovat komunitní byty pro seniory, popřípadě domy s pečovatelskou službou či byty sociálního charakteru,“ prohlašoval ještě minulý týden náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer.

„Platný územní plán zde výstavbu komunitních domů neumožňuje,“ přiznal však náměstek na nátlak opozice na pondělním zastupitelstvu.

Radnice si teprve nyní zadala studii na využití areálu

Proti demolici ostře protestuje opozice a rovněž petice, kterou podepsalo přes tisíc lidí. Lídr opoziční Změny pro Prostějov Jan Navrátil navíc na Okresním státním zastupitelství v Prostějově podal v této souvislosti trestní oznámení pro zneužívání pravomoci veřejného činitele či úřední osoby a zanedbání povinností při správě cizího majetku.

„Přestože loni při schvalování rozpočtu bylo rozhodnuto o zachování a zakonzervování hlavní budovy Jezdeckých kasáren, koalice nyní silově prosadila demolici. Městskému zastupitelstvu jsou předkládány účelové podklady a jsou blokovány a zamlčovány podstatné informace. Dochází k pletichám a ovlivňování členů zastupitelstva,“ je přesvědčen Navrátil.

Demolice kasáren jde za stávajících okolností proti zdravému rozumu. Radnice totiž teprve před pár dny zadala územní studii, která by měla odpovědět na otázku, jak nejlépe celý areál využít. Studie bude hotová v řádu měsíců.

„Kdybych byl akcionářem nějaké firmy a přišel za mnou manažer, že chce něco zbořit a teprve až poté se rozhodne, co na tom místě postaví, okamžitě bych ho vyhodil,“ kritizoval koalici lídr opoziční ODS Tomáš Blumenstein.

Překotné bourání jde podle opozice někomu na ruku. „Vítězná nabídka demoličních prací je sedmkrát levnější než rozpočtová cena demolice. Budí to dojem, že demolice bude dotována skrytým subjektem, v jehož zájmu má být realizována,“ prohlásil další opoziční zastupitel František Fröml.

Veřejný seminář koalice bojkotovala a používala starý projekt

Podle opozice radnice nechala Jezdecká kasárna úmyslně chátrat a tvrdohlavě se brání veřejnému semináři, kde by se argumenty položily vedle sebe na stůl.

Jezdecká kasárna v Prostějově

V roce 1891 je nechala postavit Dvorská vojenská stavební kancelář ve Vídni. Sídlil zde 6. jezdecký pluk, jehož bojovou zástavu dodnes využívá při slavnostních příležitostech Pražský hrad. Precizně postavená budova s vnitřními klenbami je charakteristickým fenoménem pozdní monarchie a podle expertů z Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha je staticky v pořádku a zcela vhodná k rekonstrukci.

„Slíbili jste, že bude seminář, a žádný nebyl. Když diskusi zorganizovala opozice, nikdo z koalice nepřišel. Je to arogance moci,“ rozčiloval se lídr opoziční KDU-ČSL Petr Kousal.

Nesmyslná je rovněž ekonomická studie, kterou se radnice zaštiťuje, že nová výstavba vyjde levněji než rekonstrukce kasáren. Radnice si totiž jako měřítko vzala zastaralý, neefektivní a dávno pohřbený projekt přestavby kasáren na byty z 90. let, který vypracovala ještě armáda.

„Kalkulujete se starým armádním projektem, který vychází draze,“ kroutil hlavou opoziční zastupitel Petr Kapounek z Pirátské strany.

„Zbourat nějaký objekt je nevratný proces. Prostějov již nechal zbourat židovské domy ve Špalíčku, které by jiná města měla jako turistické lákadlo. Naopak přestavby sladoven, sila nebo Atria město ozdobily,“ vyzýval koalici také zastupitel Václav Kolář.

Radnice kritiku odmítá, demolice je dle ní nejlevnější varianta

Opozice se snažila prosadit referendum o Jezdeckých kasárnách nebo alespoň odklad rozhodnutí o demolici, ale marně. Radnice v Prostějově odmítla, že by podklady pro rozhodnutí zkreslila, a stále trvá na tom, že demolice a nová výstavba vyjde o několik desítek milionů levněji než oprava. Tvrdí také, že dispozice kasáren je pro přestavbu nevhodná.

Náměstek primátora Fišer řekl, že město má k dispozici několik studií a například i stanovisko památkářů.

„Už při schvalování územního plánu bylo jasné, že na využití území vznikne další územní studie. Ta je již zadána,“ bránil se Fišer. Prohlásil také, že cena demolice podhodnocená není, protože například suť nemusí stavební firma ukládat na skládku, ale využije ji.

„Už rok se o Jezdeckých kasárnách bavíme a obě strany stále argumentují, co bude lepší. V závěrečném hlasování to bude stejně rozhodnutí každého zastupitele podle jeho pocitu, co by tam viděl nejraději,“ podotkla primátorka Alena Rašková.