Spor o Jezdecká kasárna už na prostějovské radnici (na snímku její budova) přerostl v otevřený konflikt, v němž padají trestní oznámení a úřední stížnosti.

Spor o Jezdecká kasárna už na prostějovské radnici (na snímku její budova) přerostl v otevřený konflikt, v němž padají trestní oznámení a úřední stížnosti. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Boj o prostějovská kasárna eskaluje, trestními oznámeními brojí obě strany

  • 2
Spor o demolici historické budovy Jezdeckých kasáren v Prostějově přerostl ve válku. Odpůrci bourání podali trestní oznámení, že radnice zmanipulovala hlasování zastupitelů, město v reakci na to připravuje trestní oznámení kvůli vyhrožování. Opozice kromě toho požádala ministerstvo vnitra, aby bourání zastavilo.

Přestože městské zastupitelstvo většinou jednoho hlasu rozhodlo o její demolici, budova historických Jezdeckých kasáren poblíž centra Prostějova, která je charakteristickým znakem celé městské čtvrti, ještě stále stojí.

„Pokud kasárna stále stojí, má cenu za ně bojovat,“ nevzdává se proto opoziční městský zastupitel Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov, který hned po hlasování podal na státním zastupitelství v Prostějově trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a zanedbání povinností při správě cizího majetku.

Je přesvědčen, že vedení radnice argumentuje zavádějícími, zmanipulovanými a neúplnými podklady a dokumenty.

„Jsou předkládány účelové podklady a blokovány a zamlčovány podstatné informace. Dochází k pletichám a ovlivňování členů zastupitelstva,“ tvrdí Navrátil.

Opozice nám vyhrožovala, míní koalice

Svůj záměr obrátit se na státní zastupitelství a policii oznámil na zasedání prostějovského zastupitelstva ještě před samotným hlasováním o demolici. A tím si naběhl. Koalice, kterou v Prostějově tvoří ČSSD, hnutí PéVéčko a komunisté, to vzala jako vyhrožování a chystá reakci.

„Čekáme na stanovisko právníků a podle toho se zařídíme. Podle mě bychom ovšem měli postupovat razantně,“ řekl náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil.

S právníky vedení města konzultuje možnost trestného činu útisku, který zahrnuje nátlak v krizové situaci, podle trestního zákoníku v tísni. Vzhledem k výši případné škody může pachatelům hrozit až pět let vězení. Navrátil se ale brání, že zastupitele nechtěl k něčemu nutit, ale upozornit je, že demolice historické budovy je nevratná záležitost a rozhodnutí je třeba pečlivě zvážit.

Sporem už se zabývá také ministerstvo vnitra

Sérií trestních oznámení však válka o kasárna nekončí. Další dva opoziční zastupitelé, Aleš Matyášek a František Filouš, požádali ministerstvo vnitra, aby výkon usnesení zastupitelstva pozastavilo.

„Rozhodnutí zastupitelstva porušuje zákon. Chceme zabránit tomu, aby byl dům, který lze opravit, zbourán. Jezdecká kasárna posledních jedenáct let procházela řízenou devastací, a to není cesta, jak zacházet s obecním majetkem,“ vysvětlil Matyášek.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že se podnětem zabývá.

„Odbor veřejné správy, dozoru a kontroly nyní zpracovává stanovisko. Podavatelé namítají, že zastupitelstvo porušilo zákon o obcích, přičemž rozhodnutí nebylo dostatečně zdůvodněno. Bude nutné posoudit, zda takový rozpor skutečně nastal,“ uvedla Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra.

Pozastavit výkon usnesení zastupitelstva je možné jen tehdy, pokud je v rozporu se zákonem nebo jiným právním předpisem.

„Vzhledem k tomu, že je třeba požádat i město Prostějov o zaslání všech dokumentů, bude možno rozhodnout nejdříve během příštího měsíce,“ dodala Malá. To už však může být pozdě.

Náměstek: Jakmile budou volné stroje, demolice začne

Náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer potvrdil, že s bouráním může město nyní začít v podstatě kdykoliv.

„Stavební firma zbourala první dva boční objekty v areálu Jezdeckých kasáren podle dohody a pak přesunula svou techniku jinam. Jakmile bude mít stroje volné, začne demolice,“ řekl Fišer. Ministerstva vnitra se město nebojí, protože je přesvědčeno, že rozhodnutí o demolici v žádném případě zákon o obcích neporušuje.

Spor o budovu, kterou v roce 1891 nechala v Prostějově postavit Dvorská vojenská stavební kancelář ve Vídni a sídlil v ní 6. jezdecký pluk, se táhne již dlouho. Radnice argumentuje tím, že Jezdecká kasárna jsou ve špatném stavu, mají nevyhovující dispoziční uspořádání a komplikovaná přestavba by byla příliš drahá.

Odpůrci se opírají o posudky expertů a statiků, které naznačují, že to není pravda. Pod petici proti bourání se kromě toho podepsala tisícovka lidí. Podle architektů z Ústavu památkové péče na Fakultě architektury ČVUT Praha je precizně postavená budova s vnitřními klenbami charakteristickým fenoménem pozdní monarchie a je staticky v naprostém pořádku a zcela vhodná k rekonstrukci.