Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat...

Opuštěná Jezdecká kasárna v Prostějově, která chce vedení radnice nechat strhnout, zatímco odpůrci žádají zachování historické stavby. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Petici proti bourání kasáren podepsala v Prostějově už tisícovka lidí

  • 0
Tlak na zachování Jezdeckých kasáren v Prostějově roste. Ač rada města prosazuje bourání, a už vybrala firmu, která by historickou budovu měla strhnout k zemi, definitivní rozhodnutí neudělala. Petici proti likvidaci objektu kromě odborníků a známých osobností podpořila již tisícovka lidí.

Kromě řady obyvatel Prostějova je ostře proti bourání také opozice v zastupitelstvu. To na svém posledním zasedání konečné rozhodnutí o demolici odložilo.

„Bourání je prvoplánová a nemoudrá varianta. Máme k dispozici například stanovisko Českého vysokého učení technického, podle kterého budova nevykazuje zásadní konstrukční problémy. Také posudek statika uvádí, že objekt je rekonstruovatelný,“ prohlásil člen petičního výboru, architekt Jiří Zakopal.

Odpůrci bourání spustili informační webové stránky, vytvořili klip s historickými fotografiemi a vizualizacemi a jsou aktivní na sociálních sítích.

„Lidé nám vyjadřují podporu. Budova má historický význam a k městu již neodmyslitelně patří. Prostějovanům na kasárnách záleží,“ dodal další člen petičního výboru Jan Walla.

Petice má podporu například od vedoucího Ústavu památkové péče na fakultě architektury ČVUT Praha profesora Girsu a od dalšího člena ústavu docenta Rykla, dále od historika architektury profesora Šváchy nebo od tří držitelů Cen města Evy Suchánkové, Boba Pacholíka a Miroslava Švancary. Proti bourání je také první porevoluční starosta Prostějova Miroslav Zikmund nebo poslankyně Jitka Chalánková z Prostějova.

Radnice: Je výhodnější budovu zbourat a postavit novou

Radnice tvrdí, že budovu Jezdeckých kasáren přebralo před deseti lety ve velmi špatném stavu. Kasárna byla opuštěná od roku 1996, pokračující devastaci však město zabránit nedokázalo. Kovové konstrukce a trubky rozkradli bezdomovci, vnitřní prostory jsou dnes vybydlené a zcela zdemolované.

Podle ekonomické studie, kterou si město nechalo zpracovat, by oprava vyšla o několik desítek milionů korun dráž než stavba na zelené louce.

„Máme dokumentaci na dvě nové budovy, což čítá celkem 48 bytů. Projekt na tyto domy je vyčíslen na 67 milionů korun, rekonstrukce by stála 99 milionů,“ uvedl náměstek primátora Prostějova Zdeněk Fišer. Město uvažuje o tom, že by zde postavilo například domy pro seniory, na které může od státu získat dotace.

„Stále doufám, že se budovu podaří zachránit. Definitivně rozhodnuto zatím není, poslední zastupitelstvo žádné usnesení ve věci Jezdeckých kasáren nepřijalo. Dokud budova stojí, má cenu za ni bojovat,“ prohlásil lídr opoziční Změny pro Prostějov Jan Navrátil.

KSČM před volbami slibovala diskusi o využití kasáren...

Vedení města Prostějova prosazuje bourání Jezdeckých kasáren ležících kousek od centra dlouhodobě. Po loňských komunálních volbách ho nově tvoří také komunisté, které do koalice s hnutím Pévéčko vzala sociální demokracie.

Před volbami KSČM ve svém volebním programu slibovala, že neprodleně zamezí další devastaci kasáren a bezodkladně zahájí občanskou a politickou diskusi o využití areálu. To se ale nestalo a budova kasáren z roku 1891, která je symbolem příslušné čtvrti města, je dál nezabezpečená a chátrá.

K dalšímu využití objektu se navíc sice uskutečnil seminář, ten ale zorganizovala prostějovská opozice a zástupci komunistů zde i přes pozvání chyběli.

A když opozice chtěla na zastupitelstvu třeba koncem června o Jezdeckých kasárnách diskutovat, komunističtí radní to odmítli - Jaroslav Šlambor byl proti, Josef Augustin se zdržel a Václav Šmíd nehlasoval.

...jeden z komunistických radních už nyní prosazuje bourání

Šlambor, který po volbách získal placené místo v radě města, nyní prosazuje bourání.

„Jsem příznivcem odstranění hlavní budovy. Důvodů je víc. Některé jsou zcela racionální, jiné mají subjektivní podtext. Názory příznivců zachování respektuji, s některými i souhlasím, ale má východiska nemohou zásadně ovlivnit. Nemyslím, že by můj postoj byl v rozporu s volebním programem. Naopak, je s ním v souladu. Diskuse o využití probíhá,“ tvrdí Šlambor.

„K názorům jednotlivých zastupitelů se vyjadřovat nebudu, každý má právo na svůj vlastní názor. Já se ve věci Jezdeckých kasáren budu rozhodovat na základě konkrétních písemných podkladů. Počkám na závěry studie, kterou nechala vypracovat rada města,“ řekl Augustin.

Také Šmíd tvrdí, že jednoznačný názor zatím nemá. „Až budou hotové posudky, rozhodnu se. Budova je nicméně od roku 1996 opuštěná a za 20 let se využití nenašlo,“ podotkl.