VELITELSTVÍ SE LOUČÍ. Olomoucké velitelství Společných sil 1. října 2013 zanikne. Část areálu Žižkových kasáren tak osiří a podobné slavnostní nástupy příslušníků velitelství se stanou minulostí.

VELITELSTVÍ SE LOUČÍ. Olomoucké velitelství Společných sil 1. října 2013 zanikne. Část areálu Žižkových kasáren tak osiří a podobné slavnostní nástupy příslušníků velitelství se stanou minulostí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Budoucnost olomouckých kasáren po zrušení velitelství je zatím nejasná

  • 1
Olomoucké velitelství Společných sil, které zaměstnává na 250 lidí, už odpočítává poslední měsíce své existence. Prvního října 2013 totiž zanikne. Část rozlehlého areálu Žižkových kasáren tak osiř. Armáda však svůj největší areál ve městě zcela uvolnit nechce a přemýšlí, jak s ním naloží.

Místo olomouckého velitelství Společných sil mají podle plánu armády v Praze vzniknout dvě menší velitelství pozemních a vzdušných sil, kterým se bude o administrativu starat generální štáb. Dvě nová pražská velitelství budou zaměstnávat vždy zhruba po padesátce lidí.

"Velitelství Společných sil v Olomouci bude zrušeno k 1. říjnu 2013. Zůstanou zachovány dva prvky, velitelství Pozemních sil a velitelství Vzdušných sil s podstatně menším personálním zastoupením," potvrdila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády České republiky.

Byť se podle mluvčí olomouckého velitelství Jolany Fedorkové dala podobná věc předpokládat, protože tento plán vycházel z takzvané Bílé knihy ministerstva obrany, olomoucká radnice vnímá plán negativně.

"S odchodem velitelství nesouhlasíme. Jeho zrušení bude pro město ve výsledku znamenat růst nezaměstnanosti, odchod lidí a do budoucna tento krok také negativně ovlivní ekonomiku města i regionu," popsal důvody primátor Martin Novotný.

Vojáci kasárna neopustí úplně, zůstane zde šest útvarů

Přestože se město hodlá pustit do velkého projektu, kde právě ve směru od parku u Žižkových kasáren otevře turistům cestu na Dómské návrší, úvahy o případném budoucím využití části kasárenského areálu považuje za předčasné.

"Pokud totiž ještě existuje jakákoliv naděje, že armáda v Olomouci zůstane, žádné kroky v souvislosti s další budoucností eventuálně opuštěných vojenských areálů město nezvažuje," vysvětlil Novotný.

Armáda už ovšem zadala analýzu, která má dát na otázky o životaschopnosti kasáren odpověď. Vzhledem k tomu, že v prostorách areálu sídlí ještě dalších šest útvarů, osiří jen některé budovy. Jasněji o tom, zda si resort daný objekt podrží celý, nebo část z něj nabídne k prodeji či pronájmu, bude koncem roku.

"V souvislosti s Žižkovými kasárnami existuje několik možných variant a teprve analýza rozhodne o tom, která bude zvolena," dodala Růžičková s tím, že se po ukončení činnosti velitelství počítá třeba se sestěhováním lidí a techniky do objektů, které jsou v dobrém stavu a nebudou vyžadovat velké investice.

Co bude s areálem a kolik lidí přijde práci je zatím nejasné

Teprve pokud by analýza ukázala jako nejvýhodnější variantu opuštění areálu, připadalo by v úvahu jeho vyřazení z užívání armády. "A následně by byla nabídnuta dalším složkám státu či k odprodeji. Zdůrazňuji ale, že žádné rozhodnutí o opuštění objektů Žižkových kasáren zatím nepadlo," dodala Růžičková.

Jasné zatím není ani to, kolik lidí ze štábu nakonec přejde do Prahy či na jiné útvary, kde jim nabídnou místo, nebo naopak budou muset vojsko opustit. Zrušení velitelství totiž neznamená automatické propuštění všech 250 lidí, kteří tam nyní pracují.

"Přechodem na dvojstupňový systém velení a řízení dojde především ke snížení počtu vysokých důstojníků a řídícího civilního managementu," popsala Růžičková. Někteří z vojáků se podle ní totiž sami rozhodnou ukončit služební poměr. Ať už proto, že nebudou chtít měnit město, kde pracují, nebo akceptovat nové podmínky služby.