Chovatel šlechtěných plemen skotu Manfred Reinold ze Staré Červené Vody na Jesenicku, jehož býk získal na letošní Národní výstavě hospodářských zvířat hned tři první místa. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Šampion mezi býky je z farmy na Jesenicku, hned ho koupili v Německu

  • 0
Národní vítěz, šampion plemene, šampion všech plemen. Hned tři první místa vybojoval na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně býk z farmy ve Staré Červené Vodě na Jesenicku. Obratem pak putoval k zájemci z Německa, který za něj zaplatil cenu rovnou dvěma novým zvířatům.

Chovatel Manfred Reinold se svými zvířaty boduje na prestižních českých přehlídkách pravidelně, letošní rok je ale pro něj ten vůbec nejúspěšnější.

„Na výstavě v Brně bylo letos celkem dvacet plemen, takže titul šampiona všech plemen je ohromný úspěch,“ pochvaluje si Reinold, který na svých pastvinách, rozprostírajících se na téměř 170 hektarech, chová v současnosti šedesát krav matek, sedm jalovic a dva plemenné býky.

Na velké úspěchy, jako byl například ten letošní z Brna, má jednoduchý recept: nakoupit dobré kusy a cíleným křížením docílit co nejlepších výsledků.

„Zvířata si pořizuji ze špičkových chovů v Německu, Dánsku, Anglii a Skotsku. Navíc inseminujeme jen semenem nejlepších býků. Průměrná nebo podprůměrná zvířata se hned vyřazují ze stáda, takže zůstává nejužší výběr a s těmito kusy se pak pracuje dál,“ popisuje chovatel.

Za peníze od zájemce z Německa chovatel koupí dvě zvířata

O cenami ověnčeného plemenného býka z Jesenicka okamžitě projevili zájem chovatelé z ciziny.

Úspěšný chovatel

„Hned po výstavě jsem ho velmi dobře prodal do Německa,“ svěřuje se Reinold. Za peníze, které za býka utržil, si může v zahraničí koupit dvě nová zvířata.

„Musím přiznat, že loučit se s tímto býkem bylo těžké. Kdybychom si ho ale nechali, museli bychom víc třídit stáda, aby nepokryl zvířata, která jsou příbuzná, to by bylo hodně komplikované. Příbuznost není žádoucí,“ vysvětlil chovatel, který je za kvalitní kusy ochotný i hodně utrácet.

„Někdy si říkám, že tolik peněz nedám. Jsou zkrátka hranice, kam už jít nemůžu. Ale na druhou stranu, pokud je zvíře opravdu kvalitní a chci ho dostat do chovu, tak na finance nehledím,“ přiznává.

První zkušenosti se šlechtěním sbíral v oboře u jelenů

Cesta Manfreda Reinolda ke šlechtění skotu nevedla přímo, začínal na jelenech.

„Jsem vášnivý myslivec a mým snem bylo mít oboru s těmito zvířaty. Vždycky mě lákala genetika, tak jsem si nakoupil špičkové jeleny z Rakouska a začal jsem s jejich křížením. Od začátku jsem se snažil o co nejkvalitnější chov. Úspěchy se dostavily, včetně zlatých medailí z výstav. Tak jsem si řekl, proč to nezkusit se skotem,“ vypráví.

Uspět v křížení býků a skotu obecně je ale podle něj nesrovnatelně těžší.

„U jelenů je šlechtění běh na dlouhou trať. Dospívají až v sedmi devíti letech, kdežto u skotu je to za dva roky, takže výsledky jsou vidět podstatně dřív. Jenže u skotu je zase obrovská konkurence a je tak mnohem náročnější dosáhnout úspěchu,“ srovnává Reinold, který by se do budoucna chtěl ještě více prosadit v zahraničí. Plánuje tam nejen nakupovat, ale i více prodávat.

„Podařilo se mi už prodat zvířata kromě Německa také do Turecka. Vysněnou metou je dostat kusy z našeho chovu i do Anglie či Skotska. Tam jsou s plemenem masný simentál na absolutní špici. Svůj trh si ale hodně chrání. Proto je velmi obtížné se tam prosadit,“ uzavírá úspěšný chovatel.