Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: YIT

Nákupní horečka nepolevuje, i když ceny bytů vyletěly nahoru

  • 1
Zhruba dva miliony za 70 metrů čtverečních v paneláku, přibližně milion navíc za stejnou plochu v novostavbě a starší cihlové zástavbě. Ceny olomouckých nemovitostí dosahují nejvyšší úrovně za posledních osm devět let. Byty k prodeji přesto neleží ladem.

Naopak, mnohé realitní kanceláře ani nemusejí inzerovat, poperou se o ně klienti, kteří se nechali zapsat jako zájemci o koupi bytu do jejich databází. Podle odhadů makléřů ceny neklesnou dříve než příští rok.

Ceny nemovitostí v krajském městě postupně rostou od loňského roku, kdy zájem o vlastní bydlení raketově zvedly levné úrokové sazby hypoték.

„Momentálně ceny bytů dosahují vrcholného bodu za několik posledních let, respektive se dostaly na historické maximum z období před světovou hospodářskou krizí v letech 2007 a 2008,“ podotkla makléřka realitní kanceláře Orka Jarmila Stiborová.

Podobně to vidí i její kolegové. „Z pohledu kupujících stávající ceny rozhodně nejsou ideální. Poptávka po nemovitostech přesto nepolevuje. Byty za rozumnou cenu jsou pryč obratem, prodávají se ovšem i byty s cenou nerozumnou,“ konstatoval vedoucí realitních poradců kanceláře Dachi Vladimír Mikoláš.

Některé nabídky realitní kanceláře ani nestihnou na internetu či na svých vývěskách inzerovat. Rozeberou si je lidé, kteří jsou zaregistrovaní v databázích realitek jako poptávající a díky tomu je makléři oslovují přímo.

„Někteří klienti si dokonce berou na prohlídky dostatečně vysokou hotovost, a když vidí, že je o byt větší zájem, rezervační poplatek uhradí hned na místě,“ popsala Stiborová.

Některé novostavby jsou draží než na okraji Prahy

Nákupní horečku potvrzuje i Petr Korytar z Hanácké realitní kanceláře: „Hlad po bytech je velký, přestože ceny mnohých olomouckých bytů jsou nadsazené a někteří prodejci se je snaží ve vyhledávaných lokalitách ještě víc vyšponovat.“

Jako příklad uvedl Korytar některé novostavby, které se prodávají i za 40 tisíc korun za metr čtverečný, což v přepočtu na třípokojový byt o rozloze sto metrů čtverečních představuje čtyři miliony korun.

„V některých případech jsou dokonce dražší než v okrajových částech Prahy, ve kterých koupíte metr čtvereční v novostavbě za 38 tisíc korun. Když k tomu připočtete rozdíl mezi platy v Olomouci a Praze, musíte dojít k tomu, že Olomouc je značně předražená,“ zdůraznil Korytar.

Skutečnost, že olomoučtí developeři nemají s odbytem problém, souvisí mimo jiné se současným hitem ukládání peněz do jednopokojových a dvoupokojových bytů v novostavbách. Malé byty za účelem pronájmu, tedy nikoli pro vlastní bydlení, si prý pořizuje většina zákazníků developerů.

Makléři: Současné ceny se dlouhodobě nemohou udržet

„Jedno a dvoupokojové byty si koupilo jako investici asi osmdesát procent zájemců,“ uvedl před nedávnem Tomáš Trunečka z vedení společnosti CZ Novostavby Olomouc.

O stejném čísle hovoří i generální ředitel firmy Eurogema Milan Válek. Za jednopokojový byt s kuchyňským koutem přitom v Olomouci bez problémů zaplatíte více než 1,5 milionu korun.

Realitní makléři, které MF DNES oslovila, se shodují na tom, že ceny nemovitostí se v krajském městě nemohou na současné úrovni dlouhodobě udržet.

Jejich propad očekávají poté, co trh nasytí developeři. Ti už od loňského roku v Olomouci staví ve velkém, nové byty budují například na Horním Lánu, na Pražské či ve Slavoníně. Někteří zároveň připravují nové projekty na několik let dopředu.

„Letos ještě pokles cen bytů neočekávám, nastat by mohl tak v polovině roku příštího. Ti, co vydrží, určitě ušetří,“ míní Korytar.

Brzké snížení cen v řádu týdnů neočekává ani šéf realitních poradců kanceláře Dachi. „Nejde jen o ten zlom, kdy bude trh nasycený novými byty. Nějaký čas ještě potrvá, než prodejci, kteří si zvykli na vysoké ceny, budou ochotní zlevnit,“ podotkl Mikoláš.

Podle makléřky realitní kanceláře Orka by ceny bytů mohlo kromě nasycení trhu ovlivnit také zpřísnění poskytování hypoték, o kterém hovoří Česká národní banka.