Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý čelil u Krajského soudu v Brně obžalobě ze zpronevěry 26 milionů korun, teď má být znovu souzen. Obžaloba ho viní ho z nevýhodných pronájmů.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý čelil u Krajského soudu v Brně obžalobě ze zpronevěry 26 milionů korun, teď má být znovu souzen. Obžaloba ho viní ho z nevýhodných pronájmů. | foto: ČTK

Ať řeší kauzu s OP jinde, místní soud může být zaujatý, tvrdí exředitel

  • 1
Bývalý šéf zkrachovalé firmy OP Prostějov František Tuhý nechce, aby proces s podezřelými transakcemi rozhodoval místní soud. Obává se totiž podjatosti. A to kvůli tomu, že někteří z tisíců lidí, kteří po krachu společnosti přišli práci, dle něj mohou být spřízněni se zdejšími soudci.

Bývalému šéfovi oděvního gigantu hrozí v souvislosti s podezřelými transakcemi okolo podnikových prodejen až osm let vězení. Kauzu by ale podle něj měli soudit jinde než v Prostějově, protože místní soudci mohou mít v rodině lidi, kteří byli v OP zaměstnáni a při krachu přišli o práci. A tudíž by byli neobjektivní.

Právě Tuhý přitom podle žalobců ví velmi dobře, o čem v rámci příbuzenských vztahů mluví. Dceři a zeťovi šel dle nich na ruku, když jim v letech 2004 až 2009 pronajímal podnikové prodejny v Prostějově. Z textilky tak podle obžaloby zmizelo více než deset milionů korun. Tuhý to odmítá a naopak tvrdí, že transakce byly pro podnik výhodné.

Proces však nyní zdržela námitka podjatosti. Obhajoba Tuhého argumentuje tím, že v roce 2008 OP v Prostějově zaměstnával kolem tří tisíc lidí, a proto existuje pochybnost, že osoby, které by zasedly v senátu, by k obviněnému nemusely být objektivní z důvodů svých příbuzenských vztahů k bývalým zaměstnancům podniku.

„Tato skutečnost nebyla nijak konkretizovaná, v usnesení jsme nicméně konstatovali, že já osobně nemám ani v širší rodině žádné vazby na bývalé zaměstnance OP,“ sdělil předseda Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl, který má Tuhého případ soudit.

Advokát: Chci jen, aby byl garantován férový proces

František Tuhý se ke svému postupu nechtěl vyjádřit. „Obraťte se na mého právníka,“ řekl jen. Jeho advokát Tomáš Vymazal z Olomouce je však prvních čtrnáct dní v dubnu v zahraničí.

„Nejde o nic podstatného. Námitku jsme podali z toho důvodu, aby byl garantovaný férový proces a aby soudci sami zvážili, zda nemohou být podjatí. Judikatura už několikrát stanovila, pokud by se v nějakém případu mohla hypoteticky objevit podjatost, že je třeba ji hned v úvodu vyřešit,“ vysvětlil nicméně již dřív svůj postup Vymazal.

Dalším důvodem možné podjatosti je fakt, že předseda soudu Petr Vrtěl coby soukromá osoba figuruje v jednom sporu okolo bytového domu v Prostějově, kde dřív bydlel, přičemž žalobce zastupuje Tuhého advokát Vymazal.

„Senát rozhodl, že námitka není důvodná. Vůči panu advokátovi se necítím nijak negativně podjatý. To, že je právním zástupcem v jedné určovací žalobě, se kterou jsem spojen jen tím, že jsem v tom domě kdysi s manželkou vlastnil byt, je naprosto jiná situace. Nejde tam o náhradu škody ani o nic podobného,“ řekl Vrtěl.

V případu jde o výši podílu na společných prostorách, kdy majitel jednoho garážového stání žaluje všech osmadvacet obyvatel domu (více čtěte zde).

Proti zamítnutí námitky se nicméně Tuhého obhajoba odvolala a celou věc tak nyní musí posoudit nadřízený Krajský soud v Brně. „Výsledek očekávám do jednoho dvou měsíců,“ poznamenal předseda soudu Vrtěl.

Jeden soud už bývalý šéf „ópéčka“ prohrál

Jeden proces už bývalý šéf OP Tuhý prohrál. Brněnský krajský soud ho nedávno potrestal pěti lety vězení za to, že si neoprávněně vyplatil prémie ve výši 26 milionů korun. Peníze navíc musí vrátit. Tuhý se však odvolal k vrchnímu soudu.

V rámci prověřování okolností krachu OP probíhá i další vyšetřování, ve kterém je pětice vrcholných manažerů, kteří do vedení firmy nastoupili po Tuhém, obviněna z machinací se zástavami posledního volného majetku ve prospěch největšího věřitele OP České spořitelny. Pokud půjdou k soudu, hrozí jim až tři roky vězení.