Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Městské teplo je předražené, zlobí se lidé. Chtějí vlastní kotelny

  • 25
Stovky domácností v Jeseníku spojených do několika bytových družstev se pustily do boje za „tepelnou soběstačnost“. Usilují o odtržení od centrálního vytápění s tím, že topení ve vlastních kotelnách bude podle nich levnější. S radnicí, které se k tomu staví zdrženlivě, jsou připraveni se i soudit.

Vybudováním vlastních domovních kotelen chtějí lidé ušetřit a řešit dodávku tepla pro domy v Husově nebo v Dukelské ulici. Celkem jde o zhruba tři stovky bytů.

„Centrální vytápění by mělo být levnější, než když se topí jednotlivě, ale v Jeseníku to tak není. Máme spočítáno, že po odpojení a přechodu domů, které spravujeme, na domovní systémy ušetří lidé za teplo zhruba 40 procent nákladů,“ prohlásila Naděžda Šolarová z vedení Stavebního bytového družstva Jeseník. To se v Husově ulici stará o dvě stovky bytů.

Navíc městská kotelna v Husově je před rozsáhlou rekonstrukcí, která přijde radnici na miliony korun.

„Město by tu kotelnu mohlo zrušit a ušetřit peníze, které by muselo dát na opravu,“ doplnila Šolarová. Odpojit se chtějí také lidé v bytech na Dukelské ulici, o které se stará Bytové družstvo Keprník. Jde o dům se 46 byty a důvod je stejný.

„Samozřejmě chceme topit levněji. Přechod na domovní kotelnu se nám jeví také mnohem operativnější. Když jsme počítali rozdíl, v loňských cenách, kdy jsme platili kolem 660 korun za gigajoule, ušetřili bychom za teplo 38 procent nákladů. Investice do domovních kotelen by se vrátila přibližně za 4,5 roku,“ uvedl předseda družstva Jiří Smrž.

„Lidem nikdo nesmí bránit chovat se ekonomicky“

Zatímco Stavební bytové družstvo Jeseník teprve zahájilo boj o stavební povolení, Keprník už má první kolo za sebou. Avšak neúspěšně.

„My jsme už měli stavební povolení, jenže město se odvolalo na krajský úřad a ten stavební povolení zrušil. Teď proběhne další kolo,“ popisuje předseda Keprníku.

„Dostali jsme souhlasné stanovisko hygieny a životního prostředí a podali jsme žádost o stavební povolení. Teď čekáme, jestli dostaneme stavební povolení a jestli se město případně odvolá,“ přidala Šolarová. Stavební bytové družstvo je připraveno jít i do soudního sporu.

„Pokud to nepůjde jinak, budeme se soudit. Lidem nesmí nikdo bránit chovat se ekonomicky,“ zdůvodnila Šolarová.

Starosta: Město se musí chovat jako řádný hospodář

Centrální topnou soustavu vlastní jesenická radnice a ta ji pronajímá. Ještě v minulém volebním období uzavřelo tehdejší vedení města s novým provozovatelem smlouvu na dalších patnáct let.

„Ta věc je velmi komplikovaná,“ řekl starosta Jeseníku Adam Kalous. V centrální topné soustavě má podle něj město už roky majetek v hodnotě desítek milionů korun.

„Musíme se chovat s péčí řádného hospodáře. Je třeba zvážit důsledky, jaké by měl tak výrazný zásah do soustavy,“ řekl starosta. Podle něj je potřeba znát i dopady na životní prostředí v Jeseníku, protože by vznikla řada domovních kotelen. Blízko jsou totiž jedinečné klimatické lázně.

„Kromě toho potřebujeme vědět, jak by mohla soustava po takových zásazích fungovat, co by to znamenalo pro lidi, kteří budou dál odebírat centrálně dodávané teplo, a taky zda by město neplatilo penále za případné nedodržení smlouvy s provozovatelem. To vše je potřeba pečlivě posoudit,“ podotkl Kalous.

Odtržení nemusí být o tolik levnější, upozorňuje expert

Petr Linhart z Asociace dodavatelů tepla a technologií upozorňuje, že tak výhodný přechod z centrálního systému na domovní kotelny, jak jej popisují jesenická bytová družstva, zase není.

„Odpojení většího počtu domácností v menším městě, jako je Jeseník, povede k tomu, že náklady se budou dělit mezi méně odběratelů a tím porostou ceny tepla pro ty, kteří zůstanou,“ vysvětlil Linhart. Podle něj ale musí počítat s dalšími náklady i ti, kteří se odpojí.

„Ze zákona nese náklady na odpojení od centrální soustavy ten, kdo se odpojuje. A tyto náklady se pohybují minimálně v desítkách tisíc. Nejde totiž jenom o to zaslepit trubky na vstupu do objektu,“ upozornil Linhart.

Nemyslí si, že ti, kteří se odpojí a půjdou svou cestou, mohou v Jeseníku dosáhnout až čtyřicetiprocentní úspory v nákladech na teplo.

„Ze zkušeností lidí, kteří se odpojili jinde, nemám informace, že by tolik ušetřili. Je potřeba počítat nejen s náklady na pořízení kotelny, ale také na revize, opravy, náklady na odpojení. Pokud je tam rozdíl, tak ve srovnání se starostmi o zařízení, o které se po odpojení od centrální soustavy a instalaci domovní kotelny bytová družstva nebo jiní majitelé potom musí starat, je rozdíl zanedbatelný,“ řekl Linhart.