Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Předkrizové šílenství je zpět, byty v Olomouci jsou dražší než okraj Prahy

  • 4
Výstavba nových bytů v Olomouci dosahuje už od loňska tempa srovnatelného se stavebním boomem před světovou hospodářskou krizí. Poptávka po vlastním bydlení a investicích do nemovitostí přesto neutuchá, což se promítá i do cen. Developeři připravují projekty na několik let dopředu.

Vysokou poptávku po bydlení, a to nejen v novostavbách, potvrzují realitní makléři. „V podstatě už nemáme co prodávat, protože nové nabídky takřka nechodí. Pokud se nějaký byt objeví, do inzerce se mnohdy ani nedostane, protože se o něj poperou klienti, kteří jsou v naší databázi zájemců,“ shodují se.

Hlad po bytech se ovšem odráží na cenách. „V současné době jsou už na tuto dobu a na tento region na hraně únosnosti. Dostaly se na úroveň předkrizového šílenství,“ uvedl před nedávnem olomoucký realitní makléř Petr Korytar s tím, že některé byty v olomouckých novostavbách jsou už dražší než v okrajových částech Prahy.

Na stávající úrovni se však ceny nemohou podle něj udržet dlouhodobě. Lidem, kteří aktuálně uvažují o koupi vlastního bydlení, makléř radí, aby s nákupem počkali.

„Očekávám, že prodeje za současné ceny vydrží do konce letošního, maximálně do poloviny příštího roku. Pak se zřejmě trh úplně zastaví a následně nastane pořádný propad cen. Ten pokles očekávám opravdu razantní, větší, než to bylo kvůli světové hospodářské krizi,“ míní Korytar.

Nejaktivnější developeři postaví přes sto bytů ročně, nestačí to

Developeři přitom staví v Olomouci ve velkém. Od minulého roku dokonce ve stejném rozsahu jako při největším stavebním boomu v letech 2007 a 2008. Realitní trh krajského města ale zatím nezasytili, většina novostaveb je vyprodaná ještě před kolaudací.

Hladu po bytech, který nastartovaly zejména levné úrokové sazby hypoték, se developeři snaží beze zbytku využít. Mezi nejaktivnější firmy na poli bytové výstavby bude i letos patřit místní společnost Eurogema, která před nedávnem zkolaudovala například více než 80 nových bytů v ulici Švýcarské náměstí nedaleko obchodní Galerie Šantovka.

„Celkově jsme loni dokončili zhruba 150 bytů. Obdobného čísla dosáhneme i v tomto roce,“ řekl generální ředitel Eurogemy Milan Válek. Letos firma pracuje na druhé etapě projektu Švýcarská, po prázdninách rozjede i čtvrtou fázi výstavby na Horním Lánu.

O bezmála 120 domácností se rozroste do konce roku městská část Neředín, a to díky dvěma novým bytovým domům v takzvané Holandské čtvrti u obchodního centra Olomouc City.

„Dalších 118 bytů investor vybuduje do března příštího roku v rámci třetí etapy výstavby, která už také začala,“ nastínila realitní makléřka výhradního prodejce projektu Andrea Maté.

Developeři už plánují výstavbu na roky dopředu

Nové adresy budou vznikat i na jihu města, na Povlu a ve Slavoníně, kde je aktivní společnost Stafos - Real. Kromě toho je v plném proudu také výstavba poblíž centra v Litovelské ulici nedaleko železniční stanice Olomouc město. V tamních dvou novostavbách bude dohromady 72 bytů.

„První dům už máme zkolaudovaný, druhý chceme dokončit do září,“ uvedl manažer firmy Hopr Group Vladimír Porteš.

Někteří developeři si ovšem nevystačí s plány na letošní rok a připravují projekty i na léta následující. Například Eurogema chce příští rok na jaře odstartovat výstavbu atriových rodinných domků v Arbesově ulici, na druhou polovinu roku 2018 pak plánuje zahájení stavby bytových domů v lokalitě Pražská. „Na Pražské chceme stavět až do roku 2022,“ upřesnil Válek.

Lidé byty kupují někdy už i před oficiálním zahájením prodeje

Většinu bytů developeři či jejich obchodní partneři prodají ještě před dokončením. Ve třetí etapě Holandské čtvrti byla většina vykoupena dokonce ještě před oficiálním zahájením prodeje.

Jako první mizí podle developerů z nabídky menší byty 1+kk a 2+kk, z nichž si podstatnou část lidé pořizují jako investici.

„Chuť investovat do nákupu bytů za účelem jejich pronájmu roste. Souvisí to nejen s levnými hypotékami, ale také s tím, že banky začínají jednat o případném zavedení záporných úroků pro střadatele,“ podotkl Válek.