Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hlad po bytech zvedl ceny nemovitostí, v Olomouci až o tři sta tisíc

  • 2
Trh s nemovitostmi v Olomouckém kraji v posledních měsících výrazně ožil a poznat je to už i na cenách. Zejména v krajském městě, kde majitelé chtějí i o 300 tisíc korun víc než před rokem. Podle odborníků zde nemovitosti podražily, měřeno procenty, razantněji než v Praze. Makléři přitom nevylučují další růst.

Obchody s realitami rozhýbaly především výhodnější úrokové sazby u hypoték.

„Pozvolný růst cen začal v Olomouci a jejím okolí už ve čtvrtém kvartále loňského roku a pokračuje i letos. Zdražení se týká prakticky všech typů nemovitostí k bydlení,“ podotkl majitel olomoucké Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar.

Hlouběji do peněženky si tak sáhnou i zájemci o bydlení v panelových domech. Zatímco před rokem sídlištní byty o velikosti 1+1 stály v průměru asi 800 tisíc korun, nyní se jejich ceny podle Korytara pohybují kolem milionu korun. U bytů 3+1 hlásí nárůst ještě vyšší, a to až o 300 tisíc na 1,5 milionu korun.

„To mluvím o průměru. U opravených bytů se můžete setkat s cenami kolem 1,7 až 1,75 milionu korun. Nebo také s cenou přes dva miliony. Za tyto částky je ale nabízejí jen spekulanti, rádoby realitní kanceláře,“ míní Korytar.

V řádu jednotek procent se na Olomoucku zvedly ceny starších rodinných bytů, kterých je však v regionu volných jen minimum. Stejným tempem rostou nabídky bytů v novostavbách. Ty se nyní v krajském městě staví naopak ve velkém.

„Developeři, kteří své projekty už rozjeli, jsou ve velké výhodě, protože nyní je poptávka po novostavbách opravdu velká. Té výhody jsou si vědomi a využívají ji tak, že ceny zvedají. Nejde sice o dramatické navýšení, ale posun nahoru to je,“ popsal vedoucí realitních poradců kanceláře Dachi Vladimír Mikoláš.

Na Šumpersku je zájem o starší domy, na Jesenicku o malé byty

Zvýšená poptávka zvedla ceny některých nemovitostí i na Prostějovsku a Šumpersku. V prvně zmiňovaném regionu zdražily byty o velikosti 2+1.

„Jedná se o zvýšení o zhruba osm procent na 900 tisíc korun. To ale, prosím, berte jen jako orientační číslo, ceny se od sebe hodně liší podle stavby bytů a lokality,“ upřesnila Leona Přecechtělová z prostějovské kanceláře JH Reality.

Na Šumpersku zdražily starší rodinné domy v okolí okresního města. Jejich ceny se zvýšily asi o pět procent až na 1,5 milionu korun.

„Tyto domky jsou už u nás nedostatkovým zbožím. Z nabídky mizí hodně rychle. Pořizují si je především mladé rodiny,“ podotkla jednatelka šumperské kanceláře Motýl Reality Vendula Reichl Haltofová.

Poptávka po nemovitostech se zvýšila také v Jeseníku. „V nabídkách takřka nenajdete menší byty. Po těch je velký hlad a zároveň je jich málo,“ řekla Eleni Vaníčkové, majitelka realitní agentury Eleni reality.

Přes původně pesimistické odhady se obchody rozhýbaly i na Přerovsku. „Na nějaké velké radování to určitě není, ale zájem se určitě zvýšil. Objevují se i zájemci, kteří nakupují nemovitosti investičně. Jedná se zhruba o 20 až 30 procent obchodů, což je na Přerov slušné,“ podotkl majitel Beták Reality Alexandr Beták.

Ceny budou zřejmě stoupat nejméně do konce roku

Na Jesenicku ani na Přerovsku se ale zatím oživení na trhu do cen nepromítlo. I přesto celý Olomoucký kraj patří v celostátním srovnání mezi regiony, ve kterých se ve druhém kvartále roku ceny zvýšily nejvíce.

„Cenový růst táhly v uplynulém čtvrtletí spíše mimopražské lokality, zejména byty v Jihomoravském a Olomouckém kraji,“ upřesnil ředitel odboru nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček.

Podle šéfa Hanácké realitní kanceláře nemovitosti v regionu zřejmě ještě podraží.

„Už nyní se blíží těm, které vyšroubovali spekulanti před hospodářskou krizí. A počítám, že se ještě zvýší. Na hranu se zřejmě dostanou na konci roku. Co bude dál, se teprve uvidí. Je možné, že ten kupní potenciál, který vznikl v době útlumu stavebnictví, se naplní a zájem opadne,“ uvedl.

Trh s nemovitostmi oživily zejména levnější půjčky na bydlení, o které je zájem. Například zmíněná Hypoteční banka schválila v prvních sedmi měsících roku úvěr už téměř tisícovce žadatelů z Olomouckého kraje, za celý loňský rok jich dostalo souhlas necelých 1 550. V regionu se také zvýšila průměrná výše hypotéky, a to z loňských 1,6 milionu na 1,73 milionu korun.