Tým českých hasičů pomáhal téměř dva týdny v povodněmi sužovaném Srbsku. S...

Tým českých hasičů pomáhal téměř dva týdny v povodněmi sužovaném Srbsku. S velkokapacitním čerpadlem zasahovali hned u tří elektráren. | foto: HZS Olomouckého kraje

Češti hasiči v Srbsku uchránili před povodní elektrárnu pro milion lidí

  • 14
Ještě před pár dny pomáhal v Srbsku v boji s katastrofálními povodněmi, nyní už je opět ve službě na své domovské stanici v Olomouci. Hasič Jiří Glabazňa přitom spolu s dalšími českými hasiči mimo jiné ochránili před velkou vodou jednu z elektráren zásobující elektřinou milion obyvatel Bělehradu.

Glabazňa spolu s osmičlenným týmem hasičů Záchranného útvaru České republiky, konkrétně 3. záchranné roty Zbiroh, odjel do Srbska 16. května jako jediný zástupce hasičů z Olomouckého kraje.

V zemi nakonec jednotka strávila třináct dní a součástí jeho práce byla komunikace se srbskou stranou, efektivní využití techniky a zajištění zázemí pro jednotku.

"Ta s sebou vezla velkoobjemové čerpadlo s příslušenstvím a byla schopna fungovat bez jakékoliv další pomoci čtyři dny, přičemž si hasiči vezli palivo umožňující provoz čerpadla po dobu dvou dní," nastínila mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

První místem určení byl okres Lazarevac, který leží od Olomouce zhruba tisíc kilometrů, kde hasiči začali odčerpávat vodu z místní zatopené elektrárny. To se jim podařilo rychleji než se čekalo, a proto se ještě ve stejný den přesunuli k další zatopené elektrárně u města Veliki Crljeni.

Obří čerpadlo pomohlo ochránit elektrárnu před zaplavením

Zde několik dní odčerpávali vodu a pomáhali zprovoznit části elektrárny. Práci ale nakonec nedokončili, protože je Srbové povolali do boje s velkou vodou o elektrárnu u obce Kostolac ležící zhruba osmdesát kilometrů východně od hlavního města Bělehradu.

Hasiči pomáhali v Srbsku

"Tato elektrárna je velmi důležitá, protože vyrábí a dodává elektrickou energii zhruba pro polovinu Bělehradu, tedy pro asi milion lidí. Jednotka měla za úkol čerpat vodu ze sekundárních vodních zdrojů, aby zabránila zaplavení důležitých provozů v elektrárně," popsala Hacsiková.

Právě v tu chvíli hasiči naplno využili výkon několikatunového velkokapacitního čerpadla, které je schopno odčerpat až 650 litrů vody za sekundu a může být nasazeno jak ze souše, tak i přímo jako plovoucí na vodě.

"Primárně je určeno k likvidaci následků povodní, nám se však spolu s německým a francouzským týmem povedlo pomocí čerpadla provést záchrannou akci. Zachytili jsme kulminaci, kdy jsme s velkou vodou válčili o přístupovou cestu do elektrárny a přilehlých vesnic. Cestu jsme nakonec úspěšně vybojovali," popsal hasič Glabazňa.

Nebylo to pro něj první nasazení v zahraničí. Už v roce 2010 pomáhal spolu s olomouckou jednotkou hasičů, která je součástí Mechanismů civilní ochrany Evropské unie, na likvidaci následků velkých povodní v Polsku.