Čeští vědci pomohou při výzkumu využití nanotechnologií pro čištění podzemních vod. (Ilustrační snímek)

Čeští vědci pomohou při výzkumu využití nanotechnologií pro čištění podzemních vod. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Evropští vědci vyčistí vodu nanotechnologiemi, pomohou i ti z Olomouce

  • 0
Na tři desítky vědeckých pracovišť z celé Evropy spojí síly při výzkumu využití nanotechnologií pro ekologické čištění podzemních vod. Klíčovou roli sehrají i vědci z Olomouce a Liberce.

Do výzkumu, který koordinuje Univerzita ve Stuttgartu, se zapojili odborníci z olomouckého Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), které funguje při Univerzitě Palackého.

Úspěchy olomoucké vědy

Výzkum nanotechnologií není prvním významným počinem vědců z olomouckého RCPTM.

Instalují například optické prvky pro detekci vysokoenergetického záření na observatoři v Argentině.

S Florida Institute of Technology se také podíleli na projektu podpořeného Vědeckým výborem NATO zaměřeném na likvidaci bojových chemických látek.

Objevili i dvoudimenzionální fluorografen, jenž je nejtenčím známým izolantem. Svými vlastnostmi se podobá teflonu.

Loni pak skupina profesora Zbořila podala patent na progresivní technologii likvidace sinic z povrchových vod. Letos ji čekají další testy.

"Každé z pracovišť má své know-how, které v rámci projektu rozšíří," popisuje spolupráci Pavel Tuček z RCPTM.

Velkým přínosem projektu podle něj může být šíření poznatků o výhodách nanotechnologií v čištění vod a jejich následné masivní nasazení v mnoha zemích.

Teď vědci testují metody na odstranění arsenu

"Co se praktických dopadů týče, tak se o novinky v čištění vody s minimálními ekologickými dopady zajímají nejen vědci, ale i státní a vládní organizace. Připomeňme jen problémy se starými ekologickými zátěžemi v České republice nebo skutečnost, že v Bangladéši umírá každý pátý člověk na otravu arsenem, který je přítomný ve vodě," vysvětluje Tuček.

Samotný projekt byl zahájen počátkem února a účastní se ho osmadvacet vědeckých pracovišť ze zemí Evropské unie. Ta na něj přispěla 10,2 milionů eur.

Co se českých zástupců týče, kromě Univerzity Palackého se projektu zúčastní i Technická univerzita v Liberci a společnost Nanoiron.

"Používáme nejnovější postupy v rámci takzvaných ekologicky šetrných technologií čištění vody," uvedl Radek Zbořil, generální ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a odborný garant projektu na Univerzitě Palackého.

"Dnes máme ve fázi pilotních testů technologie umožňující odstranění arsenu s vysokou účinností, které nemají negativní vliv na životní prostředí," dodává Zbořil.

Účast na tomto výzkumu je prestižní záležitostí, výsledky práce vědců se objeví ve světových vědeckých časopisech. Projekt je naplánovaný na čtyři roky.