Budova OP Prostějov.

Budova OP Prostějov. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Chcete ovládnout konkurz OP Prostějov, vyčítají věřitelé spořitelně

  • 2
Největší věřitel zkrachovalého OP Prostějov, Česká spořitelna, čelí narůstající kritice. Ostatní věřitelé jí vyčítají devastující politiku a snahu ovládnout konkurz. Mimo jiné totiž vyšlo najevo, že téměř veškerá hotovost podniku, skoro sto milionů korun, leží na účtech spořitelny. Podle kritiků si tak v insolvenčním řízení udržuje obrovský vliv.

"Česká spořitelna se se svými zajištěnými úvěry snaží o nastolení vlastní totalitní formy insolvenčního procesu," kritizuje například Antonín Polák, člen představenstva Pivovaru Holba.

"Když OP skončil v insolvenci, předpokládali jsme, že obyčejní věřitelé o nějaké peníze přijdou, ale že se nebude jednat o významné ztráty, neboť Oděvní podnik disponuje rozsáhlým majetkem. Když se pak v provedeném forenzním auditu začaly objevovat informace o roli České spořitelny, nestačili jsme se divit," dodal.

Spořitelna to odmítá. "Tato úporná snaha pravděpodobně souvisí s úspěšným zahájením procesu prodeje nemovitostí, které jsou doposud prodávány za vyšší než tržní ceny stanovené znalcem. Pokračování těchto destruktivních snah povede k narušení prodejního procesu a k negativnímu ovlivnění ceny. Proč tomu tak je, neumíme bohužel vysvětlit," prohlásil Jan Holinka z jejího tiskového centra.

Spořitelna schválně oddalovala konkurz, říkají zástupci Holby

Pivovar spořitelně zároveň vyčítá, že oddalovala konkurz, aby mohla na úkor OP vydělat miliony na syndikovaném úvěru a na různých bankovních spotřebitelských produktech rozesetých mezi zaměstnance OP.

Holba se odvolává na jednu z takzvaných incidenčních žalob, podle které ze syndikovaného úvěru spořitelna od roku 2008 do zahájení insolvenčního řízení inkasovala více než čtvrt miliardy. Z kreditních karet pak přes čtyřicet milionů, vyplývá z forenzního auditu. Proto nyní pivovar vyzval ostatní věřitele ke společnému postupu proti "devastující" politice České spořitelny.

Na účtech spořitelny leží téměř veškerá hotovost OP

Kromě toho totiž navíc vyšlo najevo, že na účtech spořitelny leží téměř všechny hotové peníze, skoro sto milionů korun, které OP nyní má. "Z 98 milionů je více než 96,5 milionu na účtech spořitelny. Tato informace je pro nás šokující a z několika důvodů neakceptovatelná," uvedl advokát Tomáš Troup, zástupce dalšího věřitele, společnosti Pyrghos Lefkos.

Spořitelna tvrdí, že na tom není nic neobvyklého. "Jedná se převážně o prostředky ze zástavního práva k zásobám, které bylo zřízené ve prospěch syndikátu bank - Česká spořitelna, Citibank a Raiffeisenbank," uvedl Holinka.

"Toto zástavní právo bylo řádně zjištěno v insolvenčním řízení a není žádným věřitelem napadáno. Tyto prostředky na účtu leží již od počátku insolvenčního řízení, tedy téměř dva roky, a Česká spořitelna nemá právo s nimi disponovat," doplnil.

Bez ohledu na spory věřitelů nicméně insolvenční správkyně Miloslava Horská v současné době urychleně připravuje prodej poslední lukrativní části podniku, výroby měřenek.

"Smlouva o prodeji bude obsahovat pouze aktiva, obchodní a pracovní vztahy. Dluhy zůstanou v rámci insolvenčního řízení," uvedla Horská, která již požádala soud, aby povolil prodej měřenek mimo dražbu ve výběrovém řízení. Jasno by mohlo být příští rok na jaře či v létě. Kromě toho již probíhá prodej zásob, drobných věcí a většiny nemovitostí.