Na Plumlovské přehradě začala plánovaná oprava unikátní sypané hráze postavené v roce 1932. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Začaly opravy hráze Plumlovské přehrady, čistota vody je stále ohrožena

  • 1
Na Plumlovské přehradě začala dlouho plánovaná rekonstrukce hráze z roku 1932. Práce mají trvat zhruba rok a přijdou na 136 milionů. Podle ideálních představ by vodohospodáři chtěli příští rok začít nádrž také napouštět. Zda se oblasti vrátí i turistický ruch, se ale teprve ukáže.

Rekonstrukce hráze Plumlovské přehrady, která je už od roku 2009 vypuštěná, má za čas lidem vrátit jistotu ochrany před velkou vodou a možná i lesk někdejší slavné turistické lokality.

Od pondělí kvůli tomu bude uzavřena cesta po koruně hráze pro auta i pro pěší. Uzavírka potrvá po celou dobu stavebních prací, zřejmě tedy až do podzimu příštího roku.

Tak trochu "oříškem" spojeným s budoucností přehrady bude zamezení případnému návratu sinic do vody. Přehrada byla před třemi lety vypuštěna právě kvůli odtěžování sedimentů, které pro ně byly živnou půdou a "vyháněly" z oblasti turisty.

I po opětovném napuštění nádrže totiž může přinést potíže se sinicemi přitékání půdy z polí i splašků z některých obcí, kde nemají zatím vhodné čističky či dokončenou kanalizaci.

Některé obce nad přehradou zatím stále kanalizaci nemají

Jak ale přiznává třeba starostka Vícova Jana Rozsívalová, do roka přes veškerou snahu novou splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod postavit nestihnou.

"Je to běh na delší trať. Zatím je vydané jen územní rozhodnutí na kanalizaci, ale u čističky na něj teprve čekáme," popsala Rozsívalová s tím, že budou šťastní, když se jim do konce roku podaří požádat o stavební povolení.

Nynější podoba přehrady

Teprve až je budou mít, mohou hledat vhodnou dotaci a začít se o ni ucházet. Vícovem teče potok Roudník, který vtéká do Podhradského rybníka sousedícího s přehradou. V něm se i po náročném čištění v srpnu znova objevily sinice. Vlivem teplého počasí i znečištění.

Případnému vzniku sinic i v nově napuštěné přehradě má bránit na přítocích vybudované zařízení na srážení fosforu ve vodě, což výrazně omezí množství živin.

"Zařízení jsou obdobná, jaká zabezpečila dobrou kvalitu vody na Brněnské přehradě a budou osazena na znečištěných přítocích. Měla by být osazena i na čističkách, kde nahradí zatím neexistující třetí stupeň čištění," doplnil ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Biolog: Bez čistíren se budeme opět dívat na zelenou vodu

V plánu jsou i další opatření na koncích vzdutí rybníka i přehrady. "Podporuji návrh instalovat na přítoky srážedla fosforu. Ale zajímá mě 'dočasnost' opatření, protože srážedla nemohou dlouhodobě nahrazovat kvalitní čištění odpadních vod," mínil Petr Loyka.

Ten má nad projektem biologický dozor a je podle něj nejvyšší čas důsledně vyžadovat kvalitní čištění odpadních vod. "Nebo se z krásně opravené hráze budeme dívat na zelenou vodu," dodal Loyka.

Práce na rekonstrukci Plumlovské přehrady mají v ideálním případě skončit za rok. Dělníci už budují manipulační hráz, která ochrání staveniště před vyššími průtoky a přibližně pětiletou vodou.

"Podél hráze vznikne i příjezdová cesta pro nutné přesuny těžké techniky," dodala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Napouštět přehradu chtějí vodohospodáři začít hned, jak se dělníci z takzvaného návodního líce z prostoru zátopy přesunou na korunu hráze.

"Rádi bychom začali v roce 2013, ale vše bude záležet na průběhu prací a vhodných hydrologických podmínkách v povodí nad přehradou," popsal Fína. Ještě před napouštěním povodí vyčistí i zarostlé dno přehrady.