Řadě členů ČSSD v Olomouckém kraji se nelíbí, že krajský výbor nerespektoval při sestavování krajské kandidátky volbu svých okresních organizací. Někteří dokonce uvažují i o zažalování strany. (Ilustrační snímek)

Řadě členů ČSSD v Olomouckém kraji se nelíbí, že krajský výbor nerespektoval při sestavování krajské kandidátky volbu svých okresních organizací. Někteří dokonce uvažují i o zažalování strany. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za neférové čachry s kandidátkou možná ČSSD zažalujeme, hrozí straníci

  • 15
Vnitrostranické spory v ČSSD v Olomouckém kraji, kdy krajský výkonný výbor měnil po svém kandidátku pro volby, mohou skončit u soudu. Řadu straníků naštvalo, že se na krajské kandidátce vyšvihli ti, kteří neuspěli při okresních konferencích. Odsunutí kandidáti proto zvažují žaloby kvůli porušování práv řadových členů.

Stranická pravidla říkají, že lídři pěti okresů by měli být zhruba do pátého místa na krajské kandidátce, dvojky do desátého. To však v Olomouckém kraji neplatí.

Třeba lídr šumperského okresu Pavel Němec, potvrzený právě okresní konferencí, místo umístění na jednom z předních míst totiž na krajské kandidátce vůbec není.

A z prvního místa přerovské kandidátky byla také odsunuta až na šestnácté místo Šárka Krákorová Pajurková, olomoucký poslanec Jiří Zemánek je pak ze třetího okresního místa sedmnáctý. "Nahoru" šel naopak například Michael Fischer. Na krajské kandidátce měl být za patnáctým místem, je ovšem sedmý.

Právě Němec nevyloučil jako krajní možnost obranu u soudu. "Je to sice až krajní možnost, ale pokud nedojde k nápravě, budeme tuto variantu vážně zvažovat," řekl.

Podle něho to neznamená útok na ČSSD. "Je to apel proti praktikám některých lidí, které se straně mohou v konečném důsledku vymstít," zdůraznil.

V krajním případě by se ČSSD nezúčastnila krajských voleb

Mohelničtí členové se opírají o loňský nález Ústavního soudu v podobné kauze ODS. "Ústavní pořádek požaduje, aby strany byly demokratické i vnitřně. Musí respektovat alespoň minimální standard principů a pravidel vnitrostranické demokracie, například proces výběru kandidátů a tvorbu kandidátních listin," upozorňuje nález.

Soudní tahanice může ublížit celé partaji. V krajním případě hrozí, že ČSSD nebude mít včas kandidátku do krajských voleb a krajské volby se budou odehrávat bez sociálních demokratů.

"To určitě nikdo nechce, ale na druhou stranu není možné jenom pořád klopit hlavu," řekl Němec.

Mohelnická ČSSD dokonce sepsala před krajskou konferencí takzvanou Olomouckou výzvu, která je konkrétnější obdobou apelu Jiřího Dienstbiera. Ten před časem varoval, že řadoví členové mají stále menší vliv na to, co se děje "nahoře".

"Na jednání krajského výboru došlo ke schválení kandidátní listiny, která hrubě popírá výsledky okresních konferencí," říkají signatáři Olomoucké výzvy.

O změnách rozhodnou ti, kteří porušili pravidla sestavování

Předseda ČSSD v Olomouckém kraji Jaroslav Vomáčka s manipulacemi na kandidátce nesouhlasí. "S Olomouckou výzvou se mohu vnitřně ztotožnit, ale dál se k celé věci před krajskou konferencí nechci vyjadřovat," sdělil Vomáčka. Nechce komentovat ani případnou žalobu na ČSSD pro porušování práv svých členů.

Už dříve však Vomáčka čachry na kandidátce odsoudil: "Nelíbí se mi, že úzká skupina lidí chce až příliš rozhodovat, kdo na jakém místě kandidátky bude a kdo ne."

Pražská centrála se přitom k aféře staví vlažně. "Pokud dojde k pochybení, má každý člen možnost obrátit se na kontrolní orgány," sdělil mluvčí strany Martin Ayrer.

O kandidátech a jejich pořadí na listině pro krajské volby definitivně rozhodne krajská konference koncem března. Pokud budou chtít delegáti změnu, musí nejprve přimět krajský výkonný výbor, aby ještě na konferenci pořadí změnil v duchu stranických principů. Tedy těch, které předtím sám porušil.