Soud rozhodl ve sporu kvůli kandidátce ČSSD pro parlamentní volby. Protože strana nedodala nic čím by se hájila, automaticky dal za pravdu žalující straně. Ilustrační snímek

Soud rozhodl ve sporu kvůli kandidátce ČSSD pro parlamentní volby. Protože strana nedodala nic čím by se hájila, automaticky dal za pravdu žalující straně. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

ČSSD prohrála soud o regulérnost sestavení kandidátky. Nehájila se

  • 0
Sociální demokracie prohrála u soudu spor s nespokojenými straníky z Mohelnice, kteří napadli údajně nezákonné sestavení kandidátní listiny ČSSD pro loňské sněmovní volby v Olomouckém kraji. Stalo se tak přitom kvůli nečinnosti. Strana totiž nepředložila nic, čím by se hájila.

Soud ve sporu, který trval zhruba rok, rozhodl takzvaným rozsudkem pro uznání. ČSSD totiž nereagovala na výzvu soudu, k žalobě se nevyjádřila a neuvedla důkazy. Soud tak měl za to, že nárok žalobců uznává.

„Žalovaná strana to prohrála tím, že nestihla lhůtu se vyjádřit. Soud v takovém případě nemá ani žádnou jinou možnost. Zákon mu ukládá, že musí takto rozhodnout. Tímto způsobem končí velká řada sporů, kdy to přijde do datové schránky právnické osobě a oni nezafungují. Není to výjimka,“ uvedla mluvčí soudu Alena Novotná.

Krajský šéf ČSSD Jiří Zemánek, který je zároveň jedním ze tří zvolených poslanců za Olomoucký kraj, byl okolnostmi sporu překvapen.

„Je to chyba, administrativní chyba, na kterou budeme asi nějakou dobu doplácet. Bohužel na to nemáme vliv. Kdyby to poslali na krajskou organizaci, reagovali bychom a nebyl by problém,“ řekl Zemánek.

Soud uznal argumenty žaloby, aniž by je zkoumal

V rozsudku pro uznání tak soud uvedl, že rozhodnutí všech stranických orgánů ČSSD přijatá před loňskými předčasnými parlamentními volbami nejsou v souladu se zákonem a stanovami ČSSD. Rozsudek tak vynesl bez ohledu na to, zda jsou tvrzení v žalobě podložena důkazy, či zda je nárok oprávněný.

Podle žalobců tím však potvrdil jejich názor, kdy poukazovali na machinaci při sestavení kandidátky. S rozsudkem v ruce nyní zpochybňují také legitimitu zvolených poslanců za Olomoucký kraj Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka.

„Není to tak jednoduché,“ podotkla ale k jejich tvrzení mluvčí soudu Alena Novotná. Také Zemánek věří, že o post poslance nepřijde.

Podle právního zástupce Pavla Němce nyní žalující vyčkají, zda se ČSSD proti verdiktu odvolá, což je však dle něj možné pouze formálně.

„Další možností je, že si strana uvědomí své pochybení a konečně začne jednat. Pokud nebude ani nyní mít ČSSD o smírné řešení zájem, budeme pokračovat v soudních sporech včetně toho, že učiníme kroky pro řešení nelegitimity zvolených poslanců za ČSSD v Olomouckém kraji,“ uvedl Němec.

Rebely strana kvůli kritice vyloučila a zrušila jim buňku

U soudu žalobci napadli podobu krajské kandidátky ČSSD pro loňské předčasné volby do Sněmovny, jejíž sestavení podle nich neodpovídalo demokratickým principům. Sestavil ji podle nich úzký okruh straníků.

Vedení krajské organizace to však popřelo, podle něj byla kandidátka vytvořena podle všech regulí. Návrhy na předběžné opatření, kterými chtěli nespokojení členové zabránit podání kandidátky, soud v minulosti zamítl.

Lidé z Mohelnice, kteří kandidátku ČSSD napadli, přišli na konci loňského listopadu o členství ve straně, protože údajně poškodili sociální demokracii v očích voličů. O měsíc dříve mohelnickou organizaci se dvěma desítkami členů zrušil okresní výbor ČSSD. Odůvodnil to tím, že tamní členové poškodili ČSSD ve volbách.

,