Delegáti okresní konference ČSSD, která se v pátek konala v Rapotíně na Šumpersku, odhlasovali vyloučení pětice mohelnických rebelů ze strany (ilustrační snímek)

Delegáti okresní konference ČSSD, která se v pátek konala v Rapotíně na Šumpersku, odhlasovali vyloučení pětice mohelnických rebelů ze strany (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČSSD vyloučila pět členů z Mohelnice, kritizovali kandidátní listinu

  • 10
Pět z šesti mohelnických rebelů už nemůže říkat, že jsou sociálními demokraty. Delegáti okresní konference, která se v pátek konala v Rapotíně na Šumpersku, totiž odhlasovali jejich vyloučení ze strany. Ze 44 delegátů hlasovala pro ukončení členství v ČSSD pro pětici mohelnických vzbouřenců výrazná většina.

Členové mohelnické stranické buňky napadli před volbami kandidátku do Poslanecké sněmovny za Olomoucký kraj, nelíbilo se jim, že se na ni vůbec nedostali. Celá kauza se dostala až před soud. Před měsícem byla mohelnická
buňka zrušena, teď došlo i na vyhazov jejích členů ze strany.

"Z šestice mohelnických členů, o kterých se hlasovalo, nebyl vyloučen pouze František Vinkler, ten nadále zůstává členem sociální demokracie," uvedl okresní šéf ČSSD Pavel Martínek. Podle něj vyloučení členové škodili sociální demokracii natolik, že jejich setrvání ve straně bylo nepřijatelné.

Diskutovalo se za zavřenými dveřmi a hodně bouřlivě

Pětice dnes již exčlenů ČSSD páteční konferenci v Rapotíně přihlížela. Advokát Pavel Němec, který je u soudu zastupuje a před časem byl z ČSSD rovněž vyloučen, zůstal za zavřenými dveřmi. "Delegáti si jeho přítomnost nepřáli," vysvětlil Martínek.

To, že se nemohl konference zúčastnit ani jako host, Němce nepřekvapilo. "Oprávněná kritika se nelíbí ani na úrovni okresu, ani na úrovni kraje. Jiný názor je brán hned jako útok na sociální demokracii," řekl Němec. Stejně tak se dívá na vyloučení pětice mohelnických členů z ČSSD.

"Je to ostuda, když jsou kritici vylučováni. Bohužel delegáty negativně ovlivnilo, že proti nám z Mohelnice je jak vedení kraje, tak vedení okresu. Víc k tomu nemám co říct," reagoval Němec.

Chtějí se vrátit a zjednat nápravu

Vyloučení rebelanti teď spolu se svým advokátem připravují další kroky. "Podáme odvolání ke kraji a pokud nám nevyhoví, bude podán podnět vládě České republiky na pozastavení činnosti ČSSD. Ta podle zákona o politických stranách musí věc projednat a rozhodnout, zda ji předá Nejvyššímu správnímu soudu v Brně," nastínil další plán Němec.

Nespokojení sociální demokraté se podle něj obrátí také na orgány Evropské sociální demokracie sdružující strany stejného zaměření z celé Evropy. "Pro ČSSD by to byla velmi složitá situace. Evropská sociální demokracie je totiž velmi citlivá na nedodržování principů. Pokud se vylučuje za názor, tak to s vnitrostranickou demokracií nemá nic společného. Strana se může dostat mimo sociálně demokratický blok, což by pro ni nebyla dobrá vizitka," sdělil Němec.

Sám již před časem ČSSD za neoprávněné vyloučení zažaloval. Kritizoval, že ho strana vyřadila z kandidátky ve volbách do krajského zastupitelstva. "Do ČSSD se chci vrátit a věřím, že já, stejně jako nyní vyloučení členové, toho dosáhneme," řekl Němec. K soudu už míří i kauza mohelnické buňky, kterou okres nedávno zrušil.

Okresní organizace ČSSD se chce domáhat odškodnění

Do protiútoku ale vyrazila i okresní organizace ČSSD. U soudu se chce domáhat odškodnění. "Někteří mohelničtí členové sociální demokracii svými výroky velmi ublížili. Hodláme vymáhat finanční odškodnění za poškození jak strany, tak kandidátů na olomoucké kandidátce před volbami. Peníze bychom věnovali na charitu," sdělil Martínek.

Němec reagoval, že na žalobu má protistrana právo. "Mohelničtí členové ale nedělají nic jiného, než že opakovaně kritizují poměry v ČSSD a volají po jejich nápravě. Bohužel odezvou je jenom zrušení mohelnické organizace a teď taky
vyloučení nespokojenců ze strany, nikoli náprava poměrů uvnitř strany," uzavřel Němec.