Po několika letech soud definitivně rozhodl, že zhruba dva tisíce hektarů lesů v okolí Bouzova patří čtyřem místním obcím.

Po několika letech soud definitivně rozhodl, že zhruba dva tisíce hektarů lesů v okolí Bouzova patří čtyřem místním obcím. | foto: CzechTourism

Čtyři vsi vysoudily od státu tisíce hektarů lesa po rytířích z Bouzova

  • 0
Nejvyšší soud po téměř devíti letech sporů uznal, že zhruba dva tisíce hektarů lesa v okolí Bouzova patří čtyřem místním obcím - Luké, Hvozdu, Ludmírovu a především Bouzovu, který teď vlastní sedmdesát procent z dané rozlohy. Malým vesnicím to může přinést do rozpočtů nemalé peníze.

"Rozhodnutí soudu je výsledkem dlouhotrvajícího a komplikovaného právního sporu, který byl zahájen již v roce 2003," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík s tím, že vydávání lesních pozemků obcím je v určitých případech ze zákona možné i po tak dlouhé době.

Vsi už začaly postupně lesy přebírat, a teď proto plánují, jak s nimi hospodařit. Zakládají kvůli tomu novou společnost Bouzov lesy, která se bude o nabytý majetek starat.

Do ní přejdou i dva dosud státní zaměstnanci pečující o pozemky. Společně s lesem navíc do majetku obcí přejde i několik staveb, jako jsou hájenky či menší objekty.

"Určitě nám to při dobrém hospodaření přinese peníze do obecního rozpočtu, ale bude záležet, jak dokážeme pohlídat hospodaření v těchto lesích," komentoval zisk lesů starosta Luké František Lakomý a odhadl, že na některých místech budou muset kvůli předchozí těžební činnosti spíš pěstovat a sázet nové stromy.

Lesy patřily Řádu německých rytířů, ten je ale prodal státu

Dotyčné lesy na Bouzovsku převzal stát už v roce 1933 pozemkovou reformou od Řádu německých rytířů. Jednalo se o zhruba dva a půl tisíce hektarů. V období do roku 1938 z toho připadlo asi 500 hektarů Lošticím a dalším subjektům. Zbývající část stát v roce 1938 předal Lesnímu družstvu obcí Bouzov.

"Proto jsme si původně mysleli, že se na tento majetek bude vztahovat restituční zákon a dostaneme jej. Ale Lesy ČR se bránily s tím, že takový nárok nemáme. Tak jsme už někdy v roce 2002 podali žalobu o určení vlastnictví," popsal Foltýn.

Po letech soudních tahanic teď vyhráli. Foltýn dodal, že spor se táhl nejspíš i proto, že ne všechny doklady byly stoprocentní, v dokumentech figurovaly i "přísliby". Ve sporu proti obcím stály nejen Lesy ČR, ale i památkový ústav, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Pozemkový fond.

Bouzovští se nebojí, že by v budoucnu o nabytý majetek přišli kvůli církevním restitucím. "O tyto konkrétně žádat nemohou. V rámci pozemkové reformy v roce 1933 měl řád přijít nejen o lesy, ale i o hrad. Nakonec se se státem domluvil, vyšel mu vstříc a odprodal mu tyto lesy. A zůstal jim díky tomu hrad a park," vysvětlil Foltýn.