Olomoucký spolek Ride2sCool ve spolupráci s Univerzitou Palackého nabízí...

Olomoucký spolek Ride2sCool ve spolupráci s Univerzitou Palackého nabízí doprovod dětí v podobě vysokoškoláků, kteří dohlížejí na malé cyklisty nejen při cestě do školy, ale také opačným směrem. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Do školy na kole a bez obav. Děti v Olomouci doprovázejí vysokoškoláci

  • 18
Ojedinělou službu pro rodiče, kteří mají strach pouštět své děti samotné na kole do školy, odstartoval nedávno v Olomouci spolek Ride2sCool ve spolupráci s místní Univerzitou Palackého (UP). Nabízí dětem doprovod v podobě vysokoškoláků-dobrovolníků, kteří na malé cyklisty po cestě dohlížejí.

Netradiční školní cyklodoprovod začal spolek nabízet v polovině května. Doprovodu, který zajišťují studenti Fakulty tělesné kultury UP, k nimž by se měli v budoucnu připojit jejich kolegové z jiných oborů, zatím využívá osm školáků.

Instruktoři si je ráno vyzvedávají na takzvaných sběrných místech, jež jsou v obci Křelov-Břuchotín, v městské části Nový Svět, na Nové Ulici a v Litovelské ulici.

„Brzy k nim ještě přibude stanoviště v Neředíně, kde se přihlásila jedna holčička. Sama si našla instruktory, že by s nimi chtěla jezdit. Co se týče škol, do projektu se zatím zapojily ZŠ svaté Voršily a Zeyerova,“ upřesnila členka spolku Ride2sCool Jana Hoffmannová z Fakulty tělesné kultury UP s tím, že první dva týdny rodiče za doprovod neplatili, nyní hradí sedm korun za jízdu.

„Naším cílem bylo, aby služba nebyla dražší než dětská jízdenka v MHD. Jinak celý princip funguje tak, že rodiče objednávají dětem doprovod prostřednictvím rezervačního systému,“ popsala.

Spolek se inspiroval v Austrálii a Spojených státech

Instruktoři kvůli bezpečnosti rozdávají malým cyklistům před každou jízdou reflexní vesty.

„Za stav kola odpovídají rodiče. Ti také musejí děti vybavit přilbou,“ dodala Hoffmannová. Spolek se podle ní inspiroval školními autobusy, jež sváží děti do škol například v USA.

„My jsme se rozhodli pro kolo proto, aby se děti mohly před a po vyučování protáhnout. Kolo je také samozřejmě ekologičtější způsob dopravy než autobus,“ vysvětlila Hoffmannová.

Podobná služba zatím funguje pouze v Austrálii. U protinožců se ovšem o doprovod starají sami rodiče, kteří se při jízdách střídají.

„Třeba k tomu jednou dospějeme i u nás a našich služeb už nebude potřeba,“ uvedla členka spolku.