Státní maturita je těžká i pro řadu běžných studentů, pro dálkové se ale může kvůli jinému systému studia stát nezvládnutelnou. Ilustrační foto

Státní maturita je těžká i pro řadu běžných studentů, pro dálkové se ale může kvůli jinému systému studia stát nezvládnutelnou. Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Dálkoví studenti mají ze státní maturity strach. Nepočítá s tím, že studují jinak

  • 19
Dálkoví studenti středních škol mají velký problém - novou státní maturitu. Ta se totiž týká i jich, přestože mají jiný studijní systém, a generální zkoušku státní maturity příliš nezvládali. Více než dříve se proto shánějí po doučovacích kurzech, o které mají ale větší zájem i běžní studenti.

"My jsme tak rádi, že jsme tomu o vlásek unikli!" I takové maily dostává v těchto dnech ředitelka olomoucké střední průmyslové školy strojnické Martina Zahnášová. Píší je lidé, kteří na její škole navštěvovali dálkové studium a stihli udělat maturitu na jaře.

Jak totiž ukázala generální zkouška státní maturity, kterou si nedávno mohli nanečisto vyzkoušet noví maturanti, "večerní" studenti mohou mít se zvládnutím testů problémy. A když se podíváte na výsledky jiných škol než gymnázií, zjistíte, že nejen oni. Těšit to může vzdělávací agentury, studenti totiž hledají doučování.

"Pro dálkové studenty je státní maturita naprosto nevhodná. Když už státní, tak by alespoň mohla být nastavená podle různých typů škol," myslí si Zahnášová. Jenomže ministerstvo školství s ničím takovým nepočítá. Studenti, ať jsou z gymnázia, nebo učiliště s maturitou, si mohou vybrat pouze lehčí, nebo těžší úroveň zkoušky.

Na olomoucké strojní průmyslovce by u státní maturity neuspěla třetina středoškoláků. Na tomto výsledku se podepsali i dálkoví studenti, kteří měli největší problémy s českým jazykem a psaním literárního útvaru. Moc nebodovali ani v matematice nebo anglickém jazyce.

Problém dálkových studentů je podle Zahnášové už v jejich přípravě. Ta se z velké části odehrává doma. "Dálkoví studenti, mezi nimiž jsou i šedesátiletí lidé, mají navíc výuku jednou týdně a celkově menší počet hodin," vysvětlila ředitelka.

Pro dálkaře bude velmi těžká třeba maturita z jazyků

Jedním z těch, kdo stihli maturitu ještě před zavedením té státní, byl i Zdeněk Černý, který na strojní průmyslovce dělá údržbáře. Střední školu začal studovat až ve svých 47 letech. "Když nemáte maturitu, tak jste na úrovni kopáče. Byla mezi námi spousta dělníků, kteří se díky maturitě mohli posunout na místa mistrů," řekl.

Myslí si, že se státní zkouškou by měl velké problémy. "Zvlášť cizí jazyk byl extrémně těžký. Když jsme si ty testy zkoušeli, jen málo z nás se dostalo na padesátiprocentní hranici úspěšnosti," říká Černý. Právě lidi, kteří se snaží doplnit si středoškolské vzdělání dálkovým studiem, generální zkouška státní maturity vyděsila asi nejvíce. Mnozí už si hledají doučování.

"Zrovna ode mě odešla paní, která na generálce dopadla katastrofálně z angličtiny. Pro ostrou maturitu si raději zvolila matematiku, kterou ale potřebuje rychle doučit," popsala Dana Cahová, studentka olomoucké univerzity, která si přivydělává doučováním matematiky. Ve svém diáři už má plno. "Musím i lidi odmítat," dodala.

Velký zájem o doučování čekají i v olomouckém Lingua centru, které nabízí přípravné kurzy na maturity z angličtiny i například z matematiky. "Kurzy jsou už od září plné. Nyní čekáme ještě jeden nápor. Pro studenty je státní maturita něco nového, chtějí být na ni připraveni," uvedla pracovnice centra Kateřina Matušová.

Po doučování se shání i studenti Střední zdravotnické školy v Olomouci. Škola jim přípravu na maturitu nabízí sama. "Studenti byli ze svých výsledků v generální zkoušce státní maturity rozčarováni. Víc si věřili, nečekali, že dopadnou tak špatně," sdělila ředitelka školy Iva Burdová.

Budoucí zdravotníci dosáhli v testech jen zhruba dvaapadesátiprocentní úspěšnosti. "Znovu si testy stáhneme a budeme se snažit studenty na ně lépe připravit," doplnila ředitelka.