Vrtulník Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje

Vrtulník Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje | foto: HZS Olomouckého kraje

Další dítě se topilo v jezírku, čtyřletý chlapec bojuje o život

  • 3
Už druhou nehodu, při které se malé dítě topilo v zahradním jezírku, řešili v krátké době záchranáři v Olomouckém kraji. Ve čtvrtek vyráželi ke čtyřletému chlapci do Šumperka. Podařilo se jim ho oživit, jeho stav je ale velmi vážný.

"Čtyřletý chlapec spadl do zahradního jezírka. V době příjezdu lékařů nedýchal, po resuscitaci a napojení na umělou plicní ventilaci jsme ho ve velmi vážném stavu letecky transportovali do olomoucké fakultní nemocnice," popsal ředitel krajské záchranky Ivo Mareš.

Zde chlapce umístili na jednotku intenzivní péče dětské kliniky. "Je napojený na přístroje, jeho stav je stabilizovaný, nicméně stále vážný, a podle lékařů je prognóza nejistá," přiblížil mluvčí Fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Případem se už zabývá i policie. "Mohu potvrdit, že událost vyšetřujeme, žádné další informace k tomu ale nyní sdělovat nebudeme," řekl šumperský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Při posledním podobném případu, který se stal 6. července v jedné z obcí na Jesenicku, nepomohla tříletému dítěti ani rychlá pomoc lidí, kteří ho našli, ani záchranářů, již na místo dorazili během pár minut.

"Když dorazili na místo, dítě nejevilo známky života. Přesto zahájili resuscitaci, která trvala více než půl hodiny, nicméně dítě se jim oživit nepodařilo. Potvrdila se tak prvotní domněnka, že už bylo v době příjezdu lékařů mrtvé," uvedl tehdy náměstek ředitele záchranné služby Jan Weinberg (více o případu čtěte zde).

Případů topení přibývá, stále více lidí má totiž vlastní bazén

Podle zkušeností lékařů úrazů dětí o prázdninách oproti zbytku roku přibývá, právě případů utopení je také stále více. Jak nedávno uvedl primář olomoucké dětské kliniky Jaroslav Wiedermann, stále více lidí si na zahrady pořizuje bazény a také pečlivě pečuje o své trávníky. Lékaři se tak častěji než dříve setkávají s případy topících se dětí nebo úrazy od sekaček.

"Nejčastější příčinou úrazů jsou ale obecně pády, například z kola nebo schodů," dodal mluvčí Havrlant. Doktoři proto varují: letní prázdniny jsou z pohledu počtu dětských úrazů rizikové.

"Bohužel největší počet přijetí se odehrává v prázdninových měsících, kdy děti mají větší volnost. A obecně se šedesát procent úrazů stane od pátku odpoledne do nedělní půlnoci," poznamenal Wiedermann.

Statistiky mimo jiné také říkají, že se častěji zraní děti z města než jejich vrstevníci z venkova, a to zhruba v poměru tři ku dvěma. Stejný poměr pak platí i v porovnání počtu úrazů chlapců a dívek.

,