Obyvatelé Troubek si v roce 2010 sami postavili 400 metrů dlouhou hráz v místech, kde v minulosti stál takzvaný Selský val. Tato hráz by je však ochrání pouze před menší záplavou, velké neodolá.

Obyvatelé Troubek si v roce 2010 sami postavili 400 metrů dlouhou hráz v místech, kde v minulosti stál takzvaný Selský val. Tato hráz by je však ochrání pouze před menší záplavou, velké neodolá. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Další průtahy kolem hrází pro Troubky, nebudou je mít ani za dva roky

  • 0
Kdyby kývli na projekt Povodí Moravy, mohli mít obyvatelé Troubek už za dva roky kolem celé vesnice ochranné hráze. Jenže obec chce s Bečvou bojovat po svém, a to znamená další průtahy. Rok 2013 už je tak nyní pro Troubky passé.

Do konce srpna chtějí mít zastupitelé Troubek nad Bečvou hotový projekt alternativního řešení ochrany obce před velkou vodou. Návrh na ohrázování, který už v zimě nabídlo vesnici Povodí Moravy, místní odmítají, protože řešení je podle nich příliš technicky náročné.

Hráz naopak chtějí budovat po vzoru starých sedláků dál od obce. Odsouváním termínu konečného rozhodnutí už se ovšem obec připravila o téměř jistou šanci mít hráze hotové do dvou let.

Termín 2013 už teď určitě nestihneme, potvrzuje Povodí

"Když jsme v prosinci předali obci námi navrhovaný projekt, bylo reálné vejít se do druhé etapy dotačního programu, který na protipovodňová opatření vypsalo ministerstvo zemědělství. Stavba by tak byla hotová už v roce 2013. Tento termín už určitě nestihneme," řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Veronika Slámová.

Povodí nabízí Troubkám postavit kolem celé vesnice dva až tři metry vysoké hráze s odlehčovacími studněmi a přečerpávacími bazény za zhruba 200 milionů korun. Troubečtí zastupitelé se však bojí toho, že hráze budou stát na neklidném štěrkopískovém podloží.

Sami chtějí jen jednu hráz, a to o kilometr dál od obce (čtěte zde). Stavět ji plánují po vzoru předků, kteří pomocí valu v lokalitě Oulehle hnali vodu do lužních lesů za vesnicí. Takové řešení by podle některých nestálo víc než 20 milionů, stamilionový plán proto odmítají.

Zpoždění má i návrh, který připravují Troubky

Projekt chtěla mít obec hotový do konce června, nakonec termín posunula na konec prázdnin. "Ještě jej nemáme, ale s projekční kanceláří se chceme sejít někdy v příštím týdnu," uvedl starosta Troubek Radek Brázda.

Vlastní návrh chtějí Troubečtí porovnat jak s projektem Povodí Moravy, tak s jinými studiemi. "S dalšími obcemi řešíme studii revitalizace soutoku Bečvy a Moravy, samostatnou studii přírodě blízkých protipovodňových opatření navíc zpracovává i sdružení Unie pro řeku Moravu. Všechno dohromady budeme muset zkoordinovat a propojit tak, abychom vybrali nejrozumnější řešení," doplnil Brázda.

Vlastní návrh chtějí mít Troubečtí hotový na podzim a zimu věnovat jednání s vlastníky pozemků. Termín, kdy by případná stavba mohla začít, si starosta netroufá odhadnout.

"Spěchejme, můžeme přijít o šanci získat na hráze peníze"

Pokud jde o dotace, na které spoléhalo Povodí Moravy, budou mít Troubky zřejmě šanci přihlásit se o peníze ve třetí etapě programu ministerstva zemědělství. Zatím však není známý ani termín, kdy se do něj obce budou moct hlásit, ani množství financí, které v programu bude.

"Bojíme se, že můžeme přijít o možnost získat na stavbu státní peníze. Financí v programech ubývá, protože protipovodňová opatření dělají i jiné obce. Doufejme, že se to u nás stihne a že to bude co nejdřív," podotkla bývalá místostarostka Troubek a organizátorka nedávné petice za jakékoliv rychlé řešení protipovodňové ochrany obce Vladimíra Hanzlíková.

Letos se velká voda Troubkám vyhýbala. Povodeň, která se Troubkami prohnala loni v květnu, však nadělala škody za 400 milionů korun. Největší pohromou byl pro obec červenec 1997 - tehdy velká voda vesnici z velké části srovnala se zemí a k tomu zabila devět lidí. Škody dosáhly půl miliardy korun.