Někdejší sídlo oblíbené kavárny v prostějovském Špalíčku

Někdejší sídlo oblíbené kavárny v prostějovském Špalíčku | foto: facebook.com/kavarnavespalicku

Ředitel muzea vyhnal oblíbené kavárníky, pro nový podnik najal manželku

  • 51
Takřka „rodinný podnik“ se klube z kavárny ve Špalíčku v centru Prostějova. Nejde ale o soukromý byznys, nýbrž o zařízení Muzea a galerie v Prostějově. Jako odpovědnou zástupkyni pro hostinskou činnost ředitel muzea Daniel Zádrapa před časem najal vlastní manželku Gabrielu.

Bývalé provozovatele kavárny, kteří ze Špalíčku vytvořili na prostějovské poměry výjimečný a originální podnik, Zádrapa vyhnal před dvěma lety. Výpověď z nájmu tehdy původní provozovatelé kavárny dostali poté, co ředitel Zádrapa v podniku zakázal koncert „protiradničního“ festivalu.

Zádrapa nevidí nic špatného na tom, že se v podniku, který bude provozovat prostějovské muzeum, angažuje jeho manželka.

„Odpovědná osoba je odborník, který ručí za provoz, protože k tomu má vzdělání a praxi. Že je to moje manželka, v tom žádný střet zájmů ani problém nevidím. Pokud máme v těchto dnech kavárnu otevírat, musíme mít pokryté všechny zákonné podmínky,“ brání se.

„Naše práce mluví sama za sebe a všichni to uvidí“

Kolik bude jeho žena od muzea dostávat za svou činnost peněz, ředitel sdělit odmítl. „Nechci se k ničemu vyjadřovat. Naše práce však mluví sama za sebe a všichni to uvidí. Věřím, že to, co jsme nachystali, se lidem bude líbit. Děláme pro to maximum,“ prohlásil ředitel muzea.

Zřizovatelem muzea je Olomoucký kraj. Náměstek hejtmana odpovědný za kulturu František Jura (shodou okolností i městský prostějovský zastupitel, pozn. red.) si hodlá celou situaci okolo angažmá Zádrapovy manželky prověřit.

„Každopádně tu informaci vnímám, zaregistroval jsem ji a stoprocentně se o to budu zajímat. Budu si zjišťovat okolnosti, jak je ta kavárna vedena,“ řekl náměstek, který dal Zádrapovi nůž na krk, aby otevření kavárny uspíšil. „Řekl jsem, že chci, aby byla otevřena do konce června, protože se to už táhlo velmi dlouho. Jsem rád, že se to stihlo,“ dodal Jura.

Věděli jsme, že tohle chystá, říká vyhozená provozovatelka

Podle bývalé provozovatelky kavárny Ivy Valentové bylo od začátku jasné, že si Zádrapa chce ve Špalíčku vybudovat „rodinný podnik“.

„My jsme to věděli, ale bohužel jsme neměli důkazy. Otevřít kavárnu koncem června před prázdninami je ovšem sebevražda. Oba dva letní měsíce jsou úplně hluché, navíc v Prostějově je obrovské konkurenční prostředí, co se kaváren týče. Pan ředitel ten prostor také zabil vším tím, co kolem toho udělal,“ je přesvědčena Valentová. Svůj podnik přestěhovala na plumlovský zámek, kde v kavárenské tradici, výstavách a pořádání koncertů úspěšně pokračuje.

Kavárnu ve Špalíčku Valentová provozovala od roku 2009. Se svým manželem vybudovala útulné zařízení, které mělo styl a atmosféru a mezi Prostějovany bylo velmi oblíbené. Běžně se zde konaly besedy nebo například zahajovací koncerty k prostějovským hodům.

Zakázaný koncert a pak výpověď

Těsně po komunálních volbách v roce 2014 se zde měl uskutečnit také jeden z koncertů Festivalu nesouhlasu s rudou radnicí. Tehdy nově jmenovaný ředitel muzea Zádrapa však koncert zakázal a později kvůli nové koncepci Špalíčku dal kavárníkům výpověď.

V komunálních volbách byl přitom Zádrapa kandidátem ČSSD, a právě ta vzala KSČM v Prostějově do koalice. Zádrapa navíc na radnici dřív pracoval. Valentová s muzeem neměla za šest let spolupráce kromě zmíněného koncertu jediný problém nebo kontroverzi a nájemné vždy platila včas.

Pravidelné návštěvníky zpráva o konci oblíbené kavárny před dvěma lety zklamala.

„Je mi to hrozně líto. V Prostějově jde o jedinečný podnik, který má styl, atmosféru a ducha, a proto tam lidé velice rádi chodili. Vybudovat takový podnik není vůbec jednoduché a do Špalíčku se navíc báječně hodí právě propojení kavárny s muzejní činností. Nerozumím tomu a znám desítky lidí, kteří jsou zklamaní stejně jako já,“ svěřila se například bývalá ředitelka prostějovského divadla a vůdčí osobnost zdejší kulturní scény Jana Zikmundová.