Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Místo cyklostezky milionový tunel. Za zmizení dotace padlo obvinění

  • 1
Davida Sekaninu, bývalého šéfa společnosti Romže, která chtěla postavit cyklostezku z Kostelce na Hané do Konice, obvinila policie. Ve zpackaném projektu, který provázely padělané podpisy a falešné dokumenty, zmizely krajské dotace ve výši 1,7 milionu korun. Sekanina vinu odmítá.

Obecně prospěšná společnost Romže měla smělé plány. Založily ji obce podél říčky Romže na Prostějovsku společně s pilou Javořice z Ptenského Dvorku a dohodly se, že v malebné krajině okolo toku vybudují cyklostezku.

Na projekt společnost získala od Olomouckého kraje dotaci 1,7 milionu, najala projekční kanceláře, a ty začaly připravovat podklady pro územní rozhodnutí.

Jenže když se po pár letech změnila správní a dozorčí rada Romže, vyšel najevo obrovský průšvih. Podklady byly neúplné a dotace pryč. Dnes je Romže v exekuci, vede několik žalob a kvůli tunelování policie obvinila bývalého šéfa správní rady Davida Sekaninu.

„Vize to byla dobrá. Cyklostezka by vedla krásnými turistickými lokalitami, jako je třeba Bělecký Mlýn. Celý projekt jsme zaštítili jmény našich obcí, ale byli jsme podvedeni,“ prohlásil například starosta Zdětína Robert Kříž.

Policie potvrdila, že v souvislosti s případem už byl obviněn muž ve věku 52 let z trestných činů úvěrový podvod a dotační podvod.

„Nejvyšší trest je v případě prokázání viny  od dvou do osmi let odnětí svobody. Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení nelze poskytnout podrobnější informace,“ uvedla mluvčí policie Marie Štrbáková.

Podle informací MF DNES je obviněným právě Sekanina. Ten prostřednictvím obhájce vinu odmítl.

Podstata tunelu spočívala v tom, že Romže si v roce 2008 najala olomouckou společnost Area, která se ve smlouvě zavázala připravit projekt pro I. etapu cyklostezky z Malen do Konice až do fáze územního rozhodnutí, respektive stavebního povolení. Různé dodatky k původní smlouvě pak změnily termíny, platby a podmínky.

Area jakousi dokumentaci sice opravdu předložila, odbor výstavby v Konici však řízení zastavil, protože projekt byl neúplný. Chyběly základní věci jako stanoviska dotčených orgánů, vyjádření správců sítí, seznam pozemků, souhlas vlastníků pozemků nebo kopie katastrální mapy.

Písmoznalec odhalil falešné podpisy

Koncem letošního února pak navíc vyšlo najevo, že minimálně na dvou dodatcích k původní smlouvě jsou falešné podpisy bývalého starosty Kostelce na Hané a bývalého člena správní rady Romže Vladimíra Procházky. Oba dokumenty zkoumal znalec z oboru písmoznalectví v rámci soudního sporu, ve kterém nyní Romže po druhé projekční kanceláři požaduje vrátit vyplacené peníze.

Sedm let kauzy Romže

– obecně prospěšná společnost Romže vznikla v březnu 2008 s cílem postavit cyklostezku z Kostelce do Konice

– v srpnu 2008 podepsala smlouvu o vypracování projektu, poté získala krajskou dotaci 1,7 milionu korun

– v dalších letech vzniklo několik dodatků ke smlouvě, které měnily termíny, platby a původní podmínky

vznikl neúplný projekt, dotace byla vyčerpána

– v srpnu 2012 skončil ve funkci šéfa správní rady David Sekanina

– kraj do společnosti poslal kontrolu a podal trestní oznámení

– kontrola našla falešné dokumenty, soud v Olomouci potvrdil, že na dodatcích ke smlouvám jsou padělané podpisy

David Sekanina je dnes obviněný z úvěrového a dotačního podvodu

Procházka prohlásil, že dodatky nepodepisoval a soud mu dal za pravdu. „Jedná se o padělky. Je tedy vyloučeno, aby tyto podpisy patřily jmenované osobě, jejíž srovnávací materiál měl znalec k dispozici,“ uvedl soudce Okresního soudu v Olomouci Vladimír Najdekr v rozsudku, podle kterého má kancelář Romži vrátit přes 230 tisíc korun.

Na další falešné dokumenty, které se okolo Romže objevily v době, kdy jí šéfoval obviněný David Sekanina, přišla i kontrola z olomouckého hejtmanství.

„Kontrola zjistila, že zástupci společnosti opakovaně uváděli v žádostech o poskytnutí příspěvku nepravdivé informace o stavu prací na projektu s cílem získat od kraje peníze. Dodavatelé pak předkládali faktury bez splnění předmětu dodávky stanovené smlouvou,“ řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Kraj chce zpět bezmála dva miliony korun

Za porušení rozpočtové kázně chce kraj v daňovém řízení dotaci ve výši 1,7 milionu korun zpět a Romži dal do exekuce.

Jednatel společnosti Area Milan Vybíral trvá na tom, že nijak nepochybil. „Splnili jsme vše, co po nás bylo požadováno. Pracovali jsme podle pokynů správní rady, a ta se teď k tomu nemá. Věc má na starosti právník, bude to řešit soud, a proto se nebudu blíže vyjadřovat,“ prohlásil Vybíral.

Odpovědnost necítí ani bývalý předseda správní rady společnosti Romže, dnes už obviněný David Sekanina. Jeho telefon byl sice nedostupný, již dřív však odmítl vysvětlit, kam zmizelo 1,7 milionu korun, když výsledkem je akorát neúplný projekt cyklostezky.

„Bohužel jdu v této věci k soudu jako svědek, takže o tom nemohu s nikým hovořit,“ prohlásil před časem.

„Můj klient obvinění samozřejmě naprosto odmítá a má na to argumenty, které hodlá uplatnit,“ řekl tento týden Sekaninův obhájce Petr Ritter z Olomouce.

Romže má nového ředitele, cyklostezku chce postavit

Romže nyní vede dva soudní spory o navrácení vyplacených peněz, tíží ji však exekuce. Nově jmenovaný ředitel společnosti a nadšený cyklista Jiří Kastner z Kostelce na Hané, který po Sekaninovi začal hospodaření Romže dávat do pořádku, se ani tak šance na výstavbu cyklostezky nevzdal.

„Navrhnu založení nové společnosti se stejným účelem. Některé části trasy jsou totiž řešeny v rámci pozemkových úprav, Bílovice a Konice chtějí cyklostezku budovat samy. Vyřešený není úsek z Běleckého Mlýna na Stražisko,“ řekl Kastner. Nová společnost by podle něj mohla fungovat jako koordinátor.